ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Škoda Enyaq iV

Škoda Enyaq iV – elektryczny crossover na miarę naszych czasów

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Škoda Enyaq iV została w końcu oficjalnie zaprezentowana i trzeba przyznać, że ten elektryczny samochód robi niemałe wrażenie. Nowy, elektryczny crossover ma pojawić się w sprzedaży już niebawem, a będzie dostępny w aż pięciu różnych wariantach. Warto tutaj dodać, że maksymalny zasięg jednego z nich ma wynosić ponad pół tysiąca kilometrów. Co jeszcze ma do zaoferowania nowa Skoda?

Škoda Enyaq iV

Škoda Enyaq iV
Škoda Enyaq iV

Nowa Škoda Enyaq iV to samochód w pełni elektryczny, czyli nie znajdziemy w nim żadnej wersji silnika spalinowego czy podobnego rozwiązania. Energia czerpana będzie całkowicie z akumulatorów, a sam samochód został oparty na platformie MEB, która była już wykorzystywana przez Grupę Volkswagen w modelach ID.4 oraz ID.3. Co ciekawe, pojazd ma być produkowany w mieście Mladá Boleslav, co sprawi, że będzie to jedyny zakład produkcyjny pojazdów na bazie MEB w Europie (poza Niemcami). Widać więc, że Škoda stawia na swoje rozwiązania i swoich pracowników, co z pewnością zostanie docenione przez klientów.

Škoda przygotowała także specjalną wersję swojego nowego pojazdu o nazwie Enyaq iV Founders Edition. Ta ma pojawić się jedynie w limitowanej ilości egzemplarzy, a mianowicie 1895 sztukach. To ze względu na rocznicę, która przypada w tym roku, bo Škoda Auto powstało w 1895 roku, czyli równo 125 lat temu. Founders Edition pojawi się na 21-calowych felgach i będzie miało m.in. podświetlany grill wykonany ze 130 diod LED. Do tego dojdzie jeszcze specjalne wyposażenie takie jak plakietka wykonana ze szkła kryształowego z indywidualnym numerem samochodu. Co ciekawe, będzie można taki grill zamówić także do inne wersji pojazdu, jeżeli nie będzie chciało się korzystać z wersji standardowej, czyli czarnego plastiku.

Zobacz też: Elektryczny Rollce-Royce Phantom V wygląda przepięknie.

Škoda Enyaq iV
Škoda Enyaq iV

Ten model ma pojawić się na rynku w 2021 roku, ale wcześniej będzie można już zamawiać normalne wersje samochodu. Tych, jak wspomniano we wstępie, będzie aż pięć. Pojawi się napęd zarówno na tył, jak i na obie osie. Różniły się będą także pojemności akumulatorów oraz co za tym idzie, sam zasięg pojazdów.

Co potrafi Škoda Enyaq iV

Podstawowa wersja samochodu elektrycznego, czyli w tym przypadku 50 iV, do „setki” przyśpieszać będzie w czasie 11,4 sekundy. Maksymalna prędkość została ustawiona na 160 kilometrów na godzinę, a maksymalny zasięg to 340 kilometrów. Mocniejsze wersje mają oferować zasięg nawet do 510 kilometrów na jednym ładowaniu oraz lepsze przyśpieszenie. Jednak jeżeli zdecydujemy się na szybszy samochód, to kosztem zasięgu. Szczegóły poszczególnych modeli znajdziecie w tabeli poniżej.

ModelENYAQ 50 iVENYAQ 60 iVENYAQ 80 iVENYAQ 80x iVENYAQ RS iV
Napęd4×24×24×24×44×4
Moc (kW)109 kW132 kW150 kW195 kW225 KW
Moment obrotowy220 Nm310 Nm310 Nm425 NM460 Nm
0-100 km/h11,4 s8,7 s8,5 s6,9 s6,2 s
Prędkość maks.160 km/h160 km/h160 km/h160 km/h180 km/h
Zasięg340 km390 km510 km460 km460 km

Samo ładowanie pojazdu ma być dość szybkie, o ile oczywiście będzie się miało dostęp do takiej technologii. Producent deklaruje, że przy wykorzystaniu ładowarek 125 kW, da się naładować o 5 do 80 procent w zaledwie 38 minut. Jednak takich punktów ładujących w Polce raczej nie znajdziemy. Jeżeli ktoś posiada ładowarkę domową 11 kW, to do pełna „zatankuje” w kilka godzin. Można także korzystać ze zwykłego gniazdka, ale tutaj proces ładowania może zająć kilkanaście godzin.

Škoda Enyaq iV
Škoda Enyaq iV

Wygląd nowej Škoda Enyaq iV

Trzeba przyznać, że nowa Škoda Enyaq iV prezentuje się naprawdę ciekawie. Wprawdzie dalej widać charakterystyczny dla Czechów styl, ale jest nowocześniej. Wnętrze pojazdu zostało wypełnione ekranami, ale tutaj trudno wyrokować, jak to wygląda w rzeczywistości, kiedy do samochodu już się wsiądzie.  Niemniej na zdjęciach wygląda to całkiem przestronnie, więc na brak miejsca nie powinno się narzekać. Podobnie jest z bagażnikiem, gdzie ma być 585 litrów miejsca, czyli bardzo przyzwoicie. Pod bagażnikiem znalazło się specjalne miejsce na przechowywanie kabla służącego do ładowania pojazdu.

Mamy do czynienia z całkiem ciekawym pojazdem, który może się podobać. Ważną kwestią będzie jeszcze sama cena pojazdu, ale na nią trzeba jeszcze poczekać.

Źródło: Škoda

Sprawdź najnowsze wpisy