Najbliższe tygodnie to bardzo ważny czas dla Apple. Za nami premiera Apple Watch Series 6 oraz nowych iPadów. Prawdopodobnie za kilka dni debiut iPhone 12, a potem przyjdzie czas na nowe komputery. To jednak nie koniec nowości. Amerykanie planują także kolejną wersję iPada Pro. Obecny model został odświeżony w kwietniu tego roku. Po wprowadzeniu iPada Air, napędzanego procesorem A14, flagowy tablet z układem A12Z może nie być tak atrakcyjnym sprzętem. Raport dotyczący łańcucha dostaw potwierdza, że ​​iPad Pro 2021 z ekranem o przekątnej 12,9-cala doczeka się wyświetlacza miniLED.

Zobacz także: Nowy Apple Watch Series 6, SE oraz iPad Air – konferencja Apple za nami

iPad Pro 2021

iPad Pro 2021 z ekranem mini LED tylko w 12,9-calowej wersji

Dzisiejszy raport dotyczący łańcucha dostaw potwierdza wcześniejsze przewidywania, że ​​12,9-calowy iPad Pro 2021 z ekranem mini LED będzie pierwszym produktem Apple z najnowszą technologią podświetlenia. Istnieją jednak sprzeczne terminy jego wprowadzenia. Znany analityk Ming-Chi Kuo spodziewa się nowego urządzenia w czwartym kwartale tego roku, a dzisiejszy raport sugeruje, że zamiast tego będzie to pierwszy kwartał przyszłego roku.

Ekrany mini LED wykorzystują te same panele IPS-LCD, których Apple używa w istniejących iPadach i MacBookach, ale ze znacznie ulepszonym systemem podświetlenia. Dzięki zastosowaniu znacznie większej liczby mniejszych diod LED do podświetlania, zapewnia większą kontrolę nad małymi fragmentami ekranu. Daje podobne korzyści jak OLED: wyższy współczynnik kontrastu, zwiększoną jasność, głębszą czerń i lepszą wydajność energetyczną. Jednak ekran LCD z podświetleniem mini LED jest w rzeczywistości w kilku kwestiach lepszy niż OLED – jest mniej podatny na wypalenie i ma dłuższą żywotność.

iPad Pro z mini LED zadebiutuje póżniej

Digitimes publikuje raport o firmie, która prawdopodobnie dostarcza chipy do zaawansowanego technologicznie systemu podświetlenia. Oczekujemy się, że Apple wypuści 12,9-calowego iPada Pro z podświetleniem mini LED na początku 2021 roku. Tablet będzie korzystał z ponad dziesięciu tysięcy diod LED dostarczanych wyłącznie przez firmę Epistar, podaje źródło. Firma jest gotowa do rozpoczęcia produkcji diod, modyfikując swój sprzęt do produkcji chipów w trzecim kwartale 2020 roku. 

iPad Pro 2021
Fot. iPad Pro 2020

Apple intensywnie szuka dostawców

Z raportu wynika, że ​​Apple pracuje nad wprowadzeniem na pokład dwóch dodatkowych dostawców. Osram Opto Semiconductors dostarczy podświetlane diody LED do komputerów MacBook w drugiej połowie przyszłego roku, stając się drugim dostawcą takich układów dla firmy z Cupertino.

Większość dzisiejszego raportu jest zgodna z dwoma ostatnimi notami inwestycyjnymi Kuo. 21 września analityk powiedział, że spółka Tima Cooka wprowadza drugiego dostawcę, co znacznie obniży koszty oraz zapewni szybsze wdrożenie nowej technologii wyświetlania. Wcześniej oczekiwano, że mini LED będzie zarezerwowany dla flagowych iPadów i MacBooków, wprowadzając go na rynek w ostatnim kwartale tego roku. Potencjalnie technologia miała objąć tylko pierwsze komputery z procesorami Apple – odpowiadając za zaledwie 10-20% sprzedaży w 2021 roku.

iPad Pro 2021 opóźniony przez iPhone 12

Najnowsza nota inwestycyjna Kuo sugeruje, że około 30-40% iPadów i 20-30% MacBooków będzie używać podświetlenia mini LED. Dzięki temu technologia będzie dostępna w szerszej gamie modeli. Dokładny harmonogram pozostaje niepewny na tym etapie, ponieważ Apple stara się nadać priorytet produkcji opóźnionych modeli iPhone’a 12. To smartfony są obecnie najważniejsze dla firmy z Cupertino – przecież ich debiut jest przesunięty już o kilka tygodni.

Źródło: 9to5mac

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)