Własne procesory Apple dla komputerów – ten temat pojawiał się od kilku lat. Na czerwcowej konferencji otwierającej WWDC uzyskaliśmy potwierdzenie planów firmy z Cupertino. To z pewnością jedna z ciekawszych informacji tego roku. Jednak nie poznaliśmy wtedy żadnych innych szczegółów. Według doniesień, produkcja układów dla pierwszych urządzeń ma się rozpocząć przed końcem tego roku.

Zobacz także: Apple Watch Series 6 – wiemy o nim wszystko, ale kiedy zadebiutuje?

Procesory Apple – pierwsze urządzenia z układem A14X są gotowe

Apple przygotowuje się do nadchodzącej premiery nowej generacji serii MacBook oraz iPadów Pro, zasilanych procesorami ARM, które zostaną wyprodukowane przy użyciu technologii TSMC 5nm EUV. W zeszłym roku TSMC zainwestowało 25 miliardów dolarów, między innymi po to, żeby zostać wyłącznym dostawcą procesorów dla firmy Tima Cooka i wydaje się, że już się to opłaciło.

Firma rozpocznie produkcję chipów wykonanych w technologii 5 nm, począwszy od czwartego kwartału 2020 roku. Miesięczna produkcja szacowana jest na od 5000 do 6000 wafli krzemowych.

Procesory Apple

Procesory Apple – 12-calowy MacBook może powrócić

Raport z zeszłego tygodnia sugerował, że jednym z pierwszych komputerów Mac z procesorem ARM może być nowa wersja 12-calowego MacBooka. Źródła branżowe wskazały, że procesor A14X, który miałby się w nim znaleźć jest gotowy, a jego masowa produkcja rozpocznie se przed końcem roku. Procesor nosi nazwę kodową Tonga i obsługuje interfejs USB typu C. Będzie ważył mniej niż 1 kilogram.

Uważa się, że zwiększona wydajność energetyczna chipa zaprojektowanego przez Apple zapewnia zwiększoną żywotność baterii wynoszącą od 15 do 20 godzin. Jedno ważne pytanie dotyczy tego, jak realistyczne są te szacunki w rzeczywistych zastosowaniach. Komputery Mac mogą zapewniać 50-60% deklarowanej żywotności baterii, podczas gdy iPady często spełniają lub przekraczają te wymagania. Oczywiście istnieje wiele różnic między tymi dwoma typami urządzeń, ale jeśli procesor jest znaczącym czynnikiem, może to spowodować, że układy Apple bedą znacznie bliżej docelowej żywotności baterii.

Procesory Apple

Procesory Apple dla komputerów – ten proces zajmie dwa lata

Apple ogłosiło w czerwcu, że w ciągu najbliższych dwóch lat komputery Mac przejdą z procesorów Intel x86 na samodzielnie zaprojektowane układy oparte na ARM. Bloomberg poinformował, że spółka opracowuje obecnie co najmniej trzy chipsety, które wywodzą się z A14. Według Bloomberga pierwsze nowe procesory do komputerów Mac będą miały 12 rdzeni, w tym osiem rdzeni o wysokiej wydajności i co najmniej cztery rdzenie energooszczędne. Mówi się, że gigant z Cupertino projektuje procesory Mac z ponad 12 rdzeniami, a firma projektuje już drugą generację układów opartych na chipie A15.

Planowana jest także kolejna generacja 12,9-calowego iPada Pro z wyświetlaczem mini-LED, dostarczonym przez firmę Innolux, który może zadebiutować w pierwszej połowie 2021 roku. To urządzenie także będzie napędzane przez A14X. Pierwotnie flagowy tablet miał zostać wypuszczony jesienią 2020 roku, ale firma nie jest w stanie dotrzymać tego terminu w obliczu globalnego kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.

Źródło: 9to5mac, MacRumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)