Niektóre funkcje i ustawienia Windows 10 są trudne do znalezienia lub nieintuicyjne do ustawienia. Microsoft ma tego świadomość, dlatego niedługo dokona śmiałych kroków, które ulepszą doświadczenie użytkowania systemu.

Koniec Panelu sterowania

Windows 10 pozostaje dość niechlujnym systemem operacyjnym pod pewnymi względami, z niektórymi funkcjami powielanymi w kilku miejscach lub ukrytymi w bardziej „ciemnych” zakamarkach interfejsu użytkownika.

Panel sterowania

Panel sterowania, który był kluczowy dla poprzednich wersji systemu znajduje się teraz na obrzeżach interfejsu, a Microsoft powoli przenosi jego funkcje do aplikacji Ustawień. Najnowszym elementem, który tam się znajdzie jest panel Programy i funkcje.

Jak donosi Windows Latest, w świeżo wydanej wersji preview systemu Windows (kompilacja 20211) Microsoft testuje teraz flagę, która przekierowuje użytkowników otwierających Programy i funkcje w Panelu sterowania do aplikacji i funkcji w Ustawieniach.

Jest to kolejny znak na to, że dni Panelu sterowania mogą być policzone. Na początku tego roku sekcja System została przeniesiona do Ustawień i pojawiły się plotki, że Panel sterowania może być zakopany i ukryty głęboko w systemie operacyjnym. W dłuższej perspektywie Microsoft może chcieć go całkowicie porzucić na rzecz Ustawień.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że Panel sterowania oferuje szereg zaawansowanych funkcji i przydatnych informacji, podczas gdy Ustawienia zawierają mniej skomplikowane opcje. Zatem likwidując kultową funkcję, Microsoft musi upewnić się, że nowsza aplikacja zawiera wszystkie zaawansowane opcje (lub przynajmniej te ważniejsze).

Zobacz także: Microsoft chce przegonić Chrome, zobacz, w jaki sposób

Domyślne aplikacje Windows 10

Wygląda na to, że nowa aktualizacja Windows 10 w końcu naprawi jedną z najbardziej irytujących funkcji systemu operacyjnego – chodzi o menu „Wybierz domyślne aplikacje”.

Określone typy plików muszą być otwierane przez konkretne programy. Windows 10 zazwyczaj próbuje określić, która z zainstalowanych aplikacji jest najlepszym kandydatem. Zwykle robi to dobrze, ale w przeciwnym wypadku użytkownik musi wskazać sam domyślną aplikację, co bywa irytujące.

aplikacje domyślne windows 10

W tej chwili panel do wybierania domyślnych aplikacji to długa lista mylących typów plików i protokołów, każdy z domyślną aplikacją obok niego. Być może będziesz musiał przewinąć w dół wiele typów plików, aby znaleźć to, czego szukasz. Krótko mówiąc, nie jest to wcale użyteczne.

Wygląda jednak na to, że nadchodząca aktualizacja systemu Windows 10 rozwiąże wiele z tych problemów za pomocą dość prostego dodatku – pola wyszukiwania. Pozwoli ono łatwo znaleźć typ pliku lub aplikacje, których szukasz, a to powinno znacznie ułatwić cały proces.

Microsoft obiecuje, że ta zmiana pojawi się w następnej aktualizacji funkcji Windows 10, więc może to chodzić o aktualizację Windows 10 20H2, która ma się pojawić jeszcze w tym roku.

Źródło: techradar, windowslatest

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.