Microsoft zaprezentował Surface Book 2 pod koniec 2017 roku. W Polsce urządzenie zadebiutowało już w styczniu 2018 roku. Na początku 2019 roku postanowiłem kupić ten sprzęt, jednak bardzo się na nim zawiodłem, o czym niejednokrotnie pisałem na portalu. Jednym z powodów do niezadowolenia była bardzo powolna naprawa bugów przez giganta z Redmond. Błędy na urządzeniach Microsoft to zmora, z którą użytkownicy musieli radzić sobie sami. Czy coś się zmieniło od tamtego czasu?

Błędy na urządzeniach Microsoft – problem z kartą graficzną Nvidii

Nvidia chce kupić ARM
Fot. NVIDIA

Odpowiadając na pytanie zawarte w pierwszym akapicie, można stwierdzić, że zmieniło się niewiele. Przypomnę, że jednym z bardziej nagłośnionych problemów Surface Booka 2 była nieprawidłowo działająca karta graficzna Nvidii.  Po aktualizacji Windows 10 1903 May Update karta graficzna przestała działać poprawnie. Nvidia GTX 1060 po prostu znikała z Menedżera Urządzeń dosłownie po 3-4 minutach pracy w programie graficznym lub sesji w grze. Co więcej, Microsoft rozwiązał problem dopiero w październiku 2019 roku, czyli po 4 miesiącach od jego wystąpienia. Nie pojmuję jak spółka, która wydaje flagowy produkt za grube pieniądze, może mieć gdzieś jego użytkowników. Jeżeli Microsoft dostarcza hardware i software, a tak jest, to powinien na bieżąco naprawiać błędy.

Niestety, od tej sprawy minęło półtora roku i wygląda na to, że urządzenia z linii Surface nadal traktowane są po macoszemu.

Zobacz także: Nowe funkcje Microsoft Edge nadchodzą! Nie ma ich żadna konkurencyjna przeglądarka!

Throttling Surface Booka 2

Niejednokrotnie pisałem, że Surface Book 2 zmagał się z problemem throttlingu. Bardzo agresywne domyślne ustawienia baterii (których nie sposób było w łatwy sposób zmienić – przekopałem w tej sprawie cały Internet) powodowały, że procesor podczas pracy na akumulatorze ustawiony był na taktowanie na poziomie 400 MHz. Co ciekawe, taka sytuacja zdarzała się, nawet gdy laptop był podłączony do prądu! Czemu o tym ponownie piszę?

błędy na urządzeniach Microsoft Surface Book 2
Surface Book 2

Okazuje się, że po ponad 2,5 roku od debiutu urządzenia na rynku, Microsoft w końcu naprawił problem. Sprzęt dostał nową aktualizację oprogramowania. Update jest dostępny dla wszystkich komputerów Surface Book 2 z zainstalowaną aktualizacją systemu Windows 10 z października 2018 w wersji 1809 lub nowszej. Aktualizacja głównie poprawia działanie funkcji Windows Hello, ale także naprawia wkurzający błąd dotyczący opisywanego przeze mnie wyżej throttlingu.

Na stronie wsparcia Microsoftu możemy przeczytać, że oprogramowanie 390.3279.768.0:

Rozwiązuje problem polegający na tym, że procesor zmniejsza częstotliwość do 0,4 GHz i * poprawia niezawodność inteligentnego ładowania baterii.

Nie wiem, czy się śmiać czy płakać nad losem użytkowników sprzętu Microsoftu. Jest to dla mnie nie niepojęte, że producent sprzętu i oprogramowania nie radzi sobie z naprawianiem błędów. Po prostu wstyd! Microsoft powinien uczyć się w tej kwestii od Apple.

Źródło: Microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.