Apple A14 Bionic

Wszystko o Apple A14 Bionic, czyli najszybszym mobilnym procesorze

3 minuty czytania
Komentarze

Wraz z ujawnieniem nowego iPada Air podczas wtorkowej imprezy „Time Flies”, dowiedzieliśmy się wielu informacji o najnowszym procesorze mobilnym A14 Bionic. Zbudowany w najnowocześniejszym, 5-nanometrowym procesie produkcyjnym, jest to najbardziej zaawansowany SoC firmy z Cupertino i prawdopodobnie najszybszy mobilny układ na świecie. Na początku tego roku zgadywaliśmy, czego możemy się spodziewać po A14. Teraz, gdy Apple ujawniło kilka szczegółów wiemy, co ten fantastyczny SoC oznacza dla nowych produktów, w których się pojawi.

Zobacz także: Apple ma plan, jak zastąpić Tima Cooka

Apple A14 Bionic to pierwszy chip 5 nm

Zgodnie z oczekiwaniami spółka Tima Cooka twierdzi, że jest „pierwszą w branży”, która wykorzystuje technologię 5 nm do produkcji chipów. Oznacza to mniejsze wymiary układu i więcej tranzystorów na danym obszarze. Zwykle oznacza to również mniejsze zużycie energii. Proces ten pozwala Apple na umieszczenie 11,8 miliarda tranzystorów w A14. To około 40% więcej niż 8,5 miliarda w A13. Wszystko to oznacza więcej rdzeni, więcej pamięci podręcznej i bardziej zaawansowane funkcje.

Apple A14 Bionic

Wciąż sześciordzeniowy procesor, ale szybszy

Podobnie jak w A11, A12 i A13, w A14 znajdziemy sześć rdzeni procesora. Dwa z nich do wydajniejszych zadań, a pozostałe cztery do mniej skomplikowanych obliczeń. Apple twierdzi, że nowy układ to duża aktualizacja względem poprzednika. A14 może wydawać i przetwarzać więcej instrukcji na rdzeń na raz. Oznacza to lepszą wydajność przy niższych częstotliwościach zegara.

Nowy chipset jest dopasowany do potrzeb najbardziej wymagających aplikacji. Prawdopodobnie oznacza to wzrost pamięci podręcznej L2 w porównaniu z 8 MB w A13, a może nawet wprowadzenie pamięci podręcznej L3, czego jeszcze nie widziano w SoC firmy z Cupertino. Procesor jest o 40% szybszy niż w poprzednim iPadzie Air, ale tamten tablet napędzany był układem A12. A13 był o 20% szybszy niż A12, a to uczyniłoby procesor A14 około 17% szybszym niż A13.

A14 to całkowicie nowy procesor graficzny

Procesor jest również wyposażony w najnowszą architekturę z czterema rdzeniami GPU – taką samą liczbą jak w A13. Apple twierdzi, że jest „skalowany, aby zapewnić maksymalną, trwałą wydajność przy najniższej możliwej mocy”.

A14 zapewnia 30% wzrost wydajności grafiki, z zastrzeżeniem, że jest porównywany z „urządzeniem poprzedniej generacji”. Tutaj znowu przypominam, że poprzedni iPad Air wyposażony był w A12. Grafika A13 jest o 20% szybsza niż A12, więc nie jest to duży skok.

Apple A14 Bionic

Podwójne działanie silnika neuronowego

Od czasu A11, Apple włączył do swoich SoC układ scalony o nazwie Neural Engine. Ten dostosowany jest do wykonywania operacji używanych w uczeniu maszynowym i obliczeniach AI. W pierwszym chipie, Neural Engine wykonywał 600 miliardów operacji na sekundę. Liczba ta wzrosła do 5 bilionów w A12 i 6 bilionów w A13.

A14 podwaja liczbę rdzeni z 8 do 16, wykonując imponujące 11 bilionów operacji na sekundę. Sprzęt przyspieszający matrycę w rdzeniach procesora jest teraz również projektem „drugiej generacji”. Firma nie podała żadnych wskazówek, jakie są różnice.

Apple A14 Bionic

A14 Bionic wciąż ma przed nami kilka tajemnic

Mimo wszystko, A14 Bionic, wciąż kryje kilka tajemnic. Nowoczesne mobilne konstrukcje mają wiele niestandardowych rozwiązań, takich jak przetwarzanie sygnału obrazu dla kamer, kodowanie i dekodowanie wideo, kryptografia i akceleracja szyfrowania, czy kontrolery pamięci masowej. 

Wszystkie te rzeczy mogą mieć znaczący wpływ na korzystanie z naszych iPhone’ów i iPadów, a wkrótce także komputerów Mac. Więcej szczegółów na temat A14 prawdopodobnie usłyszymy, gdy zaprezentowany zostanie iPhone 12.

Źródło: Macrumors

Motyw