ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Uruchamianie się Edge będzie jeszcze szybsze

Microsoft ulepsza Chromium i reklamuje Edge w Windows 10

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Nowy Edge od Microsoft powoli trafia na urządzenia za pośrednictwem usługi Windows Update i jest również wstępnie instalowany z aktualizacją systemu Windows 10 z października 2020 r. Chociaż podstawy Chromium zapewniają dostęp do większej liczby rozszerzeń i kilku nowych funkcji, wszystkie te ulepszenia wiążą się z kosztem wydajności. Nie zmienia to faktu, że Microsoft stale ulepsza silnik Chromium.

Microsoft ulepsza Chromium

Microsoft Edge zawsze był szybszy niż Google Chrome, ale po przejściu na Chromium zużycie RAM w przeglądarce Microsoftu również wzrosło. Aby zmniejszyć ten wpływ, gigant z Redmond rozpoczął prace nad szeregiem nowych funkcji, które umożliwiają lepsze zarządzanie pamięcią i procesorem.

Przeglądarka Microsoft Edge jest teraz wyposażona w dwie ukryte funkcje zwane „Optymalizacjami prowadzonymi przez profil” i „Optymalizacjami czasu łącza”.

Te możliwości pomogły firmie Microsoft poprawić wyniki testów porównawczych Edge o 13%. W kwietniu gigant twierdził, że dodał kilka funkcji przewijania, aby poprawić dokładność dotyku i kliknięć w systemie Windows.

Microsoft wyda EDGE Chromium na ARM

Wraz z aktualizacją systemu Windows 10 z maja 2020 r. znacznie zmniejszyło się również użycie pamięci w Microsoft Edge. Gigant z Redmond twierdzi, że użycie pamięci w Edge spadło nawet o 27% po tym, jak programiści zaimplementowali „SegmentHeap”, czyli nową funkcję dostępną dla aplikacji Win32.

Z uwagi na to, że Edge jest szybszy po wdrożeniu SegmentHeap, Google zdecydował się również użyć tej samej funkcji dla Google Chrome, który jest również zbudowany na platformie Chromium.

Warto dodać, że w ubiegłym roku Microsoft zmniejszył również rozmiar swojej przeglądarki o prawie 50%.

Chociaż zmniejszenie zużycia RAM w dowolnej przeglądarce jest ważne, wydaje się, że Microsoft pracuje także nad innymi obszarami, aby przyspieszyć Edge. Firma twierdzi, że właśnie „ruszyła” i więcej ulepszeń wydajności zostanie wydanych w nadchodzących miesiącach.

Zobacz także: Pixel 5 będzie rozczarowaniem

PDF, zabezpieczenia i inne ulepszenia Edge

Podczas Ignite 2020 Microsoft potwierdził, że Edge otrzyma wsparcie dla notatek w plikach PDF, które pomogą współpracować użytkownikom nad tym samym dokumentem. Edge otrzyma również wsparcie w zakresie przeglądania i weryfikacji podpisów cyfrowych PDF.

Microsoft planuje rozpocząć wprowadzanie ulepszeń PDF w przyszłym miesiącu wraz z wersją Edge dla systemu Linux.

Nowe reklamy Edge

Ostatnie działanie Microsoftu mające na celu promowanie nowego Edge obejmuje baner w aplikacji Ustawienia Windows 10. W kompilacjach preview systemu, jeśli zainstalujesz przeglądarkę innej firmy i ustawisz ją jako domyślną, nowy baner w aplikacji Ustawienia będzie zalecał przeglądarkę Edge.

Edge baner ustawienia

W tej chwili reklama pojawia się tylko w kompilacjach preview dla komputerów z systemem Windows 10 Home i wersji Pro.

Wygląda również na to, że baner jest obecnie udostępniany tylko dla wybranych testerów, więc może to być kolejny eksperyment i nie wiemy, czy wszyscy zobaczą ten komunikat po oficjalnym wydaniu aktualizacji.

Aby promować Microsoft Edge, Microsoft korzysta z funkcji nagłówka aplikacji Ustawienia, która obecnie znajduje się w górnej części okna i wyświetla podstawowe informacje, takie jak konto użytkownika, OneDrive i Windows Update.

źródło: windowslatest

Sprawdź najnowsze wpisy