ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
polskojęzyczna Wikipedia ma 20 lat

Nowy wygląd Wikipedii – na zmiany czekaliśmy 10 lat, a możemy ich nie zauważyć

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Niedługo zobaczymy nowy wygląd Wikipedii, czyli portalu, który zapewne nie jeden raz uratował czyjąś pracę na studia lub do szkoły. Nie da się zaprzeczyć, że Wikipedia stała się dla wielu osób jednym z głównych źródeł, gdzie zdobywa się wiedzę. Oczywiście można się na niej dowiedzieć wielu interesujących rzeczy, ale dalej trzeba pamiętać, że mówimy tutaj o portalu tworzonym przez społeczność, więc nie zawsze warto mu ufać na 100 procent.

Nowy wygląd Wikipedii

Nowy wygląd Wikipedii
Fot. Wikimedia

Sama Wikipedia nie zmieniła się praktycznie w ogóle od momentu, kiedy pojawiła się w sieci. Owszem, drobne zmiany były wprowadzane, ale ostatnie dziesięciolecie pokazało, że to nie wygląd jest najważniejszy, a treść. Zapewne część użytkowników pamięta, że najbardziej rzucającą się w oczy zmianą w ciągu ostatnich lat, były ogromne banery, które zachęcały do robienia wpłat na serwis. Powstało wtedy wiele memów, które wyśmiewało ten ruch ze strony Wikipedii, ale dobrze wiemy, że każdy portal potrzebuje środków finansowych do tego, by się rozwijać i po prostu utrzymać. Teraz jednak przyszła pora na to, by w końcu wprowadzić nowy wygląd Wikipedii. Nie ma co jednak liczyć na ogromne zmiany, a raczej na odświeżenie interfejsu. I patrząc na to, co przygotowała firma, widać, że to zmiany, które może nie są drastyczne, ale z całą pewnością są potrzebne.

Rozwijane menu i górny panel

Jedną z rzeczy, która z pewnością się przyda przy przeglądaniu wpisów na Wikipedii, będzie nowe menu. To, które widzimy po lewej stronie, będzie rozwijane. To jednak tylko część ze zmian, bo górny pasek będzie na stale przypięty do okna przeglądarki. Oznacza to, że wraz z czytaniem dłuższego wpisu i przewijaniem treści w dół, górny panel będzie za nami podążał. I będzie to robił razem z rozwijanym menu, więc będzie można w każdej chwili przeskoczyć do interesującego nas podrozdziału, bez konieczności wracania na górę strony.

Nowy wygląd Wikipedii
Fot. Wikimedia

Zobacz też: Pierwszy smartwatch ze Snapdragonem Wear 4100. Oto Mobvoi TicWatch Pro 3.

Taka zmiana w wyglądzie sprawi, że nie trzeba będzie odrywać się od czytania wpisu. I tym samym, tracić czasu na przeskakiwanie wyżej, by sprawdzić podrozdziały danego artykułu. Będzie w ten sposób można także szybko i wygodnie przełączyć się na inny język. To jest często bardzo pożyteczne, bo niektóre ze wpisów nie są tak dobrze opisane po polsku, jak np. po angielsku. To może i niewielka zmiana, ale takie rozwijane menu może faktycznie bardzo ułatwić pracę, a szczególnie wtedy, kiedy na Wikipedii spędza się długie godziny. Dodajmy do tego górny panel, który będziemy mieli stale widoczny, a finalnie otrzymamy coś, co faktycznie będzie bardzo użyteczne. Jest jeszcze jedna istotna zmiana, która dotyczy górnego panelu. Tam zostanie przesunięty pasek wyszukiwania. W ten sposób nie trzeba będzie także wracać do głównej strony czy na górę wpisu, by zająć się znajdowaniem czegoś nowego.

Wyszukiwanie też się zmieni

Fot. Wikimedia

Razem z przeniesieniem paska wyszukiwania na górną belkę, sam proces także będzie wyglądał odrobinę inaczej. Obecnie wpisując tam interesujące nas hasło, pojawiają się jedynie tekstowe podpowiedzi. W przyszłości będą one połączone razem z grafikami, co może znacznie ułatwić sam proces szukania tego, co nas interesuje. Zresztą sama strona ze wpisami także się zmieni, bo treść ma zajmować teraz więcej miejsca. Wpisy zostaną rozszerzone tak, by zajmować prawie całą szerokość na ekranie, co znacznie poprawi ich czytelność.

Zobacz też: Biometryczny dowód osobisty – jakie zmiany nas czekają?

Zmianie ma ulec także logotyp Wikipedia Commons, który obecnie ma orientację poziomą. Ta zostanie zmieniona na pionową, przez co sam logotyp będzie znacznie wyraźniejszy. To raczej nie wpłynie na to, jak korzysta się z samej Wikipedii, ale przynajmniej pojawi się na niej większa spójność. Kiedy możemy spodziewać się nowego wyglądu portalu? Ten jest już wprowadzany powoli na niektórych wersjach strony i mogą ją oglądać zalogowani użytkownicy.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie zmiany będą wprowadzane globalnie, ale trzeba liczyć na to, że stanie się to niedługo. W końcu czekaliśmy na jakiekolwiek zmiany od 10 lat. Podobnych przeróbek na Wikipedii możemy spodziewać się więcej, choć jeszcze nie sprecyzowano, czego mogą one dotyczyć. Raczej nie ma się co spodziewać ogromnych przeróbek, ale też nie tego oczekujemy od Wikipedii. Ma być czysto i klarownie, a przede wszystkim czytelnie.

Źródło: Wikimedia

Sprawdź najnowsze wpisy