Nieoficjalne dystrybucje Androida, inaczej znane po prostu jako ROM-y, były kiedyś niezwykle istotnym elementem każdego urządzenia fanów Androida. W czasach, gdy system ten nie był jeszcze dobrze rozwinięty i brakowało na nim wielu funkcji, a nakładki dostarczane przez producentów były dość nieprzyjemne, to właśnie ROM-y pozwalały nam na używanie smartfona w taki sposób, w jaki byśmy tego chcieli. Niestety z czasem, gdy Android dorastał, coraz mniej osób zaczęło z nich korzystać, a na forach zaczęło pojawiać się mniej wątków od deweloperów. Na szczęście jednak ROM-y nie umarły i są wciąż wspierane nie tylko przez twórców i entuzjastów, lecz również przez producentów takich jak ASUS.

ASUS wspiera deweloperów ROM-ów. Dostarczy im bezpłatne urządzenia do pracy

Tworzenie nieoficjalnych wersji Androida na smartfony i tablety nie jest łatwą pracą. Deweloperzy, w zamian za poświęcony czas, mogą liczyć jedynie na dotacje od chętnych użytkowników, a na dodatek producenci często utrudniają im pracę. Jak podaje portal XDA-Developers, Asus postanowił pójść jednak w inną stronę. Producent zdecydował się bowiem na dostarczenie bezpłatnych egzemplarzy smartfonów ROG Phone 3 wybranym deweloperom, którzy zajmują się rozwojem ROM-ów.

Zobacz także: Jak działa ładowanie bezprzewodowe? Dowiedz się więcej o niesamowitym odkryciu z XIX wieku.

Do twórcy nieoficjalnych wersji Androida trafi łącznie 12 urządzeń. Tym razem do programu Asus postanowił wybrać deweloperów rozwijających projekty takie jak LineageOS, Paranoid Android, Omni ROM, Dirty Unicorns czy CarbonROM. Przygotowywanie oprogramowania dla smartfonów nie jest łatwym zadaniem, o czym świadczy fakt, że nad oficjalnymi wersjami Androida pracują całe legiony programistów. Deweloperom smartfony mogą zatem pomóc w wykrywaniu błędów (które do tej pory musieli ręcznie zgłaszać użytkownicy) czy dodawaniu lub optymalizowaniu funkcji, z którymi mogą być problemy. Pierwsze efekty pracy twórców możemy już obserwować – ich projekty wymieniam dla was poniżej:

Co więcej, fani mobilnej fotografii mogą również korzystać z nieoficjalnej wersji aplikacji Aparat Google, dostosowanej do możliwości Asus ROG Phone 3.

Asus ROG Phone 3 to nie tylko wsparcie deweloperów

Asus ROG Phone 3

Wspieranie deweloperów tworzących nieoficjalne wersje Androida czy bezproblemowa możliwość odblokowania bootloadera to cechy, którymi na tle konkurencji z pewnością może pochwalić się Asus ROG Phone 3 – właściciele urządzeń nie będą musieli się martwić o wsparcie i nowe wersje Androida. Warto jednak wspomnieć, smartfon ten jest również dobrym wyborem dla osób, które po prostu liczą na bezkompromisową wydajność i wsparcie dla najnowszych gier. Jeśli jesteście zainteresowani modele ROG Phone 3, to zachęcam do przeczytania recenzji, którą kilka dni temu napisał dla was Łukasz. Tam dowiecie się wiele więcej o tym urządzeniu.

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.