Nowe laptopy Asusa zostały dziś zaprezentowane podczas specjalnej konferencji. Tajwańska firma postanowiła tym samym lekko odświeżyć swoje portfolio, bo niektóre z modeli zostały tylko odrobinę bardziej dopieszczone. Nie zabrakło jednak zupełnych nowości, a wśród nich urządzenia z nowymi procesorami od Intela z serii Tiger Lake. To już kolejna generacja procesorów, która wprowadza spore zmiany w wydajności.

Nowe laptopy Asusa i Intel 11 generacji

Nowe Laptopy Asusa
Asus – nowe laptopy

Jakie są więc nowe laptopy Asusa? Przede wszystkim widać, że firma postawiła na mobilność, bo urządzenia nie są przesadnie ciężkie. Wiadomo, że podróżowanie z laptopem może być uciążliwe, a szczególnie z takim, którego wyświetlacz jest sporych rozmiarów. Na szczęście Asus  tym pomyślał, więc ich sprzęty nie będą nas mocno obciążać. Zanim jednak przejdziemy do opisywania samych urządzeń, warto przyjrzeć się nowym procesorom, które znajdą się na pokładzie niektórych z nich. Mowa tutaj o 11 generacji Intela, czyli Tiger Lake. To procesory skierowane do laptopów, więc duży nacisk położono tutaj na mniejsze zużycie energii. Do tego dochodzi jeszcze zintegrowany układ graficzny Intel Xe oraz fakt, że Intel poprawił proces 10 nm litografii, który teraz nazwano 10 nm SuperFin.

Intel Tiger Lake przyniosą wsparcie dla Thunderbolt 4 oraz PCIe 4.0, a także lepsze wsparcie dla algorytmów Sztucznej Inteligencji (ponoć 5 razy lepsze). Polepszeniu ma także ulec Wi-Fi 6, a sama wydajność CPU ma być lepsza o blisko 20 procent względem poprzedniej generacji procesorów. Część z nowych procesorów pojawi się dopiero w przyszłym roku, ale niektóre na rynku zadebiutują już niedługo i to właśnie w produktach Asusa.

Zobacz też: Jak sprawuje się Asus ROG Zephyrus Duo 15? Oto nasza recenzja.

Asus ZenBook S

Asus ZenBook S
Asus ZenBook S

Nowy Asus ZenBook S pojawi się właśnie z procesorem Intela 11 generacji (wersje od Core i5 do Core i7). Urządzenie będzie w przyjemnej, złoto czarnej kolorystyce i pojawi się z wyświetlaczem o przekątnej aż 13,9 cala. Tutaj można liczyć na rozdzielczość 3.3K, 100-procentowe pokrycie dla DCI-P3 (sRGB 133 procent) oraz aż 500 nitów maksymalnej jasności. Proporcje wyświetlanego obrazu to 3:2, czyli całkiem ciekawie się to zapowiada. Do środka będzie można dołożyć aż 16 GB RAM w zależności od wybranej przez użytkownika wersji. Na pokładzie znalazły się także dwa porty Thunderbolt 4, które pozwolą na podłączenie dwóch monitorów 4K. Zabrakło łącza słuchawkowego miniJack 3.5 mm, ale jest to coś, z czym można żyć.

Asus ZenBook S
Asus ZenBook S

Sam sprzęt jest także wyjątkowo lekki, jak na swoje gabaryty, bo waży zaledwie 1,35 kilograma. Przy czym w najgrubszym miejscu ma tylko 15,7 mm grubości. Akumulator o pojemności 67 Wh ma pozwolić na aż 12 godzin pracy, bez konieczności ładowania. Jednak jak zapewnia producent, wystarczy zaledwie 49 minut, by naładować go do poziomu 60 procent.

Asus ZenBook Flip S

Asus ZenBook flip S
Asus ZenBook Flip S

Tutaj mamy do czynienia z podobnym sprzętem, co opisany wyżej, ale pozwalający na wybór matrycy. Będzie można wybrać model z IPS Full HD, który pobiera znacznie mniej energii (1 W, jasność 450 nitów, 100-procentowe pokrycie RGB)  lub zdecydować się na ekran OLED Ultra 4K HD. Niezależnie od wyboru, przekątna będzie wynosiła 13,3 cala (proporcje 16:9), a sprzęt będzie odrobinę lżejszy od ZenBook S, bo ma ważyć 1,2 kilograma. Będzie także ciut mniejszy, bo w najgrubszym miejscu ma mieć 13,9 mm. Czas pracy na baterii ma wynosić do 15 godzin i podobnie, jak w wyżej opisanym modelu, da się go szybko naładować.

Do tego dochodzi jeszcze rysik z 4096 punktami nacisku. Tutaj także mają pojawić się nowe procesory od Intela z grafiką Iris Xe. Sam sprzęt ma być dostępny jakoś w październiku tego roku.

Asus ZenBook 14

Asus ZenBook 14
Asus ZenBook 14

Tutaj możemy mówić o aż trzech wersjach tego samego sprzętu. Asus ZenBook 14 pojawi się bowiem w wersji z dodatkowym ekranem, czyli Screen Pad-em, który pozwala np. na oglądanie YouTuba i jednoczesną pracę. Ten ekran będzie miał przekątną 5,6 cala oraz pełnił będzie funkcję touchpada. Laptopy w obu wersjach będą wyposażone w nowe procesory Intela, ale kartą graficzną będzie tutaj już NVIDIA GeForce MX450. Do tego dojdzie opcja z 16 GB RAM oraz 1 TB dysku PCIe 3.0 x4. Ekran to IPS o przekątnej 14 cali, a sprzęt ma ważyć zaledwie 1,29 kilograma. Pojawi się i wspomniana trzecia wersja sprzętu o nazwie Asus ZenBook 14 Ultralight, która ma ważyć mniej, niż kilogram. Do tego dojdzie procesor 11 generacji od Intela, do 16 GB RAM i 1 TB na dane.

Asus ZenBook 14 Ultralight
Asus ZenBook 14 Ultralight

Asus ExpertBook B9

Asus ExperBook B9
Asus ExperBook B9

Jeżeli chodzi o biznesowe laptopy, to ten model ma być oczkiem w głowie Asusa. Tutaj także można liczyć na złącza Thunderbolt 4, nowe procesory Intela z grafiką Xe oraz do 16 GB RAM. Na dane będzie dostępne do 2 TB, a sam sprzęt ma się charakteryzować wyjątkową wytrzymałością na uszkodzenia. Do tego dochodzi jeszcze niewielka waga, bo urządzenie ma ważyć zaledwie 880 gramów. Pojawią się także dodatkowe zabezpieczenia, by dbać o komfort użytkowników. Sprzęt ma zadebiutować w październiku, więc to wtedy poznamy jego cenę.

Asus ZenBook Pro 15

Asus ZenBook Pro 15
Asus ZenBook Pro 15

W tym modelu nie mamy co liczyć na nowy procesor Intela, bo urządzenie zostanie wyposażone w Intel Core i7 10 generacji, ale nie ma co narzekać. Na otarcie łez pojawi się bowiem karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti, a wyświetlacz to OLED Ultra HD 4K. Akumulator ma mieć 96 Wh, a sprzęt waży przy tym zaledwie 1,8 kilograma. Sprzęt będzie wyposażony także w opisywany wyżej Screen Pad oraz posiada czytnik kard microSD, czego inne z opisanych tutaj modeli nie oferują.

Źródło: Asus

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.