Lucid Air

Lucid Air – konkurencja dla Tesli, gdyby jej właściciele mieli więcej pieniędzy

4 minuty czytania
Komentarze

Lucid Air to nowe samochody elektryczne, które na rynku mają pojawić się w 2021 roku. Jak w przypadku każdego nowego samochodu tego typu, porównania do Tesli zawsze się pojawiają. Jednak tutaj mówimy o odrobinę wyższej półce cenowej, co paradoksalnie, może przemawiać na korzyść producenta. W końcu marki premium zawsze dobrze się sprzedawały, a w tym przypadku może być podobnie.

Lucid Air

Lucid Air
Lucid Air

Premiera nowego samochodu elektrycznego od Lucid Motors pokazuje, że jeszcze nie powiedziano ostatniego słowa w tym zakresie. Możemy tutaj spojrzeć na produkt z innej, bardziej nowoczesnej strony, a jednocześnie taki, który zdaje się być doskonale przemyślany. Mówiąc o swoim nowym projekcie, firma nie bała się używać wielkich słów. Twierdzono bowiem, że powstał najlepszy z samochodów elektrycznych na świecie. Oczywiście marketing rządzi się swoimi prawami, więc nie należy brać tego wszystkiego na poważniej. Niemniej trzeba przyznać, że samochód prezentuje się naprawdę ładnie i może być faktycznie jednym z ciekawszych projektów.

Jednak nic nie przychodzi w życiu za darmo, a już na pewno nie Lucid Air. Nie da się rozmawiać o tym pojeździe, bez wspominania o jego cenie. Ta niestety będzie dla wielu zaporowa, bo najtańsza z wersji ma kosztować około 300 tysięcy złotych. Jednak ten model trafi do sprzedaży w późniejszym terminie. Wcześniej na rynku pojawią się bowiem znacznie droższe wersje tak, by jasno pokazać klientom, że mówimy tutaj o marce premium. W końcu grubo ponad pół miliona za samochód elektryczny to niemało, prawda? Wprawdzie Tesla też do tanich nie należy, ale jednak po jej zakupie, w kieszeni zostałoby sporo gotówki. Poniżej znajdziecie specyfikacje samochodów, które zostały już podane przez producenta do wiadomości.

Zobacz też: Blokada IMEI także w Play – koniec pewnej ery.

Wersje Lucid Air

Lucid Air
Lucid Air

Air – cena poniżej 80 tysięcy dolarów (około 300900 złotych); brak jakichkolwiek danych odnośnie zasięgu czy prędkości maksymalnej

Air Touring – cena 95 tysięcy dolarów (około 357 000 złotych); zasięg około 650 kilometrów (według EPA); 620 KM; 3,2 sekundy od 0 do 60 mph (96 km/h); prędkość maksymalna 155 mph (249 km/h);

Air Grand Touring – cena 139 tys. Dolarów (około 522 800 złotych); zasięg około 830 kilometrów,  800 KM, 3 sekundy od 0 do 60 mph (96 km/h); prędkość maksymalna 168 mph (270 km/h);

Air Dream Edition – cena 169 tys. Dolarów (około 635 666 złotych); zasięg około 809 km; 1080 KM; 2,5 sekundy od 0 do 60 mph (96 km/h); prędkość maksymalna 168 mph (270 km/h);

Co wyróżnia Lucid?

Lucid Air
Lucid Air

Lucid Air miał być po prostu lepszym samochodem, od każdego innego. Takie założenie przyświecało twórcom projektu. Patrząc na zdjęcia pojazdu, można dojść do wniosku, że wyszło im to naprawdę całkiem nieźle. Wnętrze, choć na wskroś nowoczesne, nie jest jednocześnie przytłaczające elektroniką. Mamy tutaj sporo wyświetlaczy, a w tym i ten główny, który ma przekątną 34 cale i oferuje rozdzielczość 5K. Do tego dochodzą jednak mniejsze wyświetlacze, a jeden z nich można schować, by mieć dostęp do schowka tam, gdzie zazwyczaj znajduje się drążek zmiany biegów. Można powiedzieć, że mała rzecz, a cieszy.

I choć większość z rzeczy można zmienić, korzystając ze wspomnianych wyświetlaczy, to już klimatyzacją częściowo będzie można sterować ręcznie. Także na kierownicy pojawi się kilka przełączników, więc nie trzeba będzie odrywać wzroku od drogi, by zająć się podstawowymi zmianami. Wewnątrz będzie można korzystać z niezależnego Wi-Fi, a podróż umili 21 głośników. Do obsługi samochodu będzie można używać specjalnej aplikacji, która posłuży także jako wirtualny kluczyk do pojazdu. Aplikacji będzie można używać także z wirtualnym asystentem, ale na stronie wspomniano jedynie o rozwiązaniu Amazonu, czyli Alexa.

Lucid Air
Lucid Air

Wnętrze wydaje się wyjątkowo przestronne, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów siedzących z tyłu. Dodajmy do tego przeszklony, panoramiczny dach, a otrzymujemy coś, co faktycznie może być wyjątkowe. Jeżeli chodzi o sam proces ładowania, to Lucid Air można naładować w domu lub też korzystając ze stacji. Tutaj, jeżeli komuś uda się znaleźć ładowarkę o mocy 350 kW, to w ciągu około 20 minut, będzie w stanie przejechać nawet do 300 kilometrów. Pojazdy mają być sprzedawane w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie i na razie nic nie zapowiada tego, żeby firma planowała wypuszczenie ich na inne rynki.

Źródło: Lucid

Motyw