Arkusze kalkulacyjne na Androida to gorący temat — zwłaszcza wtedy kiedy rusza między innymi rok szkolny lub akademicki. Z roku na rok ludzie są coraz bardziej mobilni. Dużo pracuje się na odległość i w drodze — przykładowo pociągiem. Nie zawsze używa się już do tego komputera. Coraz więcej osób edytuj arkusze kalkulacyjne za pośrednictwem urządzeń mobilnych — przede wszystkim smartfonów. Wiele firm na chwilę obecną na pewno nie jest w stanie wyobrazić sobie wykonywanie codziennych czynności bez zastosowania możliwości, jakie dają właśnie arkusze. Jaka jest najlepsza aplikacja do arkuszy kalkulacyjnych? Pytanie nie jest takie proste, ponieważ wybór jest całkiem spory. 

Google Sheets — aplikacja do arkuszy kalkulacyjnych dla fanów narzędzi Google

To bardzo dobrze znana aplikacja do arkuszy kalkulacyjnych. Na poszczególnych urządzeniach jest zainstalowana zaraz po pierwszym uruchomieniu. Rozwiązania Google opierają się przede wszystkim o chmurę. Przez to możesz być pewny, że Twoja współpraca z innymi na arkuszu będzie przebiegała bez większych problemów. Arkusze Google pozwalają pracę na jednym arkuszu w tym samym czasie, a wszystkie zmiany są widoczne na bieżąco. Jedyne czego potrzebujesz — być online. 

Zobacz też: Arkusze Google ze skrótami znanymi z Excela. To niejedyna nowość

Jednak spokojnie. Praca bez internetu jest również możliwa. Wystarczy włączyć funkcję offline w arkuszu. Wtedy wszystkie zmiany są zapisywane w pamięci urządzenia, a po znalezieniu się w zasięgu internetu wszystkie dane są przekazywane do pliku na chmurze — po tym wszyscy edytorzy arkusza będą natychmiast widzieć wszystkie zmiany. Jeśli chcesz pobrać arkusz do pliku, wtedy masz całkiem spory wybór formatów do zapisu: .xlsx (Microsoft Excel), .ods (LibreOffice i OpenDocument), .pdf (Adobe Reader), .html (strona internetowa), .csv (wartości rozdzielane przecinkami) i .tsv (wartości rozdzielane tabulatorami). Aplikacja do arkuszy kalkulacyjnych od Google’a jest zaprojektowana przede wszystkim z myślą o systemach mobilnych. Dlatego nie należy się obawiać, że pojawią się poważne problemy w jej użytkowaniu. W razie potrzeby pracy na rozszerzeniu .xlsx zawsze istnieje możliwość konwertowania bezpośrednio w aplikacji Arkusze Google. 

Pobierz Google Sheets za darmo ze Sklepu Play!

Microsoft Excel — aplikacja do arkuszy kalkulacyjnych od twórcy Microsoft Office

To kolejne bardzo dobrze znana aplikacja do arkuszy kalkulacyjnych. Microsoft Excel wywodzi się z pakietu biurowego Microsoft Office. W przypadku wyglądu nie różni się w zasadzie niczym szczególnym w przypadku zestawienia wersja na Androida a ta na Windowsa. Aplikacja pozwala na zapisywanie arkusza bezpośrednio do pliku w pamięci urządzenia lub na karcie pamięci. Jest to na pewno ciekawe rozwiązanie dla osób, które preferują tradycyjny sposób pracy na arkuszach znany z programów komputerowych. 

Zobacz też: Microsoft wydaje oficjalne aplikacje Word, Excel, PowerPoint oraz prezentuje Outlook Preview

Dla osób przekonanych do pracy w chmurze aplikacja Microsoft Excel bazująca na dysku internetowy Microsoft OneDrive. Wówczas cała Twoja praca jest automatycznie zapisywana na dysku przypisanym do Twojego konta Microsoft. Oczywiście nie jest niczym odkrywczym, że najlepiej pracuje się na plikach, które są zapisane w formacie .xlsx. W przypadku korzystania z innych rozszerzeń warto pamiętać o tym, że Arkusze Google radzą sobie w takich sytuacjach nieco lepiej. 

Pobierz Microsoft Excel za darmo ze Sklepu Play!

Microsoft Office — mobilna wersja pakietu Microsoft Office

To aplikacja do arkuszy kalkulacyjnych i nie tylko. W zasadzie znajdziesz tutaj cały mobilny pakiet Microsoft Office z Wordem, Excelem i PowerPointem na czele. Jest to wygodne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które poza samym arkuszem kalkulacyjnym potrzebują mieć zainstalowany edytor tekstowy oraz aplikację do prezentacji. Microsoft Office jest ciekawym kompromisem, który zawiera w sobie wszystkie rozwiązania. Poza wszystkimi funkcjami przypisanymi do aplikacji Microsoft Excel znajdziesz tam dodatkowo opcje takie jak zamiana obrazu na tekst, zamiana obrazu na tabelę, możliwość podpisywania plików PDF, konwertowanie plików do PDF oraz inne. W aplikacji znajdziesz także Lens, czyli znane rozwiązanie do robienia skanów za pośrednictwem telefonu. 

Zobacz też: Chcesz korzystać z Microsoft Office? Musisz mieć nowego Androida

Pobierz Microsoft Office za darmo ze Sklepu Play!

Zoho Sheet — naśladowanie Arkuszy Google, duży potencjał

Dla wielu osób to aplikacja do arkuszy kalkulacyjnych będąca zwykłą kopią Arkuszy Google. Znajdziesz tam dokładnie to samo pod względem formatowania plików. Dodatkowo doświadczysz podobnego podejścia do kwestii współpracy. Samo Zoho Sheet jest znane z dodatków — przykładowo do Dysku Google oraz pakietu G Suite. Dla kogo może być to odpowiedni wybór? Może osoby, którym nie spodobały się Arkusze Google, jednak sam zamysł im się podoba? Może Zoho Sheet będą odpowiednim wyborem? 

Pobierz Zoho Sheet za darmo ze Sklepu Play!

WPS Office, OfficeSuite i Polaris Office — darmowy pakiet Office i aplikacja do arkuszy kalkulacyjnych w jednym 

Pobierz Polaris Office za darmo ze Sklepu Play!

To aplikacje do arkuszy kalkulacyjnych podobne w swojej logice do Microsoft Office. Zawierają w sobie również edytor tekstu oraz prezentacji. Dawniej, kiedy rozwiązania od Google’a oraz Microsoft nie były na tyle rozpowszechnione na platformie Android, miały całkiem spore wzięcie. Funkcjonalnie nie odbiegają przesadnie od narzędzi Google lub Microsoft. Jednak drastyczny spadek popularność można tłumaczyć szybkim rozwojem gigantów i ich rozwiązań. Wszystkie pakiety Office na Androida poza samym edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym oraz prezentacjami oferuje dużo dodatkowych opcji — podobnie jak w przypadku Microsoft Office. 

Pobierz WPS Office za darmo ze Sklepu Play!

Pobierz OfficeSuite za darmo ze Sklepu Play!

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz janjf93 z Pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.