ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft i Samsung Twój Telefon aplikacje Androida na Windows 10

Microsoft i Samsung – ta współpraca się bardzo opłaca

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Na pierwszy rzut oka Samsung i Microsoft to dwie obce sobie firmy, które niewiele łączy. Jednak koneksje koreańskiej spółki z amerykańskim gigantem są coraz większe. Obie firmy współpracują ze sobą w obszarze: od gier mobilnych po optymalizację aplikacji i integrację oprogramowania. Giganci ogłosili nawet, że wkrótce użytkownicy będą mogli używać i sterować wieloma aplikacjami z telefonu Samsung bezpośrednio na komputerze z systemem Windows 10, a także używać tabletu Samsung jako dodatkowego wyświetlacza. Na tym jednak nie kończy się współpraca firm Microsoft i Samsung.

Współpraca Microsoft i Samsung

Współpraca wyżej wymienionych spółek nie jest „nowa”. Dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, nawet osobiście pojawił się na zeszłorocznym wydarzeniu Samsung Galaxy Note10. Na rynku urządzeń mobilnych nie chodzi już bowiem tylko o same telefony, ale o to, jak te telefony współdziałają z innymi komputerami, niezależnie od tego, czy są to laptopy, komputery stacjonarne, czy nawet konsole do gier. Pogłębiające się partnerstwo Samsunga z Microsoftem ma zasadnicze znaczenie dla tego podejścia.

Zobacz także: Oto nowy limit w Messengerze

xCloud

xCloud

Jeżeli chodzi o gry, to skupiono się na usłudze strumieniowego przesyłania Microsoft xCloud. Funkcje, które opierają się na istniejącym partnerstwie xCloud, obejmują specjalną wersję aplikacji Xbox Game Pass w sklepie Galaxy Store firmy Samsung, która będzie oferować opcje niedostępne w wersji ze Sklepu Play. Dostępny jest również pakiet gier dla Note 20, który zawiera trzymiesięczną subskrypcję Xbox Game Pass Ultimate oraz kontroler innej firmy przeznaczony do grania w gry strumieniowe.

Oprogramowanie biurowe

Produktywność i oprogramowanie biurowe również stają się coraz głębiej zintegrowane. Notatki z aplikacji Samsung Notes zostaną zsynchronizowane z Outlookiem i OneNote, a Samsung Reminders zsynchronizuje się z wieloma usługami Microsoft, w tym Microsoft To Do, Teams i Outlook. Samsung twierdzi, że współpracuje z Microsoftem, aby zoptymalizować aplikacje takie jak PowerPoint, Word i Excel do wyświetlania na Galaxy Z Fold 2.

Twój telefon

Jednak najważniejszą funkcją, która daje najlepszy przykład korzyści wynikających ze współpracy firm Samsung i Microsoft, jest aplikacja Twój telefon. Microsoft niedawno ogłosił, że testerzy Windows 10 będą mogli uruchamiać aplikacje na Androida równolegle z programami Windows właśnie poprzez Twój telefon i obecnie działa to wyłącznie z telefonami Samsung. Funkcja zostanie rozszerzona, aby umożliwić uruchamianie wielu aplikacji jeszcze w tym roku.

Twój telefon z obsługą aplikacji Android
Fot. MSPowerUser

Niewątpliwe jest, że nad tą funkcją pracowano już od jakiegoś czasu, ale trudno nie porównać jej z tym, co pokazało Apple na WWDC 2020. Aplikacje iOS i iPadOS będą działały natywnie na macOS dzięki przejściu na procesory ARM. Wydaje się, że Apple i Samsung przyjmują tutaj dwa różne podejścia – na komputerach Apple działają aplikacje mobilne natywnie, podczas gdy Samsung wydaje się przesyłać je strumieniowo z podłączonego telefonu – ale efekt końcowy jest podobny: używanie aplikacji mobilnych na komputerze.

Co to jest komputer?

Odpowiedź na to pytanie staje się coraz trudniejsza w przypadku każdego akcesorium, które dodaje klawiaturę lub gładzik do tradycyjnego tabletu lub ekran dotykowy do laptopa.

To trend, który może postawić Samsunga w gorszej sytuacji niż Apple. Firma z Cupertino kontroluje już na tyle swoje ekosystemy mobilne i komputerowe, że może oferować funkcje o różnych wymiarach, takie jak Continuity. Dzięki przejściu na procesory oparte na ARM, Mac zyska ujednolicony ekosystem aplikacji, który może ostatecznie rozciągnąć się na wszystkie telefony aż do profesjonalnych komputerów stacjonarnych, takich jak Mac Pro.

Continuity Microsoft i Samsung

Apple ma kontrolę nad każdym aspektem swoich urządzeń, co oznacza, że ​​sam może wyznaczyć granice między swoimi telefonami, tabletami i komputerami. Firma z Cupertino może zdecydować, że iPad będzie działał jako dodatkowy wyświetlacz dla Maca, bez konieczności zawierania jakichkolwiek umów, które zawarły firmy Samsung i Microsoft, aby uzyskać tę samą funkcjonalność dla Tab S7 z systemem Android i Windows 10. Sam Apple może dodać znaczące nowe funkcje do iPadOS, aby działał z zewnętrznymi myszami i gładzikami. Tylko on jest odpowiedzialny za decyzję, że MacBooki nie powinny mieć ekranów dotykowych i to spowodowało, że macOS i iPadOS różnią się od siebie.

Samsung zależny od współpracy

Ta rozbieżność mocy oznacza, że Samsung potrzebuje partnerów takich, jak Microsoft bardziej niż kiedykolwiek, jeśli chce, aby jego produkty współpracowały ze sobą tak płynnie, jak w przypadku Apple. Google jest kolejnym niezmiernie ważnym partnerem dla koreańskiego giganta, ale rdzeń Androida typu open source daje Samsungowi większą swobodę w tworzeniu własnych funkcji za pomocą oprogramowania One UI.

W porównaniu z Apple podejście Samsunga ma swoje zalety. Zamiast próbować robić wszystko w jednym, otoczonym murem ogrodzie, Samsung jest w stanie wykorzystać największe atuty Microsoftu. Kolejnym przykładem jest stopniowe wygaszanie Samsung Cloud i wprowadzanie OneDrive od Microsoftu. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijała dalej, ponieważ jej owoce są bardzo zjadliwe.

Źródło:, theverge, microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy