Wielu obserwatorów uznaje ruchy Apple za zmieniające świat technologii. Oczywiście w wielu przypadkach firma nie była pierwsza, ale to na nią patrzą konkurenci i często ślepo podążają. Przykładem może być usunięcie gniazda słuchawkowego 3,5 mm z iPhone’a, co wymagało „odwagi”. To niejedyny przykład. Apple usunęło stację dyskietek, a reszta branży poszła za firmą. Apple usunęło klawiaturę numeryczną z telefonu popularyzując smartfona. W końcu Apple przestało montować gniazdo słuchawkowe i wszyscy poszli za nim. Czy Apple ponownie zastosuje tę formułę i zmusi branżę komputerów stacjonarnych i laptopów do zerwania z Intelem i przejścia na architekturę ARM? Czy ARM będzie przyszłością Windows 10?

Koniec współpracy z Intelem i świetne wsparcie Apple

Tim Cook stwierdził, że przejście sprzętu Mac na ARM zajmie dwa lata. Oznacza to, że wszystkie urządzenia Apple będą miały tę architekturę – MacBook Air, MacBook Pro, iMac, Mac i nawet Mac Pro. Bez wątpienia będą one znajdować się obok istniejących maszyn zaprojektowanych dla Intela – które w przyszłości będą wspierane przez kolejne wersje MacOS – ale prawdziwa przyszłość należy do ARM.

MacOS Big Sur

MacOS 11 „Big Sur” przestaje obsługiwać wiele starszych komputerów Mac. Użytkownicy nadal jednak będą mogli aktualizować i uruchamiać Big Sur na weteranach, takich jak Macbook z początku 2015 roku, iMac z połowy 2014 roku i MacBook Pro z końca 2013 roku. Apple należy się pochwała za oferowanie siódmego roku wsparcia systemu dla MacBooka Pro, ale to z pewnością ostatnia wersja platformy dla tego laptopa. Można spodziewać się, że wsparcie Apple dla starszych komputerów Intela skróci się w ciągu najbliższych kilku lat. Intel i ARM będą funkcjonować obok siebie, ale nie będzie to równe partnerstwo. Oczywiste jest, że Intel przejmie rolę drugoplanową.

Chipy ARM firmy Apple obiecują lepszą żywotność baterii, lepszą łączność i wzrost mocy. Jeśli Tim Cook mówi „dwa lata”, to można się założyć, że wszystkie nowe komputery Mac wprowadzone do sprzedaży w 2022 r. będą wyposażone w procesor ARM i będą miały taką samą lub lepszą wydajność niż dzisiejsze maszyny w sprzedaży.

Apple pobudzi Microsoft do działania?

Ruch Apple wydaje się logiczny. Który producent nie chciałby mieć w portfolio laptopów o lepszej żywotności baterii, lepszej łączności i takiej samej lub lepszej wydajności w porównaniu do dzisiejszych modeli?

Intel problemy Apple ARM Windows 10

Przesunięcie ARM w kierunku komputerów biurkowych nie pozostało niezauważone przez Microsoft. Surface Pro X z procesorem ARM to produkt z wyższej półki w rodzinie Surface.

Jest to oczywiście jedno z niewielu urządzeń Windows 10 działających na ARM. Okazało się, że problemy dotyczące kompatybilności aplikacji zostały rozwiązane, choć nie idealnie. Oprócz aplikacji specjalnie kompilujących się pod ARM, działały również aplikacje x86 przeznaczone dla komputerów z procesorami Intela, choć tylko te celujące w 32-bitowe układy Intel. Niestety Surface Pro X ma problemy z działaniem i kompatybilnością niektórych programów.

Urządzenia Surface polem doświadczalnym Microsoftu. ARM i Windows 10

Niemniej jednak pakiet przedstawiony opinii publicznej zasadniczo działa. Tak samo będzie w przypadku, gdy Apple sprzeda pierwszą maszynę Mac z procesorem ARM – prawdopodobnie będzie to wersja MacBooka Pro wprowadzona na rynek pod koniec 2020 roku. Marka Surface jest częściowo wykorzystywana jako demonstrator technologii. W przeszłości pokazywała możliwości systemu Windows 10 i usług opartych na chmurze Microsoft. W portfolio pojawił się tablet 2 w 1, ultraprzenośny laptop Surface oraz hybryda w postaci Surface Booka, a także komputera z gigantycznym ekranem – Surface Studio.

microsoft surface laptop 3 recenzja test ARM Windows 10

Teraz przyszła kolej na gamę urządzeń Surface, aby zademonstrować przyszłość systemu Windows za pomocą ARM dla reszty ekosystemu. W tym momencie nasuwa się pytanie. Jeśli architektura ARM oferuje producentom lepszy zestaw funkcji, jeśli ARM może dopasować się do wydajności równoważnych układów Intel i jeśli laptopy i komputery stacjonarne Apple rozwiną się dzięki zastosowaniu technologii ARM, to czy konkurenci zdecydują się odejść od Intela? Być może nie w przypadku każdego komputera, ale to całkiem możliwe.

Wiodąca rola Apple zostanie wtedy potwierdzona.

źródło: forbes

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.