kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera Xperii X8, Sony Ericsson z Windowsem

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 15 do 21 czerwca 2010 roku.

Premiera Xperii X8

10 lat temu, podczas targów CommunicAsia firma Sony Ericsson zaprezentowała model Xperia X8. Zacznijmy od przypomnienia specyfikacji:

  • Wyświetlacz: 3″, 320×480 px, 192 ppi
  • CPU: Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227, 600 MHz
  • GPU: Adreno 200
  • RAM: 256 MB
  • Flash: 256 MB + microSD max. 16 GB
  • Aparat: 3,2 Mpx
  • Łączność: HSDPA max. 7,2 Mbps, Bluetooth 2.0, WiFi b/g, GPS, A-GPS
  • Bateria 1200 mAh
  • System: Android 1.6 Donut

Specyfikacja Xperii X8 może wydawać się znajoma i nic dziwnego, ponieważ była to lekko zmodyfikowana Xperia X10 mini. Urządzenia te były tak do siebie podobne, że po niewielkich zmianach uruchamiano na nich te same modyfikacje systemu. Xperia X8 osiągnęła ogromny sprzedażowy sukces, podobnie z resztą jak smartfony X10 mini oraz X10 mini pro. Sprzęt chwalony był za niewielkie wymiary, dobrą jakość dźwięku, bardzo estetyczny interfejs oraz pancerność. W telefonie wykorzystano plastikowy panel dotykowy który lubił się rysować, ale z drugiej strony nie można było go stłuc.

Sony Ericsson przy okazji premiery zapowiedział wydanie aktualizacji do Androida 2.1. Otrzymać miały ją modele Xperia X8, X10, X10 mini oraz X10 mini pro.

Karty microSIM w Polsce

Premiera iPada 3G wywołała małą burzę na rynku telekomunikacyjnym Wszystko przez to, że tablet wykorzystywał format kart microSIM. Takich kart nie miał żaden operator, w związku z czym konieczne było przeprowadzenie bardzo przyśpieszonych testów oraz wdrożenie ich do sprzedaży. W maju 2010 roku pojawiły się informacje, według których takie karty testował Orange. Operator miał jednak łatwiej, ponieważ wszystkie formalności załatwiało France Telecom w imieniu całej grupy kapitałowej. Dużo ciekawsza była informacja od rzecznika prasowego Play, który zapowiedział wprowadzenie takich kart do sprzedaży na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku.

Oczywiście microSIM jest formatem uważanym za pośredni, dziś wykorzystuje się głównie nanoSIM. Trzeba jednak z perspektywy czasu zastanowić się, czy ewolucja formatów kart SIM została przeprowadzona w odpowiedni sposób. Tak naprawdę do dziś nie ma jednego standardu, nadal produkowane są urządzenia z gniazdami miniSIM i microSIM. Nie można zapomnieć, że całej tej rewolucji zawdzięczamy masę uszkodzonych gniazd na karty SIM oraz konieczność wymian bądź przycinania kart.

Zobacz też: [Jak to działa] Karta SIM – kawałek lat 90 w każdym telefonie

Windows Phone i Sony Ericsson?

Dekadę temu pojawiły się informacje na temat rzekomych prac Sony Ericssona nad smartfonem z systemem Windows Phone. Urządzenie miało być rozwijane pod nazwą kodową „Julie”. Jako cechy charakterystyczne wskazywano duży jak na tamte czasy wyświetlacz o przekątnej 4″, procesor 1 GHz i wysuwaną klawiaturę QWERTY. Co ciekawe nie była to tylko plotka, Sony Ericsson naprawdę pracował nad takim telefonem. Prace zostały jednak porzucone, a kilka egzemplarzy telefonu trafiło na aukcje internetowe.

Zobacz też:

Motyw