ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Xbox Series X porównanie

Porównanie Xbox Series X i Xbox Series S. Którą konsolę wybrać?

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Kolejna generacja konsol zbliża się wielkimi krokami. Niedawno Microsoft zapowiedział, że zarówno Xbox Series X, jak i Xbox Series S, ujrzą światło dzienne już 10 listopada. Ale czym w zasadzie różnią się oba urządzenia, poza tym, że są przeznaczone do grania? Którą konsolę wybrać? To dwa pytania, na które odpowiemy sobie w niniejszym artykule.

Porównanie Xbox Series X i Xbox Series S

Xbox Series X S porównanie
Od lewej: Xbox Series X, Xbox Series S.

Porównanie Xboxa Series X i Xboxa Series S wypada zacząć od wyglądu obu konsol. Na pierwszy rzut oka widać, że nadchodzące maszynki do grania Microsoftu różnią się od siebie dość znacznie. Xbox Series X jest naprawdę wielki, natomiast Xbox Series S to jego kompaktowy brat. O designie nie ma sensu się więcej rozwodzić, więc przejdźmy do konkretów, a mianowicie różnic w specyfikacji.

Zobacz także: Różnice pomiędzy PlayStation 5 a PlayStation 5 Digital Edition – którą konsolę powinieneś wybrać?

Xbox Series X jest napędzany przez ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 o taktowaniu 3,8 GHz. Xboxa Series S kontroluje ten sam układ, ale wspomniane taktowanie jest o 0,2 GHz niższe. Jeśli chodzi o większe różnice, to Series X odstawia Series S daleko w tyle pod względem wydajności karty graficznej – 12,15 TFLOPS a 4 TFLOPS to prawdziwa przepaść. Niemniej jednak na obu konsolach zadziałają te same gry, więc o o to nie trzeba się martwić – użytkownicy Xboxa Series X będą mogli po prostu liczyć na większą płynność i/lub lepszą grafikę. Przechodząc dalej, „X” posiada 16 GB RAM-u, a „S” tylko 10 GB i to w dodatku o zauważalnie niższej prędkości. Ponadto Xbox Series X ma docelowo odpalać gry w 4K i 60 FPS, a Xbox Series X jedynie w 1440p/60 FPS. Obie konsole będą również oferowały wsparcie dla 120 klatek na sekundę.

Na końcu skupimy się na dwóch aspektach, które dla wielu będą decydujące o wyborze Xboxa Series X lub Xboxa Series S. Pierwszym z nich jest fakt, że tylko Series X posiada napęd optyczny – Series S uruchomi wyłącznie gry cyfrowe, więc kupując ten sprzęt, o pudełkowych wydaniach należy zapomnieć. Kolejnym ze wspomnianych czynników jest oczywiście cena. Za Xboxa Series X w Polsce trzeba będzie zapłacić 2249 zł, a za Xboxa Series S jedynie 1349 zł. Różnica jest kolosalna.

Xbox Series X czy Xbox Series S – co wybrać?

Xbox Series X to jedyna opcja dla osób, które kupują gry pudełkowe. Xbox Series S jest z kolei o wiele tańszy, ale nie ma napędu, więc coś za coś. Kupując konsolę na lata, dla wielu osób, mimo większej ceny początkowej, lepiej opłaci się wybór Xboxa Series X, choć nie chodzi tutaj ani trochę o to, że jest mocniejszy. Nabywając gry w pudełkach z czasem można je bowiem odsprzedać i odzyskać część wydanych pieniędzy. Tytułów cyfrowych nie można się pozbyć.

Niemniej jednak jeśli ktoś kupuje tylko i wyłącznie cyfrowo, to Xbox Series S wydaje się świetnym wyborem. Xbox Series X z pewnością w wielu tytułach zaoferuje lepszą wydajność i ładniejszą grafikę, ale czy jest to warte tak dużej dopłaty, mając na uwadze fakt, że na obu konsolach da się grać? To już pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jeśli ktoś nie liczy się z pieniędzmi, to wiadomo – tylko Xbox Series X. Przed zakupem warto się jednak porządnie zastanowić, czy aby na pewno potrzebujemy wszystkich bajerów oferowanych przez droższy model.

A wy w stronę którego sprzętu od Microsoftu się skłaniacie? Dajcie znać w komentarzach!

Sprawdź najnowsze wpisy