Obecna generacja konsol powoli się kończy. W drodze jest już m.in. PlayStation 5 od Sony, które zastąpi wysłużone PlayStation 4. Premiera nowego sprzętu Japończyków odbędzie się pod koniec roku, a więc już za kilka miesięcy. Jak powszechnie wiadomo, z początku na rynek trafią dwa wydania PlayStation 5: PlayStation 5 i PlayStation 5 Digital Edition. Czym różnią się od siebie obie konsole oraz którą lepiej wybrać? Na te pytania odpowiemy sobie w dalszej części niniejszego artykułu.

PlayStation 5 czy PlayStation 5 Digital Edition – różnice pomiędzy konsolami

rozmiar PlayStation 5

Jest kilka różnic pomiędzy PlayStation 5 a PlayStation 5 Digital Edition. Pierwszą i przede wszystkim najważniejszą z nich jest brak napędu w wersji Digital Edition. Oznacza to, że wybierając ten model, będzie można grać jedynie w gry cyfrowe – płyty będą kompatybilne wyłącznie ze „zwykłym” PlayStation 5.

Przechodząc dalej, obie konsole wyraźnie różnią się od siebie wyglądem. Jak można zobaczyć na powyższej grafice, PlayStation 5 Digital Edition jest znacznie węższe i bardziej symetryczne, bo PlayStation 5 ma dodatkową „narośl” w postaci napędu umożliwiającego uruchamianie płyt z grami. Nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale można śmiało stwierdzić, że Digital Edition będzie zauważalnie lżejsze od zwykłego modelu. Waga PlayStation 5 najniższa nie jest, więc kilkaset gramów mniej w wydaniu bez napędu byłoby miłym akcentem.

Kolejną zauważalną różnicą pomiędzy wariantami PS5 jest cena. Wersja bez napędu będzie zauważalnie tańsza, choć Sony na razie nie zdradziło dokładnie, o ile. Polska cena PlayStation 5 wersji z napędem to rzekomo 2499 zł, więc niewykluczone, że Digital Edition będzie można wyrwać na premierę za mniej niż 2000 zł.

To wszystko, jeśli chodzi o różnice pomiędzy PlayStation 5 a PlayStation 5 Digital Edition. Wydajność konsol będzie stać na tym samym poziomie – podzespoły są identyczne w obu modelach.

PlayStation 5 czy PlayStation 5 Digital Edition – co wybrać?

Sony zwiększa produkcję PlayStation 5

Na pytanie z nagłówka nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Zakup PlayStation 5 w wydaniu Digital Edition będzie dobrą decyzją wyłącznie dla osób, które nabywają jedynie gry cyfrowe. Jeśli więc napęd jest nam zbędny, to wybór jest oczywisty – nie dość, że co nieco się zaoszczędzi, to jeszcze sama konsola będzie lżejsza i ładniejsza, choć ten ostatni aspekt jest akurat kwestią indywidualną.

Zobacz także: Prawie 300 zł za grę na PlayStation 5 lub Xboxa Series X? Oferty w polskich sklepach bardzo źle wróżą

„Zwykłe” PlayStation 5 to z kolei idealna opcja dla wszystkich, którzy wciąż kupują gry w wersji na płytach. Jej zakup będzie się wiązał z wyższym wydatkiem, ale cóż – nie ma inne opcji, jeśli napęd jest niezbędny.

Osobiście bez chwili wahania wybiorę PlayStation 5 z czytnikiem płyt. Koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej, na jakie wydanie wy się skusicie!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.