ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iOS 14

Siri zmądrzeje w iOS 14 – czy wkrótce przemówi po polsku?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple wprowadzało ulepszenia do swojego osobistego asystenta, czyli Siri we wszystkich wersjach iOS. Jednak ten nadal wygląda i zachowuje się prawie tak samo jak wtedy, gdy został wprowadzony w iOS 5. Wreszcie, w iOS 14 Siri otrzymuje bardzo potrzebne zmiany. Oto czego możemy oczekiwać od asystenta, w najnowszych wersjach oprogramowania dla iPhone oraz iPada, których spodziewamy się jesienią. Czy wreszcie Siri przemówi po polsku?

Zobacz także: Apple pracuje nad okularami VR, ale w ostatniej chwili zmienia koncepcję

Apple co roku ulepsza Siri, ale tych zmian było za mało

Kiedy wywołujemy Siri, asystent przejmuje od razu cały ekran. Nie widać tego, na co patrzyliśmy, a tym bardziej interakcji z tym. To był zrozumiały kompromis kilka lat temu, ale nie przystawał do obecnych czasów. Teraz Siri wreszcie pozwoli nam patrzeć na telefon. Bez względu na to, czy wywołujemy ją, mówiąc „Hej, Siri”, czy przytrzymując przycisk boczny lub przycisk strony głównej, na dole wyświetlacza zobaczymy tylko kolorową kulę.

We wczesnych wersjach beta nie można faktycznie wchodzić w interakcje z ekranem, nawet jeśli możemy go zobaczyć. Apple twierdzi, że jest to celowe i prawdopodobnie eksperymentuje z pozwoleniem na dotykanie ekranu i przewijanie w zwykły sposób, gdy małe logo asystenta jest widoczne. Wiele odpowiedzi i informacji dostarczanych przez Siri będzie się teraz wyświetlać jako małe karty powiadomień u góry ekranu. W przypadku wielu interakcji, takich jak wysyłanie wiadomości, po prostu możemy użyć rozbudowanego powiadomienia zamiast przejęcia na pełnym ekranie.

Siri iOS 14

Siri w iOS 14 może wysyłać wiadomości audio, a nie tylko tekst

Apple znacznie rozszerza liczbę bezpośrednich odpowiedzi udzielonych przez Siri. Firma twierdzi, że ma 20 razy więcej możliwości dostępnych niż trzy lata temu. To może być prawda, ale nie jest to konkretnie funkcja nowego oprogramowania, tylko miara postępu firmy, a asystent z Cupertino i tak jest cały czas daleko za konkurentem z Google lub Alexą. Ale Siri daje teraz więcej odpowiedzi poza faktami, które zna. Zdolność do korzystania z informacji zawartych w sieci, w celu udzielenia odpowiedzi internetowej jest znacznie lepsza.

Udostępnianie ETA i wskazówki rowerowe w iOS 14

Siri działa teraz z funkcją udostępniania ETA dodaną do aplikacji Mapy w iOS 13. Jeśli nawigujemy gdzieś za pomocą Map, możemy po prostu powiedzieć asystentowi, aby udostępnił informację ETA kontaktowi. Otrzyma on powiadomienie i może je otworzyć, aby uzyskać zaktualizowaną trasę na żywo. Jeśli osoba, której udostępnimy trasę, nie ma co najmniej iOS 13.1 (lub ma telefon z Androidem), otrzyma SMS z przewidywaną godziną przyjazdu i automatyczne aktualizacje w trakcie. Mapy w iOS 14 dodają wskazówki dojazdu rowerem, a teraz wreszcie możemy poprosić Siri o podanie wskazówek dojazdu rowerem do określonego miejsca docelowego.

Siri obsługuje kolejne języki w iOS 14, ale kiedy przemówi po polsku?

Asystentka Apple jest w stanie tłumaczyć proste frazy od lat (w przypadku tłumaczenia konwersacyjnego w czasie rzeczywistym debiutuje zupełnie nowa aplikacja Tłumacz w iOS 14), ale obsługa języków jest ograniczona. Lista obsługiwanych rośnie do ponad 65 w kolejnym systemie..

W iOS 13 firma z Cupertino wprowadziła nowy wymyślny system zamiany tekstu na mowę, który pozwolił Siri zabrzmieć naturalnie. Nie tylko dopasowuje wcześniej nagrane warianty. Jednak ta opcja dostępna była tylko dla amerykańskiego języka angielskiego. W iOS 14 spółka Tima Cooka rozszerza obsługę na inne ustawienia regionalne w języku angielskim (Australia, Indie, Irlandia, Republika Południowej Afryki, Wielka Brytania), a także języki takie jak, francuski, niemiecki, hiszpański, chiński i japoński. Niestety… cały czas nie mamy żadnych informacji kiedy Siri przemówi po polsku. Chyba nadzieje są na razie stracone.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy