windows xp 20 lat kod zrodlowy wyciekl do sieci

Windows XP miał wyglądać jak system Apple. Dziwny projekt Microsoft

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Windows XP zadebiutował w 2001 roku, a więc skończył już 18 lat! Tak leciwy system nadal nie został zapomniany przez giganta z Redmond. Microsoft udostępnił na oficjalnej stronie możliwość pobrania Windows XP Mode, aby móc włączyć aplikacje, które nie działają na innych platformach. Niestety, ale jest to dostępne tylko dla Windows 7. W Internecie jest jednak mnóstwo różnych buildów wersji XP do pobrania. Co ciekawe, kilka dni temu wyciekł nawet kod źródłowy systemu. To jednak nie wszystko, czego dowiedzieliśmy się o starej platformie Microsoftu.

Nietypowy motyw Windows XP

Firma Microsoft stworzyła tajny motyw Windows XP, który sprawił, że system operacyjny wyglądał bardziej jak Mac. Niedawny wyciek kodu źródłowego systemu ujawnił wczesne prace Microsoft nad platformą i niektóre niewydane motywy, które firma stworzyła podczas wczesnego rozwoju XP w 2000 roku.

Windows XP interfejs

Jeden jest oznaczony jako „Candy” i zawiera projekt, który bardzo przypomina interfejs Apple Aqua, który został po raz pierwszy zaprezentowany na Macworld Conference & Expo w 2000 r. Chociaż motyw jest niekompletny, przycisk Start Windows XP oraz różne guziki i elementy interfejsu użytkownika są wyraźnie powiązane z interfejsem Aqua.

Microsoft nigdy nie wydał motywu Aqua dla Windows XP. Wydaje się, że programiści Windows używali motywu jako zastępczego środowiska do tworzenia silnika motywów dla starej platformy. Sam motyw jest opisany jako „Whistler skin with eye candy” i oznaczony jako „tylko do użytku wewnętrznego”. Whistler było nazwą kodową systemu Windows XP.

Zobacz także: Oto najlepsze smartwatche z Wear OS

Motyw Luna był domyślnym w ówczesnym systemie

Microsoft przeniósł się na niebiesko-zielony motyw Luna w ostatecznej wersji XP, która została wydana w 2001 roku. Silnik motywów w Windows XP był główną aktualizacją systemu operacyjnego, pozwalającą na instalowanie „skórek” innych deweloperów. Ponadto XP miał też wiele możliwości dostosowywania pulpitu.

Windows XP kod zrodlowy

Microsoft rozwijał wersję XP w erze, w której istniała zaciekła konkurencja z Apple o systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych. Później w pierwszej dekadzie XXI wieku firma z Cupertino naśmiewała się z Microsoftu, przedstawiając banery na corocznej konferencji dla programistów z hasłem „Redmond, uruchom swoje kserokopiarki”. Firma Apple przeprowadziła również kampanię reklamową „Get a Mac” skupioną na wadach systemu Windows, w szczególności systemu Windows Vista. Trzeba przyznać, że ten ostatni był naprawdę koszmarny w użytkowaniu.

W latach dziewięćdziesiątych i w pierwszej dekadzie XXI wieku system Windows był pod silnym wpływem klasycznego Mac OS, a później systemu OS X. Apple również zapożyczył niektóre funkcje Windowsa, szczególnie w zakresie okien, nawigacji, paneli sterowania oraz przeglądania plików i folderów.

Wyciek sprzed kilku dni to rarytas i możliwość wglądu we wczesny rozwój systemu operacyjnego używanego przez miliony.

Źródło: theverge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy