Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 10 do 16 sierpnia 2010 roku.

Android wyprzedza Apple

W 2010 roku na rynku pojawiło się wiele smartfonów pracujących pod kontrolą Androida. Nowa platforma budziła duże zainteresowanie, dostępne były smartfony z różnych półek cenowych, w efekcie sprzedaż wystrzeliła do góry. Dekadę temu Gartner opublikował raport, według którego platforma spod znaku zielonego robota była już trzecią siłą na rynku, wyprzedzając tym samym Apple. Oba systemy zdobywały użytkowników, jednak Android robił to zdecydowanie szybciej. Pierwsze miejsce okupował Symbian, który mimo zyskiwania nowych użytkowników w ogromnym tempie tracił procentowy udział na rynku. Gorzej sytuacja wyglądała w przypadku Windows Mobile i systemów Linuksowych (tworzyła takie np. Motorola), ponieważ wprost traciły one użytkowników.

Telefony roku według EISA

Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku (EISA) przedstawiło swoich laureatów konkursu na telefon roku 2010/2011. W kategorii European Social Media Phone wygrał Samsung Wave S8500 za dostarczanie aplikacji powiązanych z mediami społecznościowymi. Nagrodę otrzymał także Samsung Galaxy S, ale w kategorii European Smartphone. Lekko upokorzony mógł czuć się Sony Ericsson, ponieważ model Xperia X10 mini otrzymał nagrodę, ale w kategorii European Mobile Phone. Organizacja uznała, że jest to bardzo mały i stylowy… telefon komórkowy. W kategorii European Tablet nagrodzony został Apple iPad. Tutaj mówiąc wprost nie było innego wyboru – w zasadzie nie istniały tablety z Androidem czy Windowsem, te systemy nie były nawet dostosowane do tego typu urządzeń.

Nokia N950 w sieci

10 lat temu Nokia była kolosem, ale na glinianych nogach. Fiński producent nie miał zamiaru korzystać z konkurencyjnego oprogramowania oraz jednocześnie nie miał własnego rozwiązania, którym mógłby walczyć z konkurencją. Takie oprogramowanie jednak powstawało i było znane pod nazwą MeeGo. Świat wyczekiwał premiery nowego flagowca Nokii w postaci modelu N9. Dekadę temu do sieci trafiły powyższe grafiki, na których miała być uwieczniona Nokia N9.

W tamtym czasie nikt tego jeszcze nie wiedział, ale był to model N950, który ostatecznie nigdy nie trafił do sprzedaży. Technicznie była to przebudowana Nokia N9, do której dodano wysuwaną klawiaturę fizyczną. Nokia od samego początku pracowała nad dwoma bliźniaczymi smartfonami z systemem MeeGo. Powodów nie znamy, być może wymuszała to umowa z Intelem, który brał udział w pracach nad systemem. W między czasie prezesem Nokii został Stephen Elop, który postawił niemal wszystko na współpracę z Microsoftem. Umowa z Intelem wymuszała sprzedaż minimum jednego smartfona z MeeGo i została nim biedniejsza Nokia N9. Egzemplarze modelu N950 zostały rozdane deweloperom podczas jednej z konferencji. Finalnie Nokia N950 uwieczniona na powyższym zdjęciu nigdy nie trafiła do sprzedaży, została uśmiercona jeszcze przed premierą. Deweloperzy otrzymali zakaz odsprzedaży otrzymanych telefonów, także w zasadzie nie dało się jej kupić.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.