ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Nokia uśmierca Symbiana, Android na HTC HD2

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 29 czerwca do 5 lipca 2010 roku.

Nokia uśmierca Symbiana

System operacyjny Symbian był w swoim czasie głównym motorem napędowym Nokii. Fiński producent instalował go na swoich telefonach, w późniejszym czasie został także dostosowany do smartfonów i znacznie unowocześniony. Nic jednak nie mogło trwać wiecznie i 10 lat temu oficjalnie ogłoszono uśmiercenie systemu. Powodem były znaczące braki Symbiana w porównaniu do Androida i iOS, oprogramowanie to było po prostu niekonkurencyjne. Z tego powodu przyszłe topowe smartfony Nokii miały działać pod kontrolą nowego systemu MeeGo. Jednocześnie według oświadczenia Symbian Foundations starsze oprogramowanie nadal miało być wykorzystywane w urządzeniach Nokia Xseries, Cseries i Eseries.

Jaki był prawdziwy powód uśmiercenia Symbiana? To oprogramowanie miało bardzo długą historię, a długa historia w przypadku oprogramowania nie oznacza nic dobrego. Symbian wywodził się z systemu EPOC32 zaprezentowanego przez firmę Psion Software w 1997 roku. Pierwszym urządzeniem był wyprodukowany w niewielkiej ilości egzemplarzy Geofox One 4MB, kolejnym Ericsson R380. EPOC był cały czas rozwijany, z czasem zmienił nazwę i stał się synonimem Nokii. Nieco później Nokia zaczęła jednak rozumieć, że Symbian jest ślepą uliczką. Oprogramowanie było bardzo przestarzałe z powodu dawnych zaszłości, dalszy rozwój stawał się coraz trudniejszy, a przepisanie całego systemu na nowo nie miało większego sensu. Z tego powodu rozpoczęto prace najpierw nad Maemo, a później nad MeeGo. Około dekadę temu sytuacja Symbiana była już krytyczna. System był przestarzały, powolny mimo coraz szybszych procesorów, a programiści gubili się w kodzie podczas prób wdrożenia poprawek. W późniejszym czasie kolejnym problemem był brak wsparcia dla procesorów wielordzeniowych, co było bardzo trudne do zmiany i przekreślało szanse Symbiana w przyszłych smartfonach. MeeGo było jedyną nadzieją Nokii.

Tu trzeba coś jeszcze wyjaśnić – ostatecznie Nokia wydała jeszcze kilka smartfonów z Symbianem, ostatnim był bardzo szanowany model 808 Pure View. Decyzja o częściowym uśmierceniu Symbiana pojawiła się zdecydowanie zbyt wcześnie i jedynie zaszkodziła fińskiemu producentowi telefonów.

Android na HTC HD2

HTC HD2 jest uważany za jeden z legendarnych smartfonów tajwańskiej korporacji. Swoją legendę zawdzięcza niezwykle krótkiemu wsparciu producenta i bardzo długiemu wsparciu społeczności. Na HD2 uruchamiano niemal wszystkie mobilne systemy operacyjne, a zaczęło się około rok temu, kiedy uruchomiono najpierw Ubuntu, a później Androida z HTC Sense. W tamtym czasie nie było jeszcze bootloadera MAGLDR, system uruchamiany był z poziomu Windows Mobile poprzez aplikację HARET. Film uwiecznia bardzo wczesny port, któremu jeszcze daleko było do doskonałości.

Zobacz też: HTC HD2 – historia niedoścignionej legendy

Telefony KIN tylko w USA

Telefony Microsoft KIN One i KIN Two miały być mobilną rewolucją wśród młodzieży. Szybko okazały się jednak kompletnym niewypałem, sprzedaż utrzymywała się na poziomie błędu statystycznego. Z tego powodu Microsoft zrezygnował ze sprzedawania tego urządzenia w Europie. Oficjalnie korporacja z Redmond chciała skupić się na rozwoju systemu Windows Phone 7 i przy współpracy z Verizonem jedynie wyprzedać już wyprodukowane telefony w USA.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy