ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Aplikacja tygodnia Android.com.pl: Sleep Better with Runtastic

Autor: Daniel Marcinkowski Kategoria: Aplikacje
sleepbetter

Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie okres jesienno-zimowy jest najgorszą częścią roku. Deszczowa pogoda, ponura atmosfera, i ciągłe uczucie zmęczenia. Nic, tylko siedzieć pod kołdrą przez pół dnia… Niestety, bardzo często zaniedbujemy sen, co skutkuje zmniejszeniem skuteczności w ciągu dnia. Ale spokojnie, jak mawia moje ulubione powiedzenie: there is an app for that – mam na myśli rzecz jasna aplikacje monitorujące sen.

Przyznam, że od dawna lubię gromadzić informacje o tym jak śpię, i będąc całkiem szczerym – robię to tylko z ciekawości. Do tego celu używałem niejednej aplikacji, ale jak na razie najlepszą opcją wydaje mi się Sleep Better od Runtastic, którą przybliżę Wam poniżej.

sleepbetter1

Podstawowym celem wszystkich aplikacji tego typu jest zbieranie danych o naszej ruchliwości w trakcie spoczynku. Jej pomiar odbywa się na dwa sposoby: za pomocą zewnętrznego urządzenia (jak np. opaska fitness) lub przy użyciu żyroskopu naszego telefonu. Sleep Better korzysta z drugiego rozwiązania. Wystarczy włączyć aplikację i położyć smartfona pod poduszką. Program jest w stanie wykryć w jakiej fazie snu się znajdujemy i na tej podstawie obudzić nas w odpowiednim momencie, oczywiście o wyznaczonej porze.

Zebrane przez aplikację od Runtastic dane prezentowane są w formie wykresu. Dodatkowo pokazuje ona wpływ faz księżyca, czy jednego z sześciu czynników zaznaczonych przed pójściem spać. Statystyki są bardzo przejrzyste i łatwo wysunąć z nich wnioski, które wpłyną na poprawienie jakości snu. Na mój pozytywny odbiór tejże aplikacji wpłynął również jej wygląd. Pełno tu elementów charakterystycznych dla Material Design, np. świetnych animacji. Interfejs jest bardzo prosty w obsłudze, nie łatwo się w nim pogubić.

sleepbetter2

Sam za często nie miewam snów, ale jeśli ktoś z Was tak, to opisywana aplikacja może okazać się świetnym narzędziem do ich zapisywania. Zaraz po pobudce możemy zaznaczyć, czy sen był przyjemny oraz krótko go opisać. Kto wie, może historie wymyślone przez Waszą podświadomość staną się świetną bazą do napisania bestsellerowej powieści ;).

Powodem, dla którego wybrałem tę aplikację spośród konkurencyjnych rozwiązań, jest sposób, w jaki prezentowane są informacje o śnie. Nie spotkałem się z bardziej przejrzystą i dokładną formą. Fakt, niektóre aplikacje, jak np. Sleep as Android, posiadają multum różnorakich opcji, ale przeciętnemu użytkownikowi ciężko będzie się w nich połapać. Na plus zasługuje także cena, ponieważ bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów możemy bez problemy korzystać z większości funkcji  Sleep Better with Runtastic. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup pełnej wersji o wartości 7,99 zł uzyskamy dostęp do dokładnych statystyk, unikalnych budzików, no i przede wszystkim wesprzemy deweloperów.

Pobierz Sleep Better with Runtastic

Jak myślicie, czy takie aplikacje mają w ogóle sens? A może sami korzystacie z jednej z nich? Ciekawi mnie Wasza opinia. A teraz wybaczcie, ale udam się na dłuuuugą drzemkę.

Sprawdź najnowsze wpisy