ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Postępowanie antymonopolowe ws. DVB-H, początek współpracy Nokii i Microsoftu

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 21 do 27 września 2010 roku.

Postępowanie antymonopolowe w sprawie telewizji mobilnej

polkomtel uokik kara

Dekadę temu UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe w sprawie telewizji mobilnej. Oskarżeni zostali czterej polscy operatorzy – Era, Orange, Plus i Play. Wszystko zaczęło się od przetargu na polskiego operatora telewizji mobilnej DVB-H. Polscy operatorzy specjalnie w tym celu stworzyli spółkę Mobile TV, która miała zająć się zbudowaniem i obsługą telewizji mobilnej. Ostatecznie przetarg wygrała konkurencyjna spółka Info-TV-FM. Po pewnym czasie od tego wydarzenia operatorzy jednogłośnie porzucili plany wsparcia dla telewizji mobilnej, przez co cały projekt stracił rację bytu.

Sprawą zajął się UOKiK. Operatorzy powtarzali, że przyczyną rezygnacji z telewizji mobilnej były złe warunki współpracy zaproponowane przez Info-TV-FM. Sprawa jednak wyglądała na tak podejrzaną, że wprost mówiło się o zmowie operatorów. Z tego właśnie powodu wszczęte zostało postępowanie antymonopolowe przeciwko operatorom. Była to słuszna decyzja, ponieważ na podstawie zebranych dowodów ustalono, że faktycznie doszło w tym wypadku do zmowy.

Nokia i pierwsze plotki o współpracy z Microsoftem

10 lat temu za sterami Nokii doszło do małej rewolucji. 23 września obowiązki CEO zaczął pełnić były pracownik Microsoftu – Stephen Elop. Był to jednocześnie pierwszy CEO, który nie pochodził z Finlandii. W krótkim czasie zaczęły się pojawiać pogłoski o możliwej współpracy z Microsoftem. Takie plany miał rzekomo przedstawić sam Stephen Elop reszcie zarządu Nokii. Informacje te były dla wielu dość zaskakujące, szczególnie że odchodzący z firmy szef działu mobilnego Anssi Vanjoki kategorycznie krytykował propozycje wykorzystania przez Nokię innych platform.

Nokia oczywiście zaprzeczyła tym plotkom, co nie powinno być akurat zaskoczeniem. Informacje te jednak znalazły swoje potwierdzenie w późniejszych wydarzeniach. Nokia od 2011 roku myślała wyłącznie w Windowsie, porzucając wszystkie wcześniejsze doświadczenia i osiągnięcia. Finał tej historii raczej wszyscy znamy.

HTC Sense kontra Windows Phone 7

HTC w swoim czasie słynęło między innymi ze świetnej nakładki Sense. Dzięki niej archaiczny Windows Mobile wyglądał współcześnie, a Android nie był taki brzydki jak przy standardowym interfejsie. Niemal oczywiste było, że HTC będzie chciało zaimplementować swoje rozwiązanie do telefonów z systemem Windows Phone 7. W sieci zaczęły się nawet pojawiać rzekome zdjęcia HTC Sense na WP7, po cichu mówiło się o poważnej ingerencji w interfejs systemu. Nie była to jednak do końca prawda. Na drodze stał Microsoft, który nie pozwalał na modyfikacje systemu operacyjnego. HTC miało możliwość tworzenia jedynie aplikacji i kafelków.

Choć w tym systemie nie dało się zrobić niczego ambitnego, to mimo wszystko powstał HTC Hub, który był preinstalowany na smartfonach tego producenta z WP7. Dekadę temu CEO HTC Peter Chou potwierdził plany stworzenia tej namiastki Sense, jednocześnie informując o dużych opóźnieniach przy realizacji projektu. W momencie premiery pierwszych smartfonów, HTC Hub nie był jeszcze ukończony.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy