Organizacja 3GPP, która jest grupą organizacji tworzących protokoły dla telekomunikacji komórkowej, właśnie ogłosiła oficjalne zakończenie wydania 16 (Rel-16). Nazywają ją Etapem 2 dla systemu 5G i rozszerzy ona wykorzystanie sieci przez pojazdy i urządzenia IoT, a także wykorzysta nielicencjonowane spektrum. Jedną z wielu firm, która wnosi pomysły i technologie, które ostatecznie zostaną zaadoptowane do protokołów 5G, jest Qualcomm. Ten także utworzył publikacje na temat Rel-16.

Plany rozwoju sieci 5G

Plany rozwoju sieci 5G

Amerykański gigant przedstawił w niej swoje plany dotyczące tego, jak sprawić, aby sieć 5G stała się lepsza. Według wiceprezesa Qualcomm ds. inżynierii Johna Smee’a istnieje sześć kluczowych obszarów, które stanowią podstawę dla dalszej ewolucji 5G. Są to:

  • Nielicencjonowane widmo dla większego dostępu i przepustowości.
  • Zaawansowana oszczędność energii i mobilność.
  • Wysoce precyzyjne pozycjonowanie.
  • Sidelink.
  • Nowe podejście w zakresie projektowania rozwiązań.
  • Nowe modele wdrożeniowe. 

Są też inne obszary ewolucji, które pojawią się w Rel-16, jednak zajmijmy się tymi, na które uwagę zwrócił Qualcomm. Zajmijmy się każdym punktem po kolei.

Nielicencjonowane widmo dla większego dostępu i przepustowości

Po pierwsze, Rel-16 umożliwi obsługę nielicencjonowanego wykorzystania widma w dwóch trybach pracy: dostępu wspomaganego licencją (LAA) i autonomicznego. W przypadku korzystania z nielicencjonowanego widma może pojawić się ciąg znaków 5G NR-U, przy czym U oznacza nielicencjonowane widmo. 5G NR jest to, co wiemy o jako komórkowy 5G dzisiaj, tak jak LTE był kolejnym monikerem dla 4G. LAA oznacza, że operatorzy mogą korzystać z nielicencjonowanych widma do zwiększenia przepustowości 5G, jak już robią z LTE LAA.

Zobacz też: Xiaomi AI Shutter – niech smartfon zrobi najlepsze zdjęcie

W trybie autonomicznym NR-U może jednak umożliwić szerszej gamie operatorów korzystanie z technologii 5G. Dobrym przykładem są tu lokalni dostawcy usług internetowych. Wielu z Was pewnie się zetknęło z tak zwanymi radiówkami. To rozwiązanie pozwoli im na wykorzystywanie sieci 5G. Zyskają także ci, którzy chcą zarządzać prywatnymi sieciami, na przykład w kampusie lub w siedzibie firmy. Oni również mogą to zrobić również w NR-U. W trybie samodzielnym podobnie jak w przypadku LTE LAAA mogą korzystać z technologii 5G. Dzięki NR-U ludzie mogą również korzystać z nowego pasma 6 GHz. Po raz pierwszy w 3GPP zdefiniowano technologię komórkową do pełnego, nielicencjonowanego wykorzystania, a Smee oczekuje, że NR-U będzie podstawą przyszłych innowacji w zakresie widma, takich jak wspieranie nielicencjonowanego pasma 60 GHz. To jest jednak ukierunkowane na wydanie 17.

Oszczędność energii i mobilność

Większe zużycie energii niż w LTE to obecnie jedna z najczęściej wspominanych wad 5G. Rel-16 posiada szereg funkcji oszczędzających energię, w tym sygnał budzenia (WUS) firmy Qualcomm. Zapobiega to ciągłemu sprawdzaniu przez odbiorniki sygnału i rozładowywaniu baterii. Zamiast tego wykorzystuje się proces o niższej mocy, który budzi urządzenie tylko wtedy, gdy wykryty zostanie sygnał WUS. Ulepszono również kontrolę agregacji nośników, dzięki czemu proces ten jest mniej energochłonny. Jest to zasługa tego, że wyłącza on nośniki wtórne, gdy nie są używane.

Rel-16 ma również na celu poprawę mobilności i łatwości przenoszenia, co oznacza bardziej płynne przechodzenie między stacjami bazowymi. Efekt ten uzyskano za pomocą takich procesów jak na przykład warunkowe przekazywanie urządzeń czy wczesne raportowanie pomiarów. Krótko mówiąc, przechodzenie pomiędzy nadajnikami nie będzie już zrywało połączenia. Biorąc pod uwagę, że wykorzystywanie pasma mmWave może być związane z licznymi przeskokami pomiędzy nadajnikami, byłoby to mile widziane usprawnienie.

Wysoce precyzyjne pozycjonowanie i sidelink

Mowa tu o poprawie komunikacji samochodowej i ogólne ulepszenia infrastruktury. Opierają się one głównie na technologiach już istniejących w wersji 15. Obejmuje to więc wspieranie skoordynowanej jazdy i współdzielenia czujników w inteligentnych samochodach oraz obniżenie opóźnień i poprawę synchronizacji w pojazdach. Wszystko to dzięki łączeniu się niektórych elementów bezpośrednio ze sobą, a nie z głównym urządzeniem odpowiadający za kontrolę całego układu.

Nowe podejście w zakresie projektowania rozwiązań i nowe modele wdrożeniowe.

Dzięki nowym modelom wdrażania Rel-16 rozszerza swoje wsparcie dla sieci niepublicznych, takich jak przemysłowy Internet rzeczy i sieć prywatna firm. Powinny one zwiększyć popularność stosowania 5G we wszystkich rodzajach środowisk.

Podsumowanie

Oczywiście, zmiany te nie nastąpią ani z dnia na dzień, ani nawet w ciągu roku. Minęły już prawie trzy lata od oficjalnego zatwierdzenia pierwszej specyfikacji 5G. I choć zaczynamy dostrzegać, że sieci i urządzenia stają się coraz częściej spotykane to, protokół jest daleki od rozpowszechnienia. Prawdopodobnie całe lata dzielą nas od zobaczenia korzyści związanych z oszczędzaniem energii i zwiększeniem przepustowości w realnym świecie. Nie oznacza to jednak, że rozwój nie ma sensu. W końcu LTE również dość długo było wprowadzane do użytku. Mimo to teraz trudno sobie wyobrazić łączność bezprzewodową bez sieci 3G. Najprawdopodobniej technologia 5G również zmieni świat, chociaż z powodu jej powolnego rozwoju i wdrażania nie będzie to dla nas nagła rewolucja, a powolna, niemal niezauważalna ewolucja.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.