ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nie będzie EMUI 12?

Premiera EMUI 11 – nowa nakładka i nowe możliwości zaprezentowane

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Premiera EMUI 11, czyli nowej wersji nakładki systemowej, już za nami. Podczas trwającego właśnie Huawei Developer Conference przedstawiono nowości, które pojawią się już niebawem u pierwszych użytkowników. Nowa wersja EMUI może i nie przynosi wiele istotnych zmian, ale znajdą się i takie, które były długo wyczekiwane.

EMUI 11 – co nowego w nakładce

EMUI 11
EMUI 11

Oczywiście samo EMUI 11 przyniesie poprawę wydajności oraz ma sprawić, że smartfony będą działały szybciej. Takie zapewnienia słyszymy za każdym razem, kiedy pojawia się nowa wersja systemowa, więc i tym razem ma tak być. Wiele będzie zależało od samego urządzenia, ale wiadomo, że pierwszymi sprzętami, które będą mogły cieszyć się z nowego EMUI, będą flagowce z serii Huawei P40 i Mate 30. Jedną z graficznych nowości będzie ta, która dotyczy Always On Display. Pojawią się nowe opcje, które pozwolą na większą personalizację ekranu. Będzie także szereg nowych motywów, które będzie można także modyfikować pod siebie. Do tego dojdzie możliwość dodawania zdjęć czy GIF-ów, więc fani tego rozwiązania powinni być usatysfakcjonowani.

EMUI 11 AOD

Przeprojektowana została także Galeria i ma pojawić się nowy gest, który pozwoli na szybkie przełączanie się pomiędzy widokami głównymi (Miesiąc-Dzień). Sam widok Album ma zostać dopasowany do 4:3, co ma wyglądać po prostu przyjemniej. Będzie też nowy folder, który zostanie ukryty, by móc tam przechowywać zdjęcia, do których nikt inny ma nie mieć dostępu. Widać więc, że kwestie bezpieczeństwa są dla firmy coraz istotniejsze. Pojawi się też coś, co nazwano Live Icon, czyli ikony w wersji animowanej. Te będą pojawiały się w różnych miejscach całego systemu. Dodatkowo pojawią się także nowe ikony, które będą informowały o tym, czy dana aplikacja pobiera informacje o naszej lokalizacji lub czy ma dostęp do kamery lub mikrofonu. Wszystko, by zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa użytkownikowi systemu.

Zobacz też: Kto dostanie EMUI 11 jako pierwszy – lista nieoficjalna.

Do tego dojdzie oczywiście lepsze zarządzanie samymi uprawnieniami dla aplikacji. Będzie można m.in. sprawdzić, kiedy dana aplikacja próbowała uzyskać dostęp do naszych danych. Pojawi się także możliwość zsynchronizowania dzwonka telefonu z wibracjami, co jest miłym dodatkiem.

Smart Mulit-Window

Osoby, które będą miały już na swoich smartfonach EMUI 11, będą mogły lepiej zarządzać „pływającymi” oknami. Aplikacje uruchomione w tym trybie będzie można bowiem skalować, czyli zmniejszać lub powiększać dla swojej wygody. W przypadku Huawei Mate X, czyli składanego smartfona oraz dla tabletów, będzie można uruchamiać kilka takich „pływających” okien. Do tego dojdzie także opcja, która pozwoli na „zakotwiczenie” otwartych w ten sposób aplikacji w jednym miejscu. Zminimalizowane okna będą dostępne na bocznym panelu, co ma znacznie ułatwić pracę na wielu dokumentach.

Multi-Screen Collaboration

Tutaj mamy do czynienia z rozszerzeniem tego, co już znamy z ostatnich wersji nakładki systemowej od Huawei. Łączenie telefonu z komputerem, to jedna z tych funkcji, która staje się coraz bardziej potrzebna. Udowodnił go już Apple, którego cały ekosystem jest ze sobą doskonale połączony. Podobne ruchy widać ze strony Microsoft oraz Samsunga, gdzie aplikacja Twój Telefon pozwala już na o wiele więcej rzeczy, niż przed kilkoma miesiącami. I tak samo ma być w przypadku sprzętów od Huawei i Honora.

Na połączonym komputerze będzie można korzystać i zarządzać jednocześnie trzema aplikacjami ze smartfona czy odbierać połączenia. Samo połączenie ma też być stabilniejsze i szybsze. Do tego dochodzi także przesyłanie plików ze smartfona na komputer, co oczywiście występowało także wcześniej. Samo połączenie ma być po prostu lepsze i wygodniejsze, o ile będzie korzystało się z rozwiązań Huawei lub Honora. Funkcja MeeTime, czyli komunikatora wideo firmy, także dostanie kilka usprawnień. Niewykluczone, że wraz z wejściem EMUI 11, MeeTime zawita także i do Polski. Dalej usprawniana jest także Celia, czyli asystent głosowy od Huawei. Firma nie udostępniła jeszcze żadnego oficjalnego harmonogramu aktualizacji, ale taki nieoficjalny jest już dostępny w sieci. Wiadomo, że pierwsi dostaną aktualizacje posiadacze serii P40 oraz Mate 30.

Źródło: Huawei / XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy