Microsoft niedawno dostarczył wersję testową Windows 10 21H1 insiderom w kanale deweloperskim (Fast Ring) programu Windows Insider z ulepszeniami WSL 2. Wygląda na to, że kompilacja preview zawiera również wiele ukrytych zmian interfejsu użytkownika, w tym np. mniejsze pole wyszukiwania. Design Windows 10 będzie zdecydowanie ładniejszy dzięki tym zmianom.

Design Windows 10 – zmiany

Aktualizacja (preview) 21H1 Windows 10 zawiera oczekiwane, nowoczesne elementy sterujące głośnością, interfejs powiadomień podobny do tego z Windows 10X oraz mniejsze pole wyszukiwania na pasku zadań. Dzięki kompilacji 20150 możemy uzyskać ciekawe spojrzenie na to, jak funkcje systemu Windows 10X mogą kształtować się w systemie Windows 10.

Jakiś czas temu, w jednym z wpisów informowałem, że funkcje przeznaczone dla systemu Windows 10X w końcu pojawią się w systemie Windows 10. Microsoft planuje wprowadzić aplikacje Win32, ulepszenia usługi Windows Update i kilka innych zmian z wersji 10X w normalnej „dziesiątce”.

Uproszczony i modułowy system Windows 10X był pierwotnie budowany dla urządzeń z dwoma ekranami, takich jak Surface Neo, ale Microsoft potwierdził, że plany się zmieniły, a 10X będzie najpierw dostępny na tradycyjnych laptopach z pojedynczym ekranem zamiast urządzeń o nowych wymiarach.

Co dokładnie zmieni się w Windows 10?

Nowe menu sterowania muzyką

Obecnie sposób kontrolowania głośności z paska zadań jest dość łatwy w obsłudze, ale Microsoft pracuje nad odświeżonym interfejsem, który byłby o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika, a zarazem bardziej zaawansowany.

design windows 10 sterowanie muzyką

Nowa regulacja głośności wykorzystuje język projektowania Fluent Design i jest wyposażona w elementy sterowania odtwarzaniem multimediów, które pozwalają zmieniać utwory, wstrzymywać i wznawiać odtwarzaną muzykę. Oczywiście nie zabraknie też wyświetlania podstawowych informacji o utworze, w tym obrazu albumu.

Zobacz także: Tęczowa histeria o CD Projekt

Zupełnie nowy obszar powiadomień

Aktualne menu powiadomień w Windows 10 nie należy do zbyt urodziwych. Całe szczęście ma się to zmienić w przyszłości. Windows 10X wprowadzi gruntowne zmiany w Action Center. Nowe Centrum powiadomień grupuje powiadomienia i umieszcza je w różnych aplikacjach, a otwarcie centrum umożliwia odczytanie nieodebranych alertów.

Windows 10 powiadomienia

Wydaje się, że Microsoft testuje tę nowość również w kompilacjach wersji preview systemu Windows 10 21H1, ale interfejs użytkownika jest wciąż w początkowej fazie rozwoju. Na załączonym obrazku widzimy, jak to będzie wyglądało w Windows 10X, więc w „normalnej dziesiątce” można spodziewać się podobnego designu. Nowe poprawki interfejsu użytkownika i odniesienia w kodzie kompilacji preview sugerują, że trafią one w pewnym momencie do Windows 10, ale obecnie nie wiemy, kiedy to nastąpi.

Niewielkiej modyfikacji ulegnie też samo wyskakujące powiadomienie, w którym dodany zostanie znak X, służący do jego zamknięcia.

Mniejsze pole wyszukiwania

Kolejną niewielką zmianą w wersji zapoznawczej systemu Windows 10 21H1 jest wsparcie mniejszego pola wyszukiwania na pasku zadań, które… zajmie mniej miejsca. Widać to dobrze na załączonym obrazku.

Windows 10 search

Zgodnie z typowym harmonogramem Microsoft, aktualizacja systemu Windows 10 21H1 ma się pojawić wiosną 2021 roku.

Źródło: windowslatest

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.