O lecie już powoli zapominamy, bo coraz więcej chłodniejszych dni za oknem. Nie zapominajmy jednak o najnowszych informacjach na naszym portalu. Jeżeli coś Wam umknęło, to koniecznie przeczytajcie SPT – subiektywne podsumowanie tygodnia.

Pochwała

Czy nauka zdalna to dobre rozwiązanie? Ciekawy artykuł na ten temat napisał Bartosz. W dobie pandemii, komunikacja zdalna stała się jedyną możliwością kontynuowania nauki w szkołach i na uczelniach. Od września sytuacja się jednak nieco zmieniła. Uczniowie wrócili do szkół, a większość uczelni wyższych zdecydowała się na nauczanie zdalne od nadchodzącego października. O ile szkoły podstawowe czy średnie nie były przygotowane do tej formy prowadzenia nauki, to już uczelnie wyższe radzą sobie z nią znacznie lepiej. Studenci w zdecydowanej większości mają sprzęt do komunikacji zdalnej, a nauczyciele bardzo dobrze się odnajdują np. w Microsoft Teams. Z drugiej strony przychylam się do opinii, że tego rodzaju nauka jest mniej efektywna, niż w formie bezpośredniej. Wystarczy rzucić pytanie w eter, a okazuje się, że po drugiej stronie komputera nikogo nie ma albo odpowiada zazwyczaj jedna osoba. Kontakt bezpośredni jednak pozwala na lepszą współpracę ze studentami – szczególnie na ćwiczeniach i laboratoriach.

Harmony OS w końcu pojawi się na smartfonach. To dobry krok z uwagi na to, jak Huawei męczy się z Androidem, a właściwie jego namiastką. Przypomnę, że nowe urządzenia tej firmy nie mogą korzystać z Usług Google w tym ze Sklepu Play. Co więcej, ostatnio pojawiła się groźba, że starsze smartfony nie otrzymają kolejnych aktualizacji Androida. Po co więc kontynuować ten niewdzięczny mariaż? Huawei od dawna zapowiadał własny system operacyjny i wygląda na to, że Harmony OS w końcu pojawi się na urządzeniach mobilnych w przyszłym roku.  

Cyberpunk 2077 bez mikropłatności. W Internecie pojawiła się plotka, jakoby w grze miały wystąpić mikropłatności za odblokowanie dodatkowej zawartości. CD Projekt na oficjalnym profilu gry zdementował wszelkie spekulacje i jeszcze raz zaznaczył, że gracz zapłaci za grę singleplayer tylko raz. W plotkach jednak czasami znajduje się jakaś część prawdy. W przyszłości można oczekiwać trybu multiplayer albo osobnego dodatku do gry, w którym te mikropłatności się pojawią. Uważam to jednak za uczciwe podejście.

Microsoft chce przegonić Chrome. Przeglądarka Edge ma wszystko, aby móc powalczyć o palmę pierwszeństwa. Stabilność i lekkość aplikacji przyciągają wielu nowych użytkowników. To jednak nie wystarczy. W programie pojawiło się ostatnio wiele funkcji. Na tym nie koniec. Edge będzie mógł się pochwalić wieloma opcjami, których konkurencja nie ma.

Krytyka

Android 11 jest nudny. Jego premiera na smarfonach jest tuż za rogiem, no i co z tego? Trudno mi zachwycić się jakąkolwiek nowością albo po prostu się starzeję. Czy to już jest tak doskonały system, w którym żadne większe funkcje nas nie zaskoczą? W przypadku „11” na to wygląda. Wejdę w szczegóły: z grupowania konwersacji nie będę miał użytku, bąbelki wydają się być raczej wkurzające niż funkcjonalne, wbudowane nagrywanie ekranu jest już dostępne np. telefony Samsunga czy Huawei, a w ustawienia bezpieczeństwa i prywatności się nie bawię – szkoda mi czasu. Na tę nudę trzeba będzie poczekać w przypadku mojego Galaxy S20 Ultra zapewne co najmniej 3 miesiące. Trudno, mogę poczekać nawet pół roku, nie ma na co.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.