Microsoft: aktualizacja Windowsa potrzebuje 8 godzin

Dwa błędy Windows 10 May 2020 Update, które wkurzają użytkowników

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Minęły zaledwie dwa miesiące od ostatniej aktualizacji Windows 10, a strona Microsoftu już pokryła się listą błędów do naprawy. Użytkownicy jednak nie mają wyjścia i muszą mierzyć się z problemami, których jest coraz więcej. Ostatnio po instalacji Windows 10 May 2020 Update pojawiły się dwa kolejne, które są wyjątkowo denerwujące.

Windows 10 May 2020 Update i problem z łącznością

Windows 10 traci łączność z Internetem dla niektórych użytkowników. Jest to nieco dziwny błąd polegający na tym, że system pokazuje, że na ikonie paska zadań nie ma połączenia z Internetem, podczas gdy w rzeczywistości istnieje dobre, prawidłowe połączenie z komputerem, a użytkownicy nadal mogą być online.

Windows 10 May 2020 Update

Problem jest jednak złożony, ponieważ niektóre aplikacje wyłączają się i zgłaszają brak połączenia. Chociaż użytkownicy, których dotyczy problem, mogą być w stanie uruchomić przeglądarkę internetową i przejść do codziennego surfowania, niektóre aplikacje, takie jak Cortana, Microsoft 365, OneDrive lub Microsoft Store mogą w ogóle nie działać, ponieważ potrzebują prawidłowego połączenia z Internetem. Problem jednak nie dotyczy tylko aplikacji Microsoft. Spotify również podobno nie działa dla użytkowników dotkniętych błędem.

Istnieją różne raporty online dotyczące tego problemu i jego konsekwencji, a Windows Latest potwierdza, że doświadczył błędu połączenia internetowego. Niemiecka witryna Born City donosi, że czytelnik, u którego wystąpił błąd, sugeruje, że problem może być związany z używaniem VPN lub proxy, ale nie jest do końca potwierdzone.

Co ciekawe, przed wydaniem aktualizacji z maja 2020 r., w marcu, wystąpił podobny błąd połączenia internetowego, który rzeczywiście był związany z VPN. Microsoft potwierdził nowy problem w poście na forum TechNet, zauważając, że:

„Klienci zgłaszają brak dostępu do Internetu przy wskaźniku stanu łączności sieciowej (NCSI) na urządzeniach z systemem Windows 10 2004, które w rzeczywistości mogą pingować zasoby internetowe lub przeglądać strony internetowe za pomocą przeglądarek internetowych”.

– czytamy na stronie.

Obejście problemu wygląda następująco:

  • Wpisz „Edytor rejestru” w polu wyszukiwania systemu Windows 10 i uruchom aplikację,
  • Kliknij „Tak”, aby zezwolić na uruchomienie aplikacji,
  • W edytorze znajdź następujący klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ NlaSvc \ Parameters \ Internet,
  • Podświetl „EnableActiveProbing” i zmień dane wartości z 0 na 1.

Przy odrobinie szczęścia to powinno załatwić sprawę, chociaż jak zauważono, są ludzie, którzy stwierdzili, że to nie zadziałało.

Zobacz także: Microsoft sprawia, że Chrome staje się lepszy

Spowolnienie w grach

Windows 10 May 2020 Update ma jeszcze jeden problem. Chodzi o dziwne ostrzeżenia ESENT w Podglądzie zdarzeń systemu operacyjnego.

ESENT to biblioteka DLL w systemie Windows, która jest środowiskiem wykonawczym ESE (lub Extensible Storage Engine). Mówiąc najprościej, jest to technika przechowywania danych i część systemu operacyjnego, która pomaga w wyszukiwaniu na komputerze i indeksowaniu katalogu multimediów.

Microsoft Windows 10 koniec odraczania aktualizacji menu start

Problem z ostrzeżeniami „ESENT 642” został zaobserwowany w kilku wątkach na forum pomocy Microsoft Answers.com, a także w Reddit i Tenforums. Usterka może zmniejszać wydajność, a także powodować awarie, w tym niektóre zgłoszone przypadki spowolnienia w grach.

Kilku użytkowników Reddita zgłosiło, że napotkając te błędy, zauważyli również spowalnianie i zacinanie podczas grania w gry: R5S oraz Call of Duty: Warzone. Inni zauważyli problemy z aplikacją Filmy i TV w systemie Windows 10 i różne awarie, często po wznowieniu działania komputera ze stanu uśpienia i podczas korzystania z przeglądarek internetowych, w tym Firefox i Microsoft Edge.

Jedynym „lekarstwem” na takie dolegliwości Windows 10 jest odinstalowanie aktualizacji.

Źródło: techradar, windowslatest

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy