lollipop_head

 

Android Lollipop z dnia na dzień trafia na coraz to więcej urządzeń. Aktualizacją do 5.0 mogą się już cieszyć użytkownicy większości telefonów i tabletów z serii Nexus, Moto X i Moto G drugich generacji, Nvidii Shield, czy LG G3. Nowa wersja systemu sygnowanego zielonym robocikiem poza nowym, przepięknym interfejsem przynosi ze sobą ogromną liczbę zmian i nowości, w których nie zawsze łatwo się odnaleźć. Poniżej znajdziecie kilka pomocnych wskazówek wyjaśniających działanie funkcji dodanych w “Lizaczku”.

 

Powiadomienia na ekranie blokady

(Ustawienia -> Dźwięk i powiadomienia -> Gdy urządzenie jest zablokowane)

 

lollipop_ekranblokady

 

Jedną z pierwszych zauważalnych zmian w nowej wersji Androida jest odmieniony ekran blokady, na którym od teraz znajdziemy powiadomienia. Domyślnie treść wszystkich wiadomości jest widoczna, jeśli jednak cenicie sobie prywatność możecie ją ukryć.

 

Smart Lock

(Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Smart Lock)

 

lollipop_smartlock

 

Niezwykle użyteczną funkcją dodaną w Lollipop jest “Smart Lock”, który pozwala nam ominąć wpisywanie ustawionego hasła. Rolę klucza spełnia tu sparowane z telefonem urządzenie Bluetooth – jak np. zegarek, wykrycie twarzy użytkownika (wcześniej znane jako face unlock) oraz, po niedawnej aktualizacji Usług Google Play, lokalizacja, w której się znajdujemy.

 

Przypinanie ekranu

(Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Przypinanie ekranu)

 

lollipop_przypinanie

 

Kolejnym rozwiązaniem dotyczącym chronienia naszej prywatności jest tzw. “przypinanie ekranu”. Przydaje się ono w momencie, gdy pożyczamy nasz telefon np. do wysłania SMS’a. Możemy wtedy zablokować ekran na wybranej aplikacji, tymczasowy użytkownik nie będzie miał możliwości szperać po naszym smartfonie. Aby przypiąć ekran wystarczy wejść w menu ostatnio otwieranych aplikacji i nacisnąć pinezkę przy interesującej nas pozycji, oczywiście po uprzednim uruchomieniu tej funkcji w ustawieniach. Odpinanie jest równie proste, jedyne co musimy zrobić to przytrzymać równocześnie przycisk Powrót i Ostatnio otwierane aplikacje.

 

Użytkownicy

(Ustawienia -> Użytkownicy)

 

lollipop_uzytkownicy

 

Jeśli pożyczamy telefon na dłuższy czas możemy skorzystać z profili użytkowników, które znane są już osobom korzystającym z androidowych tabletów, na telefonach działa to całkiem podobnie. Android Lollipop wprowadził również konto gościa. Każdemu użytkownikowi możemy nadać odpowiednie uprawnienia.

 

Priorytet i Żadne

(Ustawienia -> Dźwięk i powiadomienia -> Przerwa; Menu zmiany głośności)

 

lollipop_ikonyglosnosci

lollipop_trybyglosnosci1

Wraz z Androidem Lollipop Google pozbyło się trybu cichego włączanego po przyciśnięciu przycisku do ściszania, w jego miejsce pojawiły się za to dwa nowe, Priorytet i Żadne. Pierwszy, symbolizowany ikonką gwiazdki, wyłącza powiadamiania o wszystkim poza wybranymi w ustawieniach komunikatami, drugi natomiast, reprezentowany przekreślonym kółkiem, dezaktywuje wszystkie możliwe alerty, łącznie z alarmami. Oba profile głośności możemy włączyć na określony czas (maksymalnie osiem godzin) lub do momentu ich ręcznego wyłączenia.

Oszczędzanie baterii

(Ustawienia -> Bateria -> Oszczędzanie baterii)

 

Screenshot_2014-11-21-15-46-27

 

Nexusy nie słyną z długiego czasu pracy na jednym ładowaniu. Google w końcu zauważyło ten problem i postanowiło go rozwiązać implementując w nowego Androida tryb oszczędzania baterii. Możemy go włączyć ręcznie w ustawieniach lub automatycznie, gdy poziom baterii w naszym telefonie zejdzie do 5% lub 15%. Gdy funkcja ta jest uruchomiona belka powiadomień i pasek nawigacyjny zmieniają barwę na pomarańczową.

 

 

Na koniec mam dla Was jeszcze odpowiedzi na parę pytań, które często przewijały się w komentarzach i postach na naszym forum:

 

  • Co oznaczają wykrzykniki przy ikonach WiFi i sieci komórkowej? Czy można się ich pozbyć?

 

lollipop_wykrzykniki

Wykrzyknik przy ikonie WiFi oznacza, że prędkość połączenia jest wolna, przy znaku sieci komórkowej, że transmisja danych jest wyłączona. Nie, nie da się ich pozbyć.

 

  • Czemu klawiatura jest biała? W Developer Preview była ciemniejsza.

 

lollipop_klawiatury

 

Wygląd klawiatury w każdej chwili można zmienić w ustawieniach (Ustawienia -> Język, klawiatura głos -> Klawiatura Google -> Wygląd i układy -> Motyw). Do wyboru mamy jeden z czterech motywów, dwa Material – jasny i ciemny, oraz dwa Holo – biały i niebieski.

 

  • Gdzie się podział launcher z Nexusa 5/6/9?

 

lollipop_launchery

 

Problem ten znany jest już od wydania KitKat’a. Nowe Nexusy posiadają domyślnie zainstalowany Google Now Launcher, w przypadku starszych modeli wystarczy pobrać go ze Sklepu Play. Launcher można wybrać w Ustawienia -> Strona główna.

 

 

Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom nieco przybliżyłem Wam nowości dodane w 5.0. Jeśli macie więcej pytań dotyczących Androida Lollipop śmiało, zadawajcie je w komentarzach poniżej.

Daniel Marcinkowski