Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 22 do 28 czerwca 2010 roku.

Windows Phone na prototypowym Samsungu

Dekadę temu Microsoft kładł ogromny nacisk na szybkie wprowadzenie do sprzedaży urządzeń z systemem Windows Phone 7. W mocno przyśpieszonym tempie powstawał system operacyjny, kompatybilne z nim usługi i same smartfony. Microsoft choć przegrał z Androidem, to nadal był szanowanym graczem. Gigant z Redmond do współpracy zaprosił firmy, które wcześniej tworzyły smartfony oparte o Windows Mobile. Zaliczał się do nich między innymi Samsung, który łącznie wydał 4 urządzenia działające pod kontrolą WP7.

10 lat temu redakcja Engadget zdobyła prototypowy egzemplarz Samsunga działającego na nowej platformie. System lub sam jego port nie był jeszcze ukończony, ponieważ telefon działał niestabilnie. Działały za to aplikacje usług sieciowych, co było pewnym zaskoczeniem. Telefon miał bazować na urządzeniach z serii Omnia, sugerowano że Samsung wykorzystał w nim autorski procesor Hummingbird. To jednak nie okazało się prawdą, ponieważ Microsoft zgadzał się na wykorzystywanie jedynie procesorów firmy Qualcomm.

Problemy przy wdrażaniu HTML5 w YouTube

Koniec Adobe Flash Player
Fot. Adobe Flash Player

Już dekadę temu mówiło się o potrzebie odejścia od wtyczki Adobe Flash Player. Technologia ta była niezwykle zasobożerna, problematyczne było wdrażanie jej w urządzeniach mobilnych. Naturalnym następcą Flash Playera był oczywiście HTML5. W omawianym czasie nie było to jednak tak proste jak dziś. HTML5 nie pozwalał wtedy na kontrolę jakości transmitowanego wideo czy buforowanie. YouTube mimo wszystko pracował nad stworzeniem odtwarzacza w technologii HTML5. Początki były jednak bardzo trudne, ponieważ nie można było zaimplementować odtwarzania wideo w trybie pełnoekranowym czy wyświetlania okienek z filmami na innych stronach, tak jak w poprzednim akapicie. Z tego powodu mimo dużego poparcia dla HTML5 i chęci ze strony Google nie było możliwości odejścia od wtyczki Flash Player. Nie da się też ukryć, że Flash Player towarzyszy nam do dziś i nie udało się go definitywnie usunąć ze stron internetowych.

Google kontra Chiny

Chińskie nowe IP

Nie jest tajemnicą, że w Chinach panuje dość radykalna cenzura internetu. Wiele ze znanych nam usług nie jest tam dostępnych, wymienić można choćby wyszukiwarkę Google. W przypadku tej firmy zaczęło się od ataków na skrzynki mailowe chińskich obrońców wolności. Google odpowiedziało zarzutami w stronę Chińskiego rządu oraz przekierowaniem wyszukiwarki na wersję dla Hong Kongu, która nie była cenzurowana. Tutaj docieramy do wydarzeń równo sprzed dekady. Chiński rząd chciał odebrać domenę Google.cn, ponieważ nie zgadzał się z decyzją wyszukiwarkowego giganta. W odpowiedzi Google zapowiedziało przygotowanie nowej wyszukiwarki z odnośnikami do wersji niecenzurowanej. Użytkownik w takim przypadku sam mógł zadecydować z której wersji chce skorzystać.

Finał sporu jest wszystkim dobrze znany. Google nie miało żadnych szans na uniknięcie blokady bez całkowitej posłuszności wobec Chińskiego rządu.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.