TikTok to niesamowicie popularna aplikacja społecznościowa, o której w ostatnim czasie jest naprawdę głośno, głównie za sprawą kontrowersji związanych z prywatnością jej użytkowników. Pomimo problemów trapiących firmę, wartość TikToka jest ogromna. Dzisiaj dzięki raportowi Reutersa poznaliśmy konkretną liczbę. Nie da się ukryć, że wprawia w osłupienie.

Ile wart jest TikTok?

tiktok supernet video t-mobile

TikTok jest własnością chińskiej firmy ByteDance. Cena jego potencjalnej sprzedaży nie została oficjalnie ujawniona, aczkolwiek Reuters dowiedział się, że niektórzy inwestorzy są zainteresowani zakupem aplikacji, wyceniając ją na ponad 50 miliardów dolarów. Wartość TikToka została podobno obliczona poprzez pomnożenie prognozowanego miliarda dolarów przychodu w 2020 roku przez pięćdziesiąt. W porównaniu do Snapchata inwestorzy widzą, że aplikacja ByteDance rośnie w znacznie szybszym tempie niż jej największy konkurent.

Zobacz także: Aplikacja Mac OS 8 – powrót do przeszłości, który zadziała na Windowsie i Linuxie

Według estymacji prognozowany miliard dolarów przychodu w 2020 roku rok później wzrośnie do 6 miliardów „zielonych”. Sprzedaż TikToka jest ByteDance na rękę, aby władze Stanów Zjednoczonych nie mogły zakazać korzystania z niego. Nie tak dawno dowiedzieliśmy się bowiem, że USA zastanawia się nad zablokowaniem popularnej aplikacji z uwagi na jej chińskie pochodzenie. Kraj z Donaldem Trumpem na czele najwyraźniej wydaje się uważać, że wszystko, co wywodzi się z Chin, szpieguje dla komunistycznego rządu.

TikTok może musi zostać sprzedany

Raport przygotowany przez Reutersa wskazuje, że kilku inwestorów ByteDance, wliczając w ich grono Sequoia i General Atlantic, miałoby większość udziałów po zapłaceniu kwoty równej wycenie aplikacji. Firma odpowiedzialna za TikToka dodała, że zakupem jej sztandarowego produktu jest zainteresowanych jeszcze więcej podmiotów. Jakakolwiek decyzja o sprzedaży popularnej aplikacji będzie musiała zostać zaakceptowana przez CEO ByteDance, Yiminga Zhanga – niewykluczone, że zainteresowani będą musieli wyłożyć więcej, niż 50 miliardów dolarów, aby odkupić tę kopalnię złota.

Jeśli transakcja w najbliższym czasie nie dojdzie do skutku, a Stany Zjednoczone rzeczywiście zbanują aplikację, to ByteDance będzie miało problem. Wówczas wycena TikToka z pewnością spadnie, bo przecież gigant straci jeden z ważniejszych dla siebie rynków, na którym miał szanse wygenerować ogromne zyski. Jedyną nadzieją wydaje się być więc szybka sprzedaż – TikTok po prostu nie może dłużej pozostawać w rękach chińskiej firmy.

Warto wspomnieć, że jakiś czas temu TikTok został zbanowany w Indiach. Utraty tak wielkiego rynku nikt się nie spodziewał, co z pewnością wpłynęło na morale zarządu ByteDance. W Indiach z TikToka korzystało ponad 200 milionów osób, więc firma przyjęła „na klatę” naprawdę mocny cios.

Gdy tytułowa aplikacja zostanie sprzedana, to na pewno was o tym poinformujemy. Tymczasem pozostaje nam bacznie obserwować całą sytuację i wyczekiwać tego, co przyniesie przyszłość. Może być ciekawie.

Źródło: PhoneArena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.