Windows 10 nie ma ostatnio dobrej prasy. Mimo wprowadzania nowych aktualizacji, pojawiają się kolejne błędy. System ma problemy z najnowszymi zbiorczymi łatkami z sierpnia, które kończą się awariami i niebieskimi ekranami śmierci (BSOD), a nawet maszynami umieszczanymi w pętlach niebieskiego ekranu. Problemy Windows 10 to niekończąca się historia.

Problemy Windows 10

Wspomniane wyżej dysfunkcje występują w przypadku tych, którzy zainstalowali aktualizacje zbiorcze KB4566782 i KB4565351, które są odpowiednie dla aktualizacji z maja 2020 r. i z listopada 2019 r.

Wadliwe sterowniki w Windows 10
Fot. WindowsLatest

Wcześniej niektórzy użytkownicy mieli problemy z instalacją tych poprawek i byli zdezorientowani tajemniczymi komunikatami o błędach. Jednak niektórzy z tych, którzy pomyślnie zainstalowali aktualizacje, napotkali na jeszcze poważniejsze problemy.

Jak podkreśla Windows Latest, w Internecie pojawiają się raporty opisujące różnego rodzaju problemy, w tym liczne wyróżnione na Reddit. Jeden z użytkowników zgłosił: „Mój XPS 9300 wpadł w pętlę niebieskiego ekranu po tej aktualizacji [KB4565351]”.

Inny użytkownik wyjaśnia:

„Uaktualniłem do systemu Windows 10 w wersji 2004 [aktualizacja z maja 2020 r.] – KB4566782 (kompilacja systemu operacyjnego 19041.450), uzyskując BSOD, jeśli włączona jest technologia wirtualizacji Intel. Wyłączono możliwość rozruchu w systemie Windows.”

Ten użytkownik zauważa również, że aktualizacja zepsuła mu dźwięk i że występuje na komputerze Lenovo ThinkPad i może to być problem z tymi maszynami.

Rzeczywiście, wygląda na to, że niektóre komputery ThinkPad w jakiś sposób cierpią z powodu tych aktualizacji, ponieważ kilku innych użytkowników tego wątku Reddit opisało problemy z BSOD, pozornie związane z funkcjami wirtualizacji (Hyper-V, Intel Virtualization lub Windows Sandbox).

Jeśli więc napotykasz podobne problemy, jak opisał powyżej użytkownik, warto wyłączyć funkcje wirtualizacji, ponieważ może to pomóc w ich rozwiązaniu. W przeciwnym razie jedynym wyjściem jest przywrócenie komputera do stanu sprzed zainstalowania aktualizacji.

Zobacz także: Nowe funkcje już wkrótce w Microsoft Edge

Problemy ze spowolnieniem i Wi-Fi

Po ostatnich zbiorczych aktualizacjach oprócz problemów z dźwiękiem występuje także ogólne spowolnienie systemu lub sporadyczne zawieszanie się.

Na forum Microsoft Answers.com znajdują się również doniesienia od niezadowolonych właścicieli komputerów, którzy narzekają na powolne pobieranie przez Wi-Fi.

W przypadku takich bugów, należy odinstalować ostatnie aktualizacje.

Trudniejsze wyłączenie Microsoft Defender

Microsoft Defender (wcześniej znany jako Windows Defender) to narzędzie antywirusowe wbudowane w Windows 10. Ostatnio okazało się, że Microsoft utrudnił jego wyłączenie.

Problemy Windows 10 Windows Defender

Warto zaznaczyć, że obecna wersja programu Microsoft Defender dobrze radzi sobie z ochroną komputerów przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami internetowymi. Jednak użytkownicy mają przecież prawo używać innych aplikacji.

Wyłączanie programu Microsoft Defender w systemie Windows 10 zawsze było trudne. Istniał sposób na wyłączenie go przez rejestr, ale wraz z aktualizacją systemu Windows 10 z sierpnia 2020 r. (wersja 4.18.2007.8), która właśnie została wydana, ustawienie, które można było zmienić, zostało „wycofane i zostanie zignorowane na urządzeniach klientów”.

Microsoft twierdzi, że „program antywirusowy Microsoft Defender automatycznie wyłącza się po wykryciu innego programu antywirusowego”. Dopóki to ustawienie działa zgodnie z przeznaczeniem, oznacza to, że powinieneś być w stanie uruchomić inny wybrany program antywirusowy i nie spowoduje to konfliktu z Microsoft Defender. Jak to działa w praktyce? Mam nadzieję, że nie będzie mi dane tego sprawdzić.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.