ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera T-mobile G2, tani internet mobilny w Orange

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 7 do 13 września 2010 roku.

Premiera T-mobile G2

Smartfon T-mobile G1 okazał się jednym z największych hitów sprzedaży w historii Androida. Stworzony przez HTC model Dream był pierwszym smartfonem z Androidem, przecierał on szlaki dla wszystkich zaprezentowanych później tego typu urządzeń. T-mobile nie spoczął na laurach i zamówił w HTC kolejny smartfon. W ten sposób dekadę temu zadebiutował T-mobile G2, który w rzeczywistości był rebrandowanym HTC Vision. Przypomnijmy specyfikację urządzenia:

  • Wyświetlacz: 3,7″, 480×800 px, AMOLED, Gorilla Glass
  • CPU: Qualcomm Snapdragon S2 800 MHz
  • GPU: Adreno 205
  • RAM: 512 MB
  • Flash: 4 GB + microSD max. 32 GB
  • Aparat: 5 Mpx, AF, LED, wideo 720p
  • Łączność: HSDPA max. 21 Mbps, WiFi b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS, A-GPS
  • Bateria: 1300 mAh
  • System: Android 2.2 Froyo

Tu mała uwaga – telefon nie był wyposażony w nakładkę HTC Sense, ponieważ oficjalnie nie był to nawet produkt HTC. G2 w porównaniu do G1 był urządzeniem bezkompromisowym. Zamontowano w nim topowe jak na tamte czasy podzespoły, smartfon zdecydowanie nie zestarzał się tak szybko jak G1. Lepsze podzespoły to także wyższa cena, która dla G2 w przedsprzedaży wynosiła 499 dolarów. Smartfon prawdopodobnie nigdy nie był sprzedawany w Polsce. Ogólnie nie zapisał się w historii tak jak poprzednik.

Najtańszy internet mobilny w Orange

Internet mobilny dekadę temu praktycznie nie istniał. Ceny były bardzo wysokie, a pokrycie zasięgiem czegoś więcej niż EDGE wołało o pomstę do nieba. Orange zdecydował się przynajmniej obniżyć ceny i tak powstała nowa oferta Orange Free.

Widoczny powyżej cennik dotyczy oferty abonamentowej w zestawie z modemem Huawei E1752. Był to bardzo prosty modem USB oferujący teoretyczną maksymalną przepustowość na poziomie 7,2 Mbps. Nowością w ofercie Orange była usługa „Szczęśliwe Godziny”, która pozwalała na korzystanie z internetu w godzinach nocnych bez ograniczeń transferu. Nowa oferta Orange była krokiem w stronę do upowszechnienia się internetu mobilnego. Swoją drogą to dość zaskakujące, że 10 lat temu internet mobilny dopiero raczkował, a dziś jest dla wielu użytkowników najważniejszą usługą operatorów komórkowych.

UKE z propozycją dla operatorów

10 lat temu Urząd Komunikacji Elektronicznej dość aktywnie walczył z operatorami. W tym wypadku sporną kwestią były stawki MTR, które operatorzy płacili konkurencji za połączenia i wiadomości przekazane do jej sieci. Ówczesna Prezes UKE – Anna Streżyńska stopniowo zmniejszała maksymalne stawki MTR, jednak w pewnym momencie działania te przestały przekładać się na spadek cen. Wtedy zaproponowała operatorom pewien kompromis – UKE miałoby ustabilizować stawki, a operatorzy w zamian zająć się rozbudową infrastruktury telekomunikacyjnej i likwidacją białych plam na mapach pokrycia zasięgiem. Co ciekawe, operatorzy byli zainteresowani tym kompromisem. Według przekazanych wówczas informacji, rozmowy na temat warunków ugody przebiegały bez problemów.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy