ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Testy WP7, RapidShare przed sądem, roaming Orange w samolotach

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 13 do 19 lipca 2010 roku.

Microsoft testuje Windows Phone 7

Testy są nieodłącznym etapem tworzenia każdego oprogramowania lub sprzętu. Dekadę temu Microsoft pochwalił się zakończonymi wewnętrznymi testami systemu Windows Phone 7. Uczestniczyło w nich 1000 pracowników Microsoftu, w laboratoriach testowych wykorzystano 10000 smartfonów. Podczas testów sprawdzano między innymi stabilność systemu oraz czas pracy na baterii. Zakończenie wewnętrznych testów wiązało się z nadaniem projektowi statusu Technical Preview i rozesłaniem próbek smartfonów deweloperom. Miało to pozwolić odnaleźć przeoczone błędy oraz zmotywować deweloperów do tworzenia aplikacji na mobilną platformę Microsoftu.

Trzeba przyznać, że testy przeprowadzone przez Microsoft były dość skuteczne. Windows Phone 7 faktycznie działał dość dobrze, nie można było dopatrzeć się większych problemów czy błędów powstałych podczas rozwijania oprogramowania. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że Windows Phone 7 był oprogramowaniem do bólu prostym, zawierającym jedynie niezbędną funkcjonalność. Być może z tego powodu system działał tak, jak to wcześniej założono.

RapidShare przed sądem

Serwis RapidShare znają zapewne wszyscy, którzy mieli okazję korzystać z internetu około 10 lat temu. Był to hosting, który często wykorzystywano do dzielenia się plikami na przeróżnych forach internetowych. Nie jest też tajemnicą, że upodobały go sobie fora warezowe. Za pomocą RapidShare udostępniano dosłownie wszystko, od muzyki, przez filmy na grach i programach kończąc. Kwestią czasu były problemy prawne i finalnie do nich doszło. Dekadę temu RapidShare miał powód do świętowania, gdyż wygrał spór przez sądem z dystrybutorem filmów Capelight Pictures. Początkowo sąd przyznał rację dystrybutorowi, argumentując ją brakiem filtrów słownych blokujących udostępnianie treści, których tytuł sugeruje materiał chroniony prawem autorskim. RapidShare odwołał się od decyzji, argumentując to koniecznością zablokowania wielu powszechnie używanych wyrazów. Sąd ostatecznie uniewinnił RapidShare.

Wiele to nie zmieniło, ponieważ 4 lata później RapidShare zamknęło bezpłatną wersję hostingu plików. Z kolei w 2015 roku całkowicie zaprzestano świadczenia usługi, serwis zniknął z sieci.

Roaming Orange w samolotach

roaming

Dawniej wiele osób narzekało na ceny usług telekomunikacyjnych w roamingu. Dziś takie problemy mają głównie ludzie mieszkający poza granicami Unii Europejskiej, lub korzystający z roamingu satelitarnego. Dekadę temu Orange pochwalił się uruchomieniem usługi roamingu satelitarnego w samolotach wybranych linii lotniczych. Wszystko miało działać tak samo jak na ziemi, a ceny prezentowały się następująco:

  • Połączenie wychodzące: 10,98 zł za minutę
  • Połączenie przychodzące: 7,32 zł za minutę
  • Wysłany SMS: 2,44 zł
  • Wysłany lub odebrany MMS: 6,10 zł
  • Transmisja danych: 6,10 zł za 100 kB

Cóż, za luksus się płaci. Mogę się mylić, ale cennik prawdopodobnie nadal jest aktualny i w takiej sytuacji nie będzie nawet najgorszą ofertą na rynku.

Koniec Nexusa One

Nexus One był pierwszym przedstawicielem serii referencyjnych smartfonów z Androidem. Model ten powstał przy współpracy z HTC i niestety nigdy ne zdobył rynku. Powodem było prawdopodobnie początkowe ograniczenie sprzedaży przez Google. Ostatecznie po wielu zapowiedziach Google całkowicie wycofało Nexusa One z oferty swojego sklepu. Była to na tyle poważna porażka Google, że korporacja mówiła wprost o braku planów stworzenia kolejnego Nexusa. Ostatecznie decyzję zmieniono, ale to już inna historia.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy