Karta Zapisane w Mapach Google pojawiła się z początkiem roku, ale teraz przeszła metamorfozę. Wszystko po to, by korzystało się z niej łatwiej oraz co ważniejsze, bardziej intuicyjnie. W samych Mapach Google użytkownicy zapisali już ponad 7 milionów miejsce i choć firma przyznaje, że w ostatnich miesiącach takiego zapisywania było mniej, to dalej chętnie z niego korzystamy. Co zapisywaliśmy najczęściej oraz co zmieni się w samej karcie Zapisane?

Karta Zapisane w Mapach Google

Karta Zapisane w Mapach Google
Fot. Google

Zapisane (Saved w angielskiej wersji aplikacji) znajduje się na głównym ekranie aplikacji na dolnym pasku. Znajdziemy tam nasze miejsca, które zapisaliśmy na Mapach Google, ale także i miejsca, które znajdują się w naszym pobliżu. Owszem, ostatnio faktycznie można było mniej korzystać z samej funkcji, bo koronawirus skutecznie zamknął nas w domach. Jednak to powoli się zmienia, choć oczywiście dalej podróżowanie po Polsce czy świecie, wiąże się z ograniczeniami. Karta Zapisane w Mapach Google trochę się teraz zmieni, a to sprawi, że korzystanie z niej będzie o wiele przyjemniejsze. Co dokładnie wprowadzono w aplikacji?

Ostatnio zapisane miejsca w Mapach Google

Ostatnio zapisane miejsca w Mapach Google
Ostatnio zapisane miejsca w Mapach Google

Wchodząc do karty Zapisane w aplikacji, będzie można teraz szybciej znaleźć miejsca, które zapisaliśmy. Czasem zdarza się przecież tak, że nie pamiętamy gdzie i kiedy dokładnie coś dodaliśmy, ale Google o tym pomyślało. Ostatnio zapisane miejsca pojawią się bowiem na samej górze zakładki, więc znalezienie ich będzie prostsze. Zapanował też „porządek”, czyli trochę to wszystko uporządkowano i nie ma się uczucia, że w aplikacji panuje wieczny bałagan.

Zobacz też: Czym jest Device Control od Xiaomi i dlaczego warto na nie czekać.

Odległość od zapisanego miejsca

W naszej okolicy

Kolejna zmiana, która może przynieść sporo ułatwień, to miejsca znajdujące się w naszym pobliżu. Tutaj oczywiście potrzebna będzie włączona lokalizacja w urządzeniu. Wtedy w Zapisanych będzie można podejrzeć nasze miejsca, które zostały posegregowane w naszej odległości od nich. Innymi słowy, miejsce najbliżej nas, będzie wyświetlane jako pierwsze na karuzeli. Szybkie jej przejrzenie pozwoli na łatwiejszy wybór, gdzie chcemy się udać.

Historia naszych tras

Oś czasu

Tutaj trzeba korzystać z opcji Historia lokalizacji, czyli dać pozwolenie Google, żeby zapisywało nasze lokalizacje oraz trasy. Pojawi się nam wtedy opcja Osi czasu, gdzie będziemy mogli sprawdzać odwiedzane miejsca, zapisane trasy czy odległości, które pokonaliśmy na rowerze. Miejsca mają być uporządkowane według czasu, miasta, regionu lub też kraju. Pozwoli to na łatwiejsze przypomnienie sobie, gdzie byliśmy, no i gdzie warto jeszcze wrócić.

Trasy rowerowe rządzą

Wraz z przymusowym zamknięciem w domach oraz faktem, że przemieszanie się było mocno ograniczone, Google zauważył spory wzrost zapytań odnośnie tras rowerowych. Od lutego tego roku, ilość zapytań w Mapach Google wzrosła globalnie o aż 69 procent. Najwyższą wartość osiągnięto w czerwcu, czyli można powiedzieć, że na początku wakacji. Również w Polsce zaobserwowano ogromny wzrost trasami rowerowymi, bo aż o 280 procent w stosunku do lutego bieżącego roku. Tym samym Polska może pochwalić się jednym z najlepszych wyników w Europie, ale i na świecie pod względem wzrostu zapytań. Wyprzedziła nas jedynie Finlandia (wzrost o 303 procent), choć Norwegowie równie często o nie pytali, co my (wzrost o 228 procent). Także w Kandzie zanotowano spory skok (248 procent) oraz w Niemczech (o 75 procent). Najmniejsze wzrosty zanotowano w Stanach Zjednoczonych (o 40 procent) oraz w Hiszpanii (o 23 procent).

Jeżeli chodzi o miasta, to największym zainteresowaniem cieszyły się trasy rowerowe w Warszawie (wzrost o 334 procent), Katowicach (325 procent), Poznaniu (282 procent) oraz w Krakowie (242 procent). Hasło „naprawa rowerów w pobliżu” wzrosło dwukrotnie w ujęciu globalnym w ciągu ostatniego roku, a w czerwcu osiągnęło największy wynik w swojej historii. Jeżeli chodzi o TOP 10 krajów, gdzie korzysta się z tras rowerowych w Mapach Google, Polska jest na siódmej pozycji.

 1. Niemcy
 2. USA
 3. Niderlandy
 4. Wielka Brytania
 5. Francja
 6. Brazylia
 7. Polska
 8. Belgia
 9. Hiszpania
 10. Kanada

10 najczęściej zapisywanych miejsc na Mapach Google

 1.  Wieża Eiffla
 2. Muzeum w Luwrze
 3. Kiyomizu-dera
 4. Koloseum
 5. Sagrada Familia
 6. Fushimi Inari-Taisha
 7. Łuk Triumfalny
 8. Fontanna di Trevi
 9. Panteon
 10. Pałac Buckingham

10 najpopularniejszych typów miejsc zapisanych na Mapach Google

 1. Parki narodowe
 2. Rzeki
 3. Lodziarnie
 4. Farmy
 5. Sklepy z kawą
 6. Wodospady
 7. Postoje na odpoczynek
 8. Sklepy rowerowe
 9. Darmowe parkingi
 10. Kempingi

Źródło: Google / Monday

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.