ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
EMA kradzież danych o szczepionkach

Biomed ma lek na COVID-19, Innogene pracuje nad lekiem i szczepionką

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Polskie spółki biotechnologiczne świetnie sobie radzą w badaniach nad koronawirusem. Biomed ma już lek na Covid-19, a Innogene go opracowuje. Ta ostatnia spółka dodatkowo pracuje nad szczepionką na koronawirusa.

Biomed ma lek na Coivd-19

COVID-19

Polska spółka zaprezentowała dziś lek na COVID-19, który został pokazany w ampułce. W raporcie z 21 września mogliśmy przeczytać:

Zarząd BIOMED – LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. („Spółka”, „Emitent”), w nawiązaniu do rb 66/2020 dotyczącego rozpoczęcia procesu wytwarzania preparatu Immunoglobulina anty SARS-CoV-2 informuje, że w dniu dzisiejszym zakończył się proces wytwarzania substancji czynnej Immunoglobulina anty SARS-CoV-2 z osocza ozdrowieńców, tj. osób po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2, zaś na 23 września 2020 r. zaplanowano proces aseptycznego rozlewu preparatu do ampułek.

Następnie, Immunoglobulina anty SARS-CoV-2 poddana będzie badaniom jakościowym, w tym badaniom stabilności produktu i zostanie przekazana do badań klinicznych w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie, według zatwierdzonego protokołu badań. Zwolnienie leku, którego Spółka jest dostawcą do niekomercyjnych badań klinicznych planowane jest w IV kwartale 2020 r.

Ponadto dziś przed południem senator Czelej na konferencji prasowej poinformował, że polska spółka jako pierwsza na świecie ma lek na COVID-19, który naprawdę działa.

Zobacz także: Oto najlepsze smartwatche z Wear OS

Innogene pracuje nad lekiem i szczepionką

Szczepionka lek na COVID-19

Biomed to nie jedyna polska spółka, która osiąga sukcesy w badaniach nad koronawirusem. Jak podał dzisiaj parkiet.com:

Drugim pretendentem do pracy nad lekiem na najważniejszą obecnie chorobę jest notowany na NewConnect Inno-Gene. Specjalizująca się w badaniach genetycznych spółka ogłosiła w połowie września rozpoczęcie prac zarówno nad lekiem, jak i szczepionką na koronawirusa. Za badania będzie odpowiadać spółka COVIDVAX, zarejestrowana w czerwcu, kierowana przez prof. Andrzeja Mackiewicza, wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Inno-Gene.

Więcej dowiadujemy się z raportu z dnia 14 września 2020 roku, w którym to spółka zależna od Innogene – Centrum Badań DNA sp. z o.o. podpisała umowę współpracy z kierowaną przez prof. Andrzeja Mackiewicza firmą COVIDVAX. Przedmiotem umowy jest współpraca w obszarach:

  • wykorzystanie technologii NGS w pracach badawczych ukierunkowanych na opracowanie szczepionki i leku na COVID-19,
  • rozwój technologii umożliwiających opracowanie nowych testów do wykrywania SARS-CoV-2,
  • realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowe mające na celu wdrażanie nowych testów genetycznych i technologii badań DNA.

Centrum Badań DNA będzie odpowiedzialna za wykonanie kluczowych badań genetycznych min. analizę integralności transgenu i jego ekspresji w komórkach macierzystych, będących podstawą szczepionki. Wykonanie tych badań jest niezbędne do zatwierdzenia przez urzędy rejestrujące.

Trzeba przyznać, że biotechnologia stoi w Polsce na bardzo wysokim poziomie. Niestety gorzej prezentuje się finansowanie tego rodzaju przedsięwzięć. Zespół prof. Mackiewicza potrzebuje na prace nad szczepionką aż 15 mln zł. Do tej pory nie pojawiły się informacje o pozyskaniu takiej kwoty. Pozostaje więc życzyć powodzenia.

Źródło: parkiet, pap, biomed, innogene

Sprawdź najnowsze wpisy