Koniec wsparcia Samsung Cloud dla synchronizacji naszych zdjęć i dysku powoli się rozpoczyna. Wprawdzie do pełnego zaprzestania synchronizacji zostało jeszcze trochę czasu, to jednak warto zawczasu się przygotować, by potem nie mieć problemów. Samsung zdecydował się na odcięcie od swoich usług, na rzecz tych od Microsoftu, choć klienci mogą wybrać oczywiście inne rozwiązania chmurowe.

Koniec wsparcia Samsung Cloud – Zdjęcia oraz Dysk

koniec wsparcia Samsung Cloud
Samsung Cloud

W przyszłym miesiącu startuje pierwsza faza, która zwiastuje koniec wparcia Samsung Cloud w kwestii synchronizacji zdjęć czy plików ze smartfona i przesyłu ich do chmury producenta. Funkcje, które są planowane do wyłączenia to: Synchronizacja Dysk, Galeria i subskrypcja dla planu Premium. Pełne wyłączenie nastąpi w przyszłym roku, a konkretniej z dniem 30 czerwca 2021. Wtedy też dane użytkowników, które będą znajdowały się na serwerach, zostaną usunięte. Osoby, które korzystają z abonamentu Premium mogą to dalej robić, ale w dniu 1 kwietnia 2021 roku ta funkcja także zostanie wyłączona. Jeżeli okres abonamentowy będzie dłuższy, można będzie ubiegać się o zwrot środków.

Funkcje synchronizacji będą teraz obsługiwane przez Microsoft OneDrive. Istniejące dane będzie trzeba więc przerzucić na inne serwery, a Samsung mocno zachęca do tego, by korzystać z usługi Microsoftu. Proces wyłączania został podzielony na dwie grupy użytkowników z różnych państw. Polska należy do pierwszej z nich i to dla tej grupy obowiązuje przedstawiony we wpisie harmonogram. Dla Grupy drugiej obowiązuje trochę inny harmonogram, a ten znajdziecie na oficjalnej stronie Samsunga. Użytkownicy dalej jednak będą mogli korzystać z innych opcji synchronizacji, a mianowicie tworzenia kopii zapasowych czy przywracania niektórych danych (Kontakty, Kalendarz, Notatki).

Zobacz też: Przeźroczysty Samsung – patent, który może się podobać.

Grupa 1

Albania, Australia, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Indonezja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg , Macedonia, Malta, Niderlandy, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Wietnam

Samsung Cloud
Samsung Cloud

Harmonogram wygaszania usługi Samsunga

Pierwsze procesy związane z wyłączaniem synchronizacji zaczną się już w przyszłym miesiącu. Oczywiście do pełnego wygaszenia zostało jeszcze sporo czasu, co jednak nie zmienia tego, że warto być przygotowanym.

Od 5 października 2020

  • Nie będzie już można rozpocząć korzystania z wyżej wymienionych funkcji.
  • Dostępne będą funkcje pobrania i migracji danych do usługi OneDrive. Stopniowe wdrażanie (do 30 dni)

Od 1 kwietnia 2021

  • Dalsze korzystanie z funkcji Synchronizacji Galerii i Dysku nie będzie już możliwe.
  • Zakończenie wsparcia migracji do usługi OneDrive.
  • Bieżące subskrypcje planu Premium na przechowywanie zostaną anulowane, a ostatnie płatności zostaną zwrócone.

30 czerwca 2021

  • Zakończenie obsługi funkcji pobierania danych

Co dalej z synchronizacją danych?

Samsung Cloud
Samsung Cloud

Od 5 października, nie będzie już możliwości zapisania się przez nowych użytkowników do funkcji synchronizacji danych, ale ci, którzy z niej już korzystają, dalej będą mogli to robić. Ta funkcja ma być dostępna do 31 marca 2021 roku, czyli jest jeszcze prawie 7 miesięcy, zanim zostanie to zablokowane. Od 1 kwietnia przyszłego roku, dane będzie można tylko pobierać dane. Datą, którą warto zapisać sobie w kalendarzu, jest 30 czerwca 2021 roku. Wtedy to mają zostać usunięte wszystkie dane oraz pliki, które dotyczą opisywanych tutaj funkcji. Oczywiście nie będzie można już wtedy pobierać ani zapisywać danych z Galerii oraz Dysku w chmurze.

Samsung na swojej stronie umieści szczegółowe instrukcje, jak przeprowadzić integrację danych z usługą OneDrive. Te mają pojawić się jednak dopiero 5 października, czyli w momencie wprowadzenia pierwszego etapu wygaszania usługi. Dane będzie także można pobierać do magazynu osobistego. Ta opcja ma wykluczać możliwość skorzystania z integracji z OneDrive. Instrukcja pojawi się na stronie także po 5 października.

Źródło: Samsung Cloud

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.