Samsung na początku sierpnia zaprezentował Galaxy Note20, czyli model stojący na szczycie jego oferty (oczywiście obok S20). Będzie on konkurował z nadchodzącymi modelami iPhone’a 12, które zobaczymy za kilkanaście dni. Przyjrzyjmy się nowemu dziecku Koreańczyków, aby podkreślić niektóre z jego najlepszych funkcji. Najważniejsze z nich były juz używane we wcześniejszych urządzeniach, ale to właśnie one wyróżniają całą rodzinę. Nowy telefon giganta to wręcz odpowiedź na specyficzne potrzeby klientów, o czym przeczytacie w naszej recenzji. Nie miałbym nic przeciwko zobaczeniu kilku z nich w przyszłym flagowcu Apple.

Zobacz także: iPhone SE dominuje w 2020 roku. Prosta decyzja Apple zmieniła rynek

Funkcje Galaxy Note20, które Apple musi wdrożyć w iPhone 12 – wyświetlacz ProMotion

Linia Galaxy, w tym Galaxy Note20, znana jest z ostrych, kapitalnych wyświetlaczy OLED z minimalnymi ramkami. Nowy flagowiec, podobnie jak niektóre wcześniejsze modele koreańskiego giganta, mają opcję częstotliwości odświeżania 120 Hz, która sprawia, że ​​ekran OLED jest jeszcze lepszy. Przewijanie jest niesamowicie płynne, co jest także znane osobom posiadającym iPada Pro. We flagowych tabletach, Apple od kilku lat stosuje częstotliwość odświeżania 120 Hz, nazwaną trybem ProMotion.

Samsung Galaxy Note20
Samsung Galaxy Note20

Samsung jednak nie do końca dopracował to rozwiazanie i prawdopodobnie nadal ma ono duży wpływ na żywotność baterii, dlatego jest ograniczone do rozdzielczości Full High Definition (1080p) i nie działa, gdy telefon jest ustawiony na wyższe parametry wyświetlania QHD+ (1440p).

Podobno firma z Cupertino pracuje nad odpowiednikiem tej funkcji dla swoich smartfonów, ale podobnie jak w przypadku telefonów Samsunga, czas pracy na jednym ładowaniu jest problemem. Krążyło wiele mieszanych plotek na temat tego, czy linia ‌iPhone 12‌ będzie obsługiwać wyświetlacze ProMotion, ale być może Apple musi poczekać, aż będzie dostępna bardziej energooszczędna technologia wyświetlania LTPO. Zdecydowanie ta możliwość jest blisko, ale możemy ją zobaczyć dopiero w 2021 roku.

Funkcje Galaxy Note20, które Apple musi wdrożyć w iPhone 12 – wireless powershare

Urządzenia Samsunga oferują funkcję Wireless PowerShare, którą również otrzymał Note20. Po jej włączeniu smartfon staje się bezprzewodową ładowarką opartą na standardzie Qi i może zasilać inne smartfony, słuchawki, inteligentne zegarki i nie tylko.

Funkcje Galaxy Note20

Świetnie byłoby mieć tę funkcję w iPhone 12 do ładowania Apple Watch i AirPods, a nawet dzielenia się energią z innymi iPhone’ami. W 2019 roku pojawiły się pogłoski, które sugerowały, że „jedenastka” dostanie podane rozwiązanie, ale ostatecznie spółka Tima Cooka tego nie wdrożyła. Spekulowano wtedy, że wydajność dwukierunkowego ładowania mogła nie spełniać wymagań firmy, co doprowadziło do porzucenia tej opcji.

Funkcje Galaxy Note20, które Apple musi wdrożyć w iPhone 12 – wielozadaniowość

Urządzenia Galaxy od dawna oferują wielozadaniowość z podzielonym ekranem, umożliwiającą jednoczesne korzystanie z wielu aplikacji, a Note20 nie jest wyjątkiem. To przydatna funkcja na wyświetlaczach o przekątnej od 6,7 do 6,9-cala oferowanych w Note20 i Note20 Ultra.

Apple dawno temu dodało zbliżone rozwiązanie podzielonego widoku na iPadzie, ale nigdy nie zostało przeniesione to na iPhone’a. Miało to sens, gdy telefony były mniejsze, ale teraz, gdy ekrany stają się coraz większe i większe, wielu użytkowników prawdopodobnie wolałoby mieć możliwość korzystania z dwóch aplikacji obok siebie. W iOS 14 otrzymamy obsługę obrazu w obrazie, dzięki czemu można oglądać filmy lub prowadzić rozmowy wideo podczas wykonywania innych czynności, ale nadal nie ma prawdziwej wielozadaniowości.

Funkcje Galaxy Note20

Funkcje Galaxy Note20, które Apple musi wdrożyć w iPhone 12 – DEX

Smartfony Samsunga mają ciekawą funkcję o nazwie DEX, która umożliwia dokowanie smartfona do komputera, umożliwiając bezpośrednie sterowanie za pomocą myszy i klawiatury. Wczesne wersje wymagały stacji dokującej oraz zewnętrznych urządzeń peryferyjnych, ale teraz po prostu podłączamy telefon, taki jak Note20 i kończymy pracę nad czymś, co zaczęliśmy  na telefonie.

Apple ma funkcje Handoff i Continuity, które działają w podobny sposób – jeśli mamy wiele urządzeń z Cupertino, to mamy możliwość rozpoczęcia czegoś na jednym urządzeniu i kontynuowanie na innym, ale jest to ograniczone do sprzętów firmy. Oczywiście znamy politykę Tima Cooka i na pojawienie się takiej możliwości nie jest możliwe, choć byłoby przyjemne.

Funkcje Galaxy Note20, które Apple musi wdrożyć w iPhone 12 – zoom hybrydowy

iPhone 11 Pro ma rewelacyjny aparat ze świetną opcją Deep Fusion. Zeszłoroczne modele otrzymały też świetny tryb nocny. Czy jest więc czego się czepiać? Niestety, dwukrotny zoom optyczny stosowany od czasu iPhone 7 Plus nie przystaje do żadnych realiów na rynku. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku zostanie z nami. Z zazdrością spoglądam na flagowca z Korei Południowej, który nie tylko dysponuje 5x zoomem optycznym, ale także 10x hybrydowym.

Źródło: Macrumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)