ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Pierwszy polski Android, Samsung i Sony Ericsson porzucają Symbiana, Ballmer ukarany

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 28 września do 4 października 2010 roku.

Pierwszy polski Android – myPhone A210

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że myPhone istnieje od ponad 10 lat. Dekadę temu polska firma zaprezentowała swój pierwszy smartfon z Androidem – model A210. Przypomnijmy dość nietypową specyfikację tego urządzenia:

  • Wyświetlacz: 3″, 240×400 px
  • CPU: Marvell PXA310 624 MHz
  • RAM: 128 MB
  • Flash: 256 MB + microSD max. 16 GB
  • Aparat: 3,2 Mpx
  • Łączność: EDGE, Bluetooth 2.0, WiFi b/g
  • Akumulator: 1200 mAh
  • Android 1.6

Ten telefon był bez wątpienia wielkim osiągnięciem dla tworzących go inżynierów. Sam fakt, że na takiej specyfikacji udało się uruchomić Androida wprawia w osłupienie. myPhone A210 pod wieloma względami był gorszy od HTC Dream, który był z kolei pierwszym smartfonem z Androidem. Jest to jednocześnie jedyny znany mi smartfon bez chociażby modemu 3G.

Narodowość tego urządzenia jest raczej sporną kwestią. Oficjalnie telefon pochodzi z polski, ale jego polskość była podważana przy każdej możliwej okazji. Obecnie niechętnie przyznaje się do niego nawet sam myPhone. Na stronie internetowej znajduje się tylko jedna wzmianka na jego temat – A210 został wspomniany przy okazji omawiania historii firmy. Wracając do tematu – ten potworek został wyceniony na 899 zł. Niewiele wiadomo na temat jego dalszych losów.

Zobacz więcej: Pierwszy polski Android – myPhone A210

Samsung i Sony Ericsson porzucają Symbiana

Dekadę temu Symbian był już niemal trupem. System ten był zbyt powolny i niefunkcjonalny, aby móc walczyć z Androidem i iOS. Jako, że nie wiązano z nim już przyszłości, coraz więcej firm odcinało swoje wsparcie. Tak zrobił chociażby Sony Ericsson, który zapowiedział zakończenie produkcji telefonów z tym systemem. Nie było także planów na nowe modele z Symbianem, priorytetem stał się Android. Oficjalnie poinformowano jednak, że Sony Ericsson jest partnerem Microsoftu. W przyszłości planowano wydanie urządzenia działającego pod kontrolą systemu Windows Phone. Nie podano jednak dokładniejszych szczegółów.

Samsung nieco wcześniej poinformował o zaprzestaniu prac nad urządzeniami z Symbianem. Przestarzały system dostał jednak jeszcze jeden nóż w plecy, ponieważ Samsung zakończył wsparcie dla wydanych wcześniej telefonów z Symbianem. Do końca października zniknąć miało Symbian Dev.Lab, a do końca roku także forum Samsunga poświęcone Symbianowi. Samsung zapowiedział również usunięcie ze swoich serwerów wszelkich narzędzi i dokumentacji dotyczących Symbiana. W tym samym czasie trwały prace nad pierwszymi urządzeniami z systemem Windows Phone 7.

Ballmer ukarany za słabe wyniki Microsoftu

Steve Ballmer pełnił dekadę temu funkcję CEO Microsoftu. Odpowiadał on nie tylko za działania i sukcesy korporacji, ale także za porażki. W omawianym czasie został ukarany obcięciem wynoszącej 1,5 mln dolarów premii do 670 tysięcy. Bezpośrednim powodem była utrata udziałów na rynku mobilnym i spektakularna klęska telefonów Microsoft Kin.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy