Allegro Smart! to usługa, do korzystania z której administracja popularnej polskiej platformy sprzedażowej coraz częściej nas zachęca. Jakie wady i zalety ma ten program oraz kiedy warto rozważyć korzystanie z niego? Na te pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.

Czym jest Allegro Smart!, ile kosztuje i na co pozwala?

allegro smart
fot. Allegro

Robiąc zakupy w internecie (np. na Allegro), możemy nieraz zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze. Nie od dziś wiadomo, że wśród wielu ofert w sieci można znaleźć taką, która będzie korzystniejsza od większości propozycji tradycyjnych sklepów. W tym wszystkim jest jednak pewien haczyk. Kupując przedmioty przez internet, musimy zapłacić dodatkowe kilka-kilkanaście złotych za wysyłkę, przez co może się okazać, że mimo iż sam przedmiot kupiliśmy tanio, to po doliczeniu kosztów dostawy wcale nam się to nie opłacało.

Jeśli mamy Allegro Smart!, to za dostawę produktów zamawianych na Allegro nic nie płacimy. Przynajmniej tak reklamuje swoją usługę samo Allegro, choć w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej, bo za samą usługę Allegro Smart! musimy przecież zapłacić. Płacimy jednak raz (8,99 zł za miesiąc lub 49,00 zł za rok) i przez określony czas nie ponosimy już kosztów dostawy zamawianych towarów. Wystarczy, że będziemy wybierać oferty oznaczone jako Smart! lub Smart! z kurierem. Istnieją jednak minimalne progi kwot, od których wysyłka będzie darmowa. W przypadku dostawy do punktu odbioru (np. paczkomaty InPost) musimy zrobić zakupy za min. 40 zł u jednego sprzedawcy. Jeśli chcemy otrzymać towar kurierem, łączna kwota wydana u jednego sprzedawcy podczas składania zamówienia musi wynieść min. 100 zł.

Co jeszcze daje nam uczestnictwo w programie Allegro Smart!? Po pierwsze, dostęp do Smart! Okazji. Są to specjalne oferty promocyjne na Allegro, z których mogą korzystać tylko osoby mające wykupiony pakiet Allegro Smart!. Kolejnym profitem jest priorytetowa obsługa naszych wniosków związanych z Programem Ochrony Kupujących. Allegro rozpatrzy nasze wnioski w ciągu 2 dni roboczych. Są też bezpłatne zwroty towarów w ramach programu Smart!.

Zalety, przez które warto korzystać z programu Smart!

allegro smart

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, na czym polega program Smart!, przyjrzyjmy się nieco bliżej jego zaletom:

  • Kupując często na Allegro, można naprawdę sporo zaoszczędzić. Jakiś czas temu jeden z użytkowników Allegro w ciągu dwóch miesięcy zamówił ponad tysiąc paczek, a na kosztach dostawy zaoszczędził ok. 6200 zł. To oczywiście skrajny przypadek, ale korzystając z programu Smart! ewidentnie duże pieniądze mogą zostać w naszej kieszeni.
  • Płacimy raz i nie przejmujemy się potem, czy koszty wysyłki nie sprawią, że zakup się nie opłaci. Opłatę za program Allegro Smart! można potraktować jak abonament na jakąś usługę. Płacimy raz i zyskujemy wygodę, brak ciągłego porównywania ofert z Allegro do sklepów internetowych i stacjonarnych. Widzimy znaczek Smart! przy ofercie i wiemy, że zapłacimy tylko tyle, ile wynosi cena przedmiotu.
  • Korzystając z programu Smart! częściej będziemy kupować na Allegro i wszystkie nasze zakupy będą w jednym miejscu. W przypadku reklamacji czy chęci ponownego zamówienia towaru nie będziemy musieli rozmyślać, gdzie kupiliśmy daną rzecz i jakie są nasze dane logowania do sklepu internetowego, w którym kupilibyśmy coś raz. Wszystkie nasze zakupy w jednej aplikacji na smartfonie to duże ułatwienie.
  • Wśród Smart! Okazji zdarzają się ciekawe oferty. Niewykluczone, że znajdziemy coś dla siebie i ponownie zaoszczędzimy.

Wady, przez które niekoniecznie warto korzystać z programu Smart!

allegro smart

Czytając powyższy akapit, można by dojść do wniosku, że program Smart! ma same zalety i jest świetny dla wszystkich allegrowiczów. Niestety, to niezupełnie prawda. Oto negatywne elementy związane z Allegro Smart!:

  • Nie każdy sprzedawca korzysta z programu Smart!. Wprawdzie sprzedawców uczestniczących w programie jest coraz więcej i rzadko zdarza się, by towaru, który chcemy kupić, nie miał nikt uczestniczący w programie. Mimo to czasem się tak zdarza i za dostawę będziemy musieli zapłacić.
  • Program Smart! nie rozwiązuje problemu nieopłacalnej wysyłki przy małych zamówieniach. Płacenie za dostawę jest szczególnie nieopłacalne w przypadku zakupu drobnych przedmiotów za niską cenę. Przykładowo, kupujemy najprostsze etui do telefonu za 10 zł i niemal drugie tyle musimy zapłacić za dostawę. Program Smart! ma zastosowanie przy zakupach za min. 40 zł u jednego sprzedawcy.
  • Kupowanie więcej, niż potrzebujemy. Mając świadomość niepłacenia za dostawę, możemy zamawiać więcej towarów, niż rzeczywiście potrzebujemy. Podobnie może być w przypadku, gdy chcemy kupić coś za mniej niż 40 zł – być może będziemy na siłę szukać dodatkowych artykułów u tego samego sprzedawcy, byle tylko załapać się na dostawę w ramach Allegro Smart! i mieć poczucie zaoszczędzenia pieniędzy.

Kiedy warto korzystać z programu Allegro Smart!, a kiedy nie?

Dostęp do Allegro Smart! na rok kosztuje 49,00 zł. Załóżmy, że preferujemy odbierać zamówione przesyłki w paczkomacie. Za każdą zamówioną w tradycyjny sposób paczkę z Allegro zapłacimy więc 8,99 zł. Oznacza to, że zamawiając jedną paczkę co dwa miesiące (sześć w ciągu roku) bez programu Smart! zapłacilibyśmy już więcej, niż posiadając wykupiony program.

Czytaj także: UOKiK sprawdza oferty ze środkami ochrony w internecie – usunięto m.in. 140 tys. ofert z Allegro

Pomińmy więc na chwilę dodatkowe korzyści programu Smart! i skupmy się na darmowych dostawach, które są jego największym atutem. Jeśli zamawiamy sześć lub więcej paczek z Allegro w ciągu roku, możemy przyjąć, że opłaca nam się wykupić dostęp do usługi. Warto wcześniej przejrzeć historię zakupów i zobaczyć, czy program Smart! obowiązuje w przypadku naszych typowych zakupów (kwoty wydane u jednego sprzedającego i znaczek Smart! przy ofertach, które najczęściej wybieramy).

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.