Liczba zachorowań na koronawirusa jest rekordowa w Europie, a jesień i zimniejsze dni dopiero przed nami. Wiele firm na świecie nie próżnuje i próbuje znaleźć szczepionkę i lek na koronawirusa. Także w Polsce mamy świetne firmy biotechnologiczne, które nie próżnują w tym temacie. Przykładowo Biomed Lublin jest w trakcie produkcji pierwszych partii leku na koronawirusa stworzonego z osocza ozdrowieńców. Innym przykładem może być Grupa Innogene, która złożyła patent na szybki test dostępny w 10 minut. Co więcej, to właśnie smartfon sprawdzi, czy dana osoba ma koronawirusa, czy nie.

Test na koronawirusa w 10 minut

Jak czytamy w komunikacie ESPI, według informacji otrzymanej od spółki zależnej Innogene opracowywany test genetyczny jest oparty o technologię RT-LAMP która analizuje wytypowane geny RNA wirusa SARS-CoV-2 i umożliwia otrzymanie wyniku w ciągu 5-10 minut. Ewaluacja testu jest w finalnej fazie i będzie skutkowała zgłoszeniem patentowym w następnych dniach.


Technologia LAMP

iOS 13.5 covid


Technologia LAMP – Loop Mediated Isothermal Amplification polega na wykorzystaniu techniki amplifikacji izotermicznej. Metoda została opracowana przez japoński zespół prowadzony przez Notomi. Izotermalna metoda amplifikacji kwasów nukleinowych przebiega w jednej, stałej temperaturze, w przeciwieństwie do badań w klasycznej technice PCR i nie wymaga zastosowania drugich urządzeń (termocyklerów). Porównanie metody LAMP i PCR wskazują że amplifikacja izotermiczna wykazuje czułość i specyficzność większą od łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR) o dwa rzędy wielkości. Przyrost specyficznego produktu reakcji LAMP świadczącego o obecności czynnika patogennego może być obserwowana nawet wzrokowo (zmętnienie probówki i zmiana barwy na pomarańczową). Zmętnienie jest efektem reakcji jonów magnezowych z pirofosforanem (produktem ubocznym amplifikacji) w wyniku której powstaje nierozpuszczalny pirofosforan magnezu.

W związku z zaletami takimi jak szybkość i prostota reakcji, krótki czas analizy oraz możliwość monitorowania przebiegu analizy w czasie rzeczywistym metoda została szybko zaadoptowana do celów diagnostycznych zarówno do wykrywania bakterii jak i wirusów. W praktyce wynik badania można otrzymać w ciągu kilku minut.

Zobacz także: Microsoft zainstaluje Ci nowego Edge w aktualizacji


Smartfon sprawdzi, czy masz koronawirusa

Smartfon koronawirusa covid-19

Opracowany przez spółkę zależna prototyp testu w technologii RT-LAMP będzie w dwóch wersjach:

  • Laboratoryjnej -przeznaczonej do wykonania przez medyczne laboratoria diagnostyczne. W tej wersji testu wykorzystane zostaną znakowane fluorescencyjnie specyficzne sondy molekularne
  • Przesiewowej – do wykorzystania w każdych warunkach (np. w punktach mobilnych na lotniskach czy przejściach granicznych poprzez detekcję wzrokową lub zastosowanie zwykłych smartfonów i zaprojektowanej aplikacji). Spółka będzie prowadziła prace w kierunku możliwości wykorzystania smartfonów i mobilnych aplikacji do detekcji koronawirusa.

Z informacji uzyskanych od spółki zależnej wynika, iż poszukuje producenta zestawów do diagnostyki in vitro, którzy rozpoczną produkcje odczynników oraz producentów przenośnych urządzeń podłączonych do smartfona, które umożliwią po podgrzaniu próbki do 65st.C przeprowadzenie reakcji detekcji koronawirusa.

Wymazówka w 10 minut

Jednym z zastrzeżeń patentowych jest też metoda do identyfikacji koronawirusa bez etapu izolacji RNA. W tym przypadku materiałem badanym jest wymazówka pacjenta co stanowi nowość w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Wynalazek spółki zależnej pozwala skrócić czas identyfikacji koronawirusa do 10 minut w porównaniu do tradycyjnych metod diagnostycznych RT-PCR (6-7 godzin bez uwzględnienia czasu dostarczenia materiału do laboratorium medycznego).

Przedmiotowy wniosek złożony do Urzędu Patentowego umożliwia spółce czerpanie korzyści z komercjalizacji np. licencjonowania oraz gwarantuje ochronę prawną na całym świecie. Spółka poinformowała iż prowadzi rozmowy z producentami urządzeń mobilnych w celu opracowania prototypu umożliwiającego przeprowadzenie reakcji w warunkach terenowych.

źródło: innogene, cbdna

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.