Regulamin Allegro czekają zmiany, które mają wejść w życie już 12 lipca tego roku. Zmian w zapisach regulaminu nie ma może zbyt wiele, ale mogą być one istotne z punktu widzenia sprzedających. Klienci mogą nawet nie zauważyć tego, że coś się zmieniło, choć dobrze byłoby, gdyby wiedzieli, co się dzieje w serwisie.

Regulamin Allegro się zmienia

Regulamin Allegro zmiany
Fot. PixaBay

Zmiany, które dotkną regulamin Allegro, są niejako wymuszone przez Unię Europejską. Choć dokładniej rzecz ujmując, są po prostu dostosowaniem się do europejskich regulacji. Wszystko dlatego, że Parlament Europejski przygotował zbiór regulacji, które miały służyć propagowaniu przejrzystości wśród klientów biznesowych korzystających z usług internetowych.

W Polsce zmiany musiało wprowadzić Allegro i mają one wejść w życie z dniem 12 lipca. To już kolejne zmiany, które pojawiły się w serwisie. Niedługo pojawią się m.in. nowe kategorie w Allegro Lokalnie, ale pojawią się także nowe obowiązki dla sprzedających. Szerzej pisał o tym dla was Mateusz i w jego wpisie znajdziecie wszelkie potrzebne informacje. Przejdźmy teraz do kolejnych zmian, które pojawią się w regulaminie Allegro.

Zobacz też: Mała zmiana w Google Photos, a cieszy.

Lista zmian w regulaminie Allegro

  • Szybciej rozwiążesz z nami umowę, jeśli nie zaakceptujesz zapowiadanych zmian regulaminu. Obecny czas rozwiązania umowy to 60 dni od dnia, w którym złożysz wypowiedzenie. Po zmianie będzie to tylko 15 dni.
  • Określimy sytuacje, w których będziemy mogli zmienić regulamin Allegro bez zachowania 15-dniowego okresu wypowiedzenia oraz bez 15-dniowego obowiązku informacyjnego. Dotyczy to sytuacji, w których będziemy prawnie zobowiązani do wprowadzenia zmian lub będziemy musieli przeciwdziałać nieprzewidzianemu i bezpośredniemu zagrożeniu dla kupujących i sprzedających na Allegro. Takim zagrożeniem mogą być oszustwa, złośliwe oprogramowanie, spam, naruszenie danych lub inne zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa.
  • Wydłużymy z 7 do 30 dni termin wypowiedzenia umowy w przypadku gdy to my ją rozwiązujemy (na przykład przez wielokrotne naruszenia regulaminu).
  • Udostępnimy nowy formularz online do składania skarg, dla przypadków określonych w rozporządzeniu.
  • Doprecyzujemy do jakich danych, dostarczanych lub generowanych przez kupujących i sprzedających podczas korzystania z Allegro.pl masz dostęp, a do których z tych danych my mamy dostęp. Niektóre dane udostępniamy odpłatnie, na przykład w postaci informacji dostępnych w programie Trade Analytics.
  • Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, w przypadku sporu z nami możesz zaproponować nam pomoc mediatora z Wielkopolskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Wielkopolskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.
Regulamin Allegro zmiany
Fot. PixaBay

To nie wszystko, co się zmienia na Allegro

Jak dobrze widać, powyższe zmiany dotyczą głównie osób, które sprzedają produkty za pośrednictwem platformy. Taki był cel wprowadzenia nowych zapisów w regulaminie, ale pojawiły się także takie odnośnie roli Allegro i tego, jak przechowywane są tam dane. Zaznaczono tam, że dane są przechowywane także w momencie rozwiązania umowy. Wyszczególniono również, jakie dane firma przechowuje i do jakich ma mieć dostęp użytkownik.

Allegro.pl ma dostęp do następujących kategorii danych Użytkownika: danych o Ofercie, w szczególności obejmujących treść Oferty; danych identyfikujących Kupującego w ramach Transakcji; danych o Transakcji – w szczególności metoda płatności, adres odbioru towaru, sposób dostawy, dodatkowe uwagi, a także może mieć dostęp do treści wiadomości przesyłanych pomiędzy Kupującym a Sprzedającym, w tym w ramach dyskusji i sporów. Allegro.pl dysponuje wyżej wymienionymi kategoriami danych w odniesieniu do wszystkich Ofert i Transakcji.

Powyższe informacje zostaną dodane do regulaminu tak, by korzystający z platformy mieli świadomość „na co się piszą”. To pozwoli na zachowanie większej przejrzystości w kwestii transakcji oraz ewentualnych sporów na linii sprzedawca-klient. Allegro zapewnia użytkownikom dostęp do niektórych danych nieodpłatnie (m. in. wartość obrotu, zrealizowanych i anulowanych zamówień czy terminowości dostaw).

Jeżeli ktoś potrzebuje dostępu do innych danych (np. statystyk sprzedaży z Trade Analytics), będzie musiał skorzystać z abonamentu. Do wyboru są trzy opcje – Podstawowy (39 złotych miesięcznie), Profesjonalny (199 złotych miesięcznie) oraz Ekspercki (3000 złotych miesięcznie). Pełną listę zmian oraz regulamin Allegro, znajdziecie w aktualnościach opublikowanych na platformie.

Źródło: Allegro aktualności / Lista zmian pochodzi z serwisu Allegro

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.