Tim Cook jest szefem Apple od 2011 roku. Jednak tak naprawdę zaczął pełnić tę funkcję o wiele wcześniej. W 1998 został zatrudniony przez samego Steve’a Jobsa. W 2002 roku został mianowany starszym wiceprezesem do spraw operacji światowych. Sytuacja spółki nie była wtedy najlepsza. Dzięki decyzjom Cooka zmniejszono liczbę zalegającego towaru w magazynach, a także skrócono czas produkcji komputerów. W styczniu 2007 roku Tim został dyrektorem do spraw operacyjnych. Obowiązki CEO przejmował od tego czasu trzy razy, by wreszcie po rezygnacji Steve’a Jobsa przejąc je i pełnić do dziś.

Zobacz także: Apple wydaje iOS 13.7 – iPhone powiadomi o narażeniu na COVID-19

Tim Cook nie będzie wiecznie szefem Apple – kto zostanie jego następcą?

Ten okres nie będzie jednak trwał wiecznie. Kto zostanie CEO Apple po Timie Cooku? Nowy raport przedstawia potencjalnych następców i innych pracowników wyższego szczebla. W nowym raporcie Mark Gurman z Bloomberga przedstawił aktualne plany sukcesji Apple na wyższe stanowiska kierownicze. W raporcie wyjaśniono, że firma poświęca coraz więcej uwagi rozwojowi „nowej generacji liderów”, którzy ostatecznie przejmą kierownicze role w firmie.

Apple Tim Cook

Wobec rosnącej świadomości, że dyrektor generalny Tim Cook i grupa starszych wiceprezesów starzeją się i zbliżają się do wieku emerytalnego, źródła Gurmana wyjaśniły, że Apple podjęło poważne plany, aby „powstało” młodsze pokolenie liderów. Raport przedstawia kilka głównych cech planu sukcesji.

Apple ma plan, jak zastąpić Tima Cooka

Co najbardziej uderzające, raport stwierdza, że ​​obecny dyrektor operacyjny Jeff Williams jest przygotowany do przejęcia funkcji dyrektora generalnego, gdyby Tim Cook miał wkrótce przejść na emeryturę. Williams jest postrzegany jako następca w firmie, kierując globalną działalnością Apple pod kierownictwem Cooka. Wcześniej kierował rozwojem Apple Watch i różnymi inicjatywami zdrowotnymi, a ostatnio rozpoczął nadzór nad projektowaniem sprzętu i oprogramowania.

Co najważniejsze, mówi się, że Williams jest postrzegany jako podobny do Cooka pod względem „pragmatycznego” stylu przywództwa, jako zorientowany na operacje, jak Cook, a nie wizjoner produktu, jak Jobs czy były szef projektantów Jony Ive. Gurman wcześniej podkreślał rosnące znaczenie Williamsa dla firmy.

Tim Cook i spółka są przygotowani na przyszłość

Chociaż raport ostrzega, że ​​Craig Federighi jest nadal najmłodszym członkiem zespołu zarządzającego Apple i prawdopodobnie pozostanie na swoim stanowisku jeszcze przez kilka lat, dwie osoby są ustawione w kolejce, aby wypełnić jego rolę. Sebastien Marineau-Mes, wiceprezes Intelligent Systems Experience i Jon Andrews, który został mianowany wiceprezesem do kierowania CoreOS w 2019 roku, są najwyraźniej postrzegani jako najbardziej prawdopodobni do awansu w razie potrzeby.

Różne usługi Apple, takie jak Apple Music, Apple TV +, iCloud i Apple Maps, są zarządzane przez starszego wiceprezesa Eddy’ego Cue. Peter Stern, który dołączył do Apple w 2016 roku z Time Warner Cable, jest uważany za preferowanego zastępcę. Obecnie Stern nadzoruje oryginalne działania programistyczne Apple, Apple News, Apple Books,, iCloud i platformy reklamowej firmy. Bezpośrednio zajmował się również opracowywaniem ulepszonej aplikacji Apple TV w 2019 roku i podobno prowadzi prace nad nowym pakietem usług subskrypcji „Apple One”.

Chociaż wydaje się, że większość starszych pracowników ma teraz wyznaczonych następców, raport podkreśla również opcje awaryjne Apple w przypadku, gdy preferowana osoba jest niedostępna. Ponieważ wielu kierowników wyższego szczebla Apple zbliża się do wieku emerytalnego, a główne postacie, takie jak Phil Schiller i Jony Ive, odchodzą ze swoich stanowisk, interesujące jest, że Apple świadomie planuje falę podobnych odejść w najbliższej przyszłości.

Źródło: Macrumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)