Na rynku istnieje wiele muzycznych serwisów streamingowych. Numerem jeden jest bezapelacyjnie Spotify, ale warto też zwrócić uwagę na YouTube Premium, czyli usługę, w której skład wchodzi również YouTube Music. Spędziłem kilka dni na testowaniu produktu Google i mogę z czystym sumieniem przyznać, że to świetna usługa, dla której porzuciłbym Spotify, gdyby nie jeden zasadniczy mankament. Czy warto kupić YouTube Premium? O tym w dalszej części niniejszego artykułu.

Moja opinia o YouTube Premium

YouTube Premium czy warto

Od kilku dobrych miesięcy YouTube atakował mnie banerami informującymi, że mogę przez miesiąc bezpłatnie przetestować YouTube Premium. Przez długi czas zawzięcie się broniłem, ale w końcu uległem i rozpocząłem subskrypcję – głównie z ciekawości. Zanim przejdę dalej, zacznę od tego, co właściwie daje YouTube Premium. Mianowicie:

  • YouTube bez reklam i z możliwością odtwarzania w tle
  • Możliwość pobierania filmów z YouTube
  • YouTube Music Premium

Całość kosztuje 23,99 zł miesięcznie, czyli o 4 zł więcej niż abonament Spotify, który opłacam regularnie od kilku lat. Sam YouTube bez reklam to fenomenalna sprawa – od dłuższego czasu w serwisie pojawiało się ich coraz więcej, więc brak rozpraszaczy podczas konsumowania treści okazał się dla mnie miłą odskocznią. Oczywiście na komputerze czy smartfonie można się pozbyć reklam za darmo w nie do końca etyczny sposób, ale ja w 90% przypadkach oglądam materiały na YouTube na telewizorze ze Smart TV. Co prawda tutaj też można trochę pokombinować i zlikwidować uporczywe reklamy bez wydawania nawet złotówki, ale nie miałem ochoty się w to bawić.

Możliwość odtwarzania w tle za pośrednictwem aplikacji mobilne YouTube to również fajna sprawa. Z opcji pobierania treści nie korzystałem.

YouTube Music

youtube music czy warto

YouTube Music to świetna alternatywa dla Spotify czy Apple Music. W jej bazie można znaleźć całą masę utworów, w tym także te stosunkowo mało znane. Po przygodzie z Tidalem, gdzie nie mogłem odszukać połowy moich ulubionych piosenek, YouTube Music pozytywnie mnie zaskoczył. Jeśli chodzi o jakość muzyki, to jest bardzo dobrze.

Aplikacja na Androida jest świetna i w mojej opinii dorównuje Spotify. Niestety nieciekawie zrobiło się wtedy, gdy chciałem zainstalować YT Music na komputerze i telewizorze, nie wspominając już o konsoli. Ku mojemu zdziwieniu, Google pomyślało jedynie o aplikacjach na Androida i iOS, to dla mnie zdecydowanie za mało.

Czy warto kupić YouTube Premium?

Gdyby gigant z Mountain View udostępnił aplikacje YouTube Music na wszystkich najważniejszych platformach, to bez chwili wahania porzuciłbym Spotify i przeszedł na YouTube Premium. Płaciłbym jedynie 4 złote więcej każdego miesiąca, a miałbym dostęp do świetnego muzycznego serwisu streamingowego i w dodatku nie irytowałyby mnie reklamy na YouTube.

Zobacz także: Aplikacja dla muzyka na Androida jak kawałek dobrej sztuki – co wybrać?

Bardzo ubolewam, że YouTube Music jest aktualnie tak niekompletną usługą. W porównaniu do Spotify, które ma swoje aplikacje praktycznie wszędzie, produkt Google wypada po prostu biednie. Gdyby firma bardzo chciała i wypuściła wspomniane apki na więcej platform, to mogłaby nieźle zawojować na rynku, bo z pewnością wiele osób, które dotychczas korzystały z różnych muzycznych serwisów streamingowych, przeniosłoby się na YouTube Premium, bo za kilka złotych więcej mogłoby się dodatkowo cieszyć dostępem do YouTube bez reklam. Obecność aplikacji opisywanej platformy jedynie na smartfonach mocno sugeruje, że Google nie bierze swojego przedsięwzięcia na poważnie.

Zatem czy warto kupić YouTube Premium? Według mnie, na razie nie. Jeśli YouTube Music dostanie aplikacje na Smart TV i komputery, to z pewnością się przeniosę. A płacenie 23,99 zł miesięcznie za sam dostęp do YouTube’a wolnego od reklam to zdecydowanie za dużo. Szkoda, że firma nie oferuje możliwości wyłączenia reklam w serwisie za 4 zł, czyli różnicę w cenie pomiędzy samodzielną subskrypcją YouTube Music (19,99 zł) a YouTube Premium (23,99 zł). Z kolei dla osób, które korzystają z muzycznych serwisów streamingowych jedynie na smartfonach, YouTube Premium będzie świetnym wyborem. Warto dopłacić kilka złotych w porównaniu do branżowych liderów – YouTube’a przegląda niemal każdy, a platforma bez obecności uporczywych reklam tylko zyskuje. Dodatkowe 4 zł są tego warte.

A jaka jest wasza opinia o YouTube Premium? Dajcie znać w komentarzach!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.