Uruchamianie się Edge będzie jeszcze szybsze

[SPT #127] Szybciej, lżej, lepiej – nowy Edge zachwyca

3 minuty czytania
Komentarze

Za oknem jesienne dni, a koronawirus nie daje za wygraną. Jeżeli coś przeoczyliście w świecie technologii w mijających dniach, to zapraszam na lekturę SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia.

Pochwała

Edge coraz szybszy. Z uwagi na to, że Edge działa od stycznia na silniku Chromium, Microsoft także zajmuje się jego ulepszeniem. Przeglądarka Microsoftu jest szybsza od konkurencji i „pożera” mniej zasobów. Gigant z Redmond twierdzi, że użycie pamięci w Edge spadło nawet o 27% po tym, jak programiści zaimplementowali „SegmentHeap”, czyli nową funkcję dostępną dla aplikacji Win32. Microsoft bardzo słusznie reklamuje przeglądarkę w systemie Windows 10 w sekcji Ustawienia. Mam nadzieję, że więcej użytkowników skusi się na naprawdę świetną aplikację.

Krytyka

Nudny Pixel 5 zadebiutował. Tak jak pisałem w zeszłym tygodniu – Pixel 5 jest nudny – Google go w końcu oficjalnie pokazało. Trudno takie urządzenie uznać za flagowca. Gigant najwyraźniej wycofał się z walki o klientów smartfonów z najwyższej półki. Aż razi po oczach skaner linii papilarnych umieszczony z tyłu urządzenia, co jest rozwiązaniem wręcz „prehistorycznym” jak na dzisiejsze możliwości. Drugim strzałem w kolano jest procesor urządzenia – chodzi o Snapdragona 765G. Na plus z pewnością można zaliczyć aparat, który zawsze w smartfonach Google wyróżniał się na tle konkurencji. Cena też skusi klientów, których nie stać na flagowce za ponad 5000 zł. Za Pixela 5 trzeba zapłacić 630 euro czyli około 2850 złotych.

Kontakt Messengera z Instagramem. Mówiło się o tym od dawna i w końcu ta funkcja stała się faktem. Użytkownicy Instagrama będą mogli się kontaktować z tymi z Messengera i dla mnie wcale to nie jest dobra informacja. Nie chciałbym wymieszania osób, które znam osobiście, z kontaktami, które widzę jedynie na zdjęciach. Całe szczęście funkcja ta jest póki co opcjonalna. Mam nadzieję, że Facebook nie narzuci jej wszystkim użytkownikom w przyszłej aktualizacji.

Patostreamy popularne w Internecie. Dziwne i niepojęte jest dla mnie to, że w Internecie popularnością cieszą się filmy czy też streamingi zachowań patologicznych. Promowanie takich osób nabijając im wyświetlenia i pozycjonując na YouTube daje fatalny rezultat. Coraz więcej młodych ludzi w tym przede wszystkim dzieci ogląda tego typu treści i wzoruje się potem na swoich „idolach”. Prawie 25% nastolatków przyznało, że ogląda takie materiały. Takie treści powinny być od razu blokowane przez YouTube, niestety często widnieją np. w karcie „na czasie”, co generuje dodatkowe wyświetlenia.

Kraśnik nie zrezygnuje z Wi-Fi w szkołach. To niesamowite, że TVP Info wraz z władzami nieustannie twierdzą, że strefy wolne od LGBT to fake news, a takie gminy jak np. Kraśnik przyjmują uchwały anty-LGBT. Gmina jest wręcz wyśmiewana w Internecie z uwagi na przyjęcie dwóch kolejnych uchwał, przez które zakazane będzie na obszarze gminy 5G i Wi-Fi w szkołach. Całe szczęście, zareagował burmistrz, który nie zamierza wyłączać dzieciom Wi-Fi. Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie Mateusza.

Motyw