digital shapers 2020

Oto liderzy transformacji cyfrowej w Polsce – lista Digital Shapers 2020

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Poznaliśmy już kształt listy Digital Shapers 2020. Zawiera ona nazwiska osób, które mają szczególny wpływ na transformację cyfrową w naszym kraju. Wśród wyróżnionych osób znalazły się znane osoby kojarzone z rynkiem telekomunikacji czy e-commerce, ale również takie, które z cyfryzacją pozornie nie mają najwięcej wspólnego.

Digital Shapers 2020 – czym dokładnie jest ta lista?

Blisko 200 ekspertów w dziedzinie cyfryzacji i nowych technologii tworzy kapitułę Digital Academy. Typuje ona 15 laureatów Digital Shapers. Wyróżnienia są przyznawane w następujących kategoriach: edukacja, transformacja cyfrowa, inwestycje, innowacje i technologie, a także wizjoner. W tym roku została opublikowana trzecia odsłona listy. O tytuł Digital Shapers 2020 ubiegało się prawie 300 kandydatów. Celem listy, tworzonej począwszy od 2018 roku, jest promowanie cyfrowych kompetencji poprzez oddanie hołdu dokonaniom wybitnych osobowości – wyjaśnia Aleksander Kutela, przewodniczący Rady Fundacji Digital Poland, wiceprezes Ringier Axel Springer Polska. Zaznacza on jednocześnie, że choć transformacja technologiczna nie jest czymś nowym, to teraz nabiera szczególnego znaczenia. Powodem jest trwająca pandemia.

Laureaci w kategorii „Edukacja”

Zgodnie z wymogami, zwycięzcy w tej kategorii pracują w sektorze publicznym. Są innowatorami w zakresie programów edukacyjnych, jak również zachęcają do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Prowadzą także działania mające wspierać proces zmiany myślenia o znaczeniu technologii w nowoczesnej gospodarce. Oto laureaci w kategorii Edukacja:

 • Dawid Łasiński, nauczyciel chemii w Zespole Szkół im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. Otrzymał wyróżnienie za projekt Pan Belfer oraz współtworzenie lekcjiwsieci.pl – serwisu dla nauczycieli, który ułatwia pracę zdalną podczas pandemii.
 • dr Tomasz Rożek, prezes Fundacji Nauka To Lubię. Został nagrodzony za obalanie mitów związanych m.in. z rozwojem sieci 5G oraz polem elektromagnetycznym.
 • Przemysław Staroń, nauczyciel etyki w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Otrzymał wyróżnienie za promowanie krytycznego podejścia do nowych technologii.

Kto wygrał w kategorii „Transformacja cyfrowa”?

Kryterium wyboru zwycięzców tej kategorii stanowiło osiągnięcie wybitnych sukcesów w zakresie rozwoju dojrzałych firmy czy instytucji publicznych w kierunku nowych technologii. Kapituła brała pod uwagę zarówno aspekt infrastruktury technologicznej, jak i kultury organizacyjnej. Poniżej lista laureatów w kategorii Transformacja cyfrowa:

 • Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Otrzymał nagrodę za cyfrową obsługę beneficjentów programów pomocowych, realizowanych w ramach tarczy antykryzysowych PFR. Dzięki niej przedsiębiorcy otrzymywali potrzebną pomoc finansową.
 • Bartłomiej Pucek, country digital manager w IKEA. Został laureatem, ponieważ przeprowadził cyfrową transformację zdalnych kanałów sprzedaży, co prowadziło do uruchomienia e-sklepu.
 • Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu ds. finansowych i rozwoju w Żabka Polska. Otrzymał wyróżnienie za usługę Żappka Pay. To bezstykowa metoda płatnicza w aplikacji mobilnej.

Zdobywcy nagrody Digital Shapers 2020 w kategorii „Inwestycje”

Do tej kategorii wybierano osoby, które zapewniają młodym przedsiębiorcom niezbędne wsparcie i zasoby finansowe. Mogło to być dostarczenie kapitału, ale również pomoc w jego uzyskaniu. Oto laureaci w kategorii Inwestycje:

 • Robert Lewandowski, piłkarz. Został nagrodzony za krzewienie idei inwestowania w spółki z sektora technologicznego wśród majętnych i znanych osób. Lewandowski zainwestował w aplikację Less wpisującą się w trend zero waste, a także dał szansę Movie Games, producentowi gier sportowych.
 •  Mark Dekan, CEO Ringier Axel Springer Media AG. Otrzymał wyróżnienie za przejęcie serwisów ogłoszeniowych: gratka.pl, morizon.pl, lendi.pl. Pozwoliło to grupie RASP wyraźnie zwiększyć udział w części rynku online.
 • Zygmunt Solorz, właściciel Cyfrowego Polsatu. Nagrodzony za przejęcie Interii i zakup 22 proc. akcji Asseco.

Oto zwycięzcy w kategorii „Innowacje i technologie”

Jak wyjaśnia Digital Poland, laureaci w tej kategorii to twórcy firm o globalnym zasięgu, którzy oferują innowacyjne produkty lub usługi. Przyjrzyjmy się zatem, kto znalazł się wśród nagrodzonych:

 • Miron Mironiuk, założyciel Cosmose AI. Otrzymał nagrodę za bardzo precyzyjne zrozumienie i przewidywanie potrzeb konsumenckich dzięki wykorzystaniu danych lokalizacyjnych posiadaczy smartfonów.
 • Piotr Orzechowski, prezes Infermedica. Znalazł się w gronie laureatów w związku z opracowaniem narzędzia do oceny ryzyka zakażeniem koronawirusem, z których skorzystały resorty zdrowia z Polski i Ukrainy.
 • Przemek Kuśmierek, prezes MIGAM. Otrzymał nagrodę za umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami korzystania z usług bankowych poprzez np. tłumaczenie treści dokumentów na język migowy.

Laureaci w kategorii „Wizjoner”

Wizjonerzy powinni cechować się wyjątkową osobowością, a także pomysłowością. Takie osoby kreują trendy, wytyczają kierunek rozwoju. Zwycięzcy w tej kategorii posiadają wieloletnie doświadczenie poszukiwaniu nowych rozwiązań dla biznesu, organizacji non-profit lub sektora publicznego. Oto oni:

 • Rafał Brzoska, założyciel i prezes firmy InPost. Otrzymał nagrodę za nowatorskie usługi, które rewolucjonizują sektor pocztowo-kurierski, jak również sektor handlu internetowego.
 •  Prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel i chief medical officer w Warsaw Genomics. Otrzymał wyróżnienie za wykorzystanie technologii do poprawy jakości życia ludzkiego.
 • Anna Streżyńska, prezes Mc2 Innovations. Nagrodzona za klarowną wizję rozwoju cyfrowej administracji i cyfrowych usług publicznych.

Czytaj także: Grindr zaliczył wpadkę – jeśli z niego korzystałeś, to inni mogli poznać Cię bliżej

Lista Digital Shapers 2020 – podsumowanie

W gronie wyróżnionych przez Digital Academy znalazły się różnorodne osobowości, zaangażowane na co dzień w różne przedsięwzięcia. Wszystkie łączą jednak osiągnięcia związane z nowymi technologiami lub wkład w ich rozwój.

źródło: Digital Poland

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy