Gra tygodnia Android.com.pl: The Bard’s Tale

Artykuły

gra_the_bards_tale

W pierwszym wydaniu serii komponującej się z „Aplikacją tygodnia” chciałem Wam zaprezentować grę wyjątkową. To tytuł, który wzbudził we mnie bardzo pozytywne emocje i który uważam osobiście za najlepszą produkcję RPG na Androida. Można się z tym zgadzać lub nie, ale postaram się przekonać największych sceptyków, że The Bard’s Tale zasługuje na takie miano.

Nie przegap
Huawei Mobile Services – wszystko, co musisz wiedzieć o HMS w jednym miejscu
Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest
Rosnąca popularność Huawei Mobile Services, w skrócie HMS, a w Polsce Mobilne Usługi Huawei to nic innego jak wypadkowa rozwoju jednego z największych graczy na mobilnym rynku. Perturbacje światowych mocarstw często zbierają żniwa tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Stany Zjednoczone i Chiny wciąż szukają porozumienia, choć najbardziej poszkodowanym wydaje się właśnie Huawei. Gigant […]

Zacznijmy od początku cofając się do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to „The Bard’s Tale: Tales of the Unknown” została wydana m.in na Amigę i Atari. Była to prosta gra RPG opierająca się na ówcześnie nowatorskich mechanizmach. Zbieraliśmy drużynę, aby wyruszać na poszukiwania wielkich bogactw w różnorodnym świecie pełnym magii i potworów. Tym, co przyciągnęło graczy była rozbudowana mechanika, masa statystyk i możliwości rozwoju. Tytuł doczekał się dwóch kontynuacji osadzonych w podobnych realiach.

bards_tale_splash_560

Dużo później, bo w 2004 roku powstała gra o takiej samej nazwie, która miała być remakiem poprzedniej trylogii o sympatycznym bardzie. Właśnie ta wersja zagościła na Androidzie już jakiś czas temu. Za pobranie przyjdzie nam zapłacić 6 zł, co jest znakomitym stosunkiem oferowanej jakości do ceny. Co więcej, bardzo często deweloperzy obniżają cenę produkcji nawet do 3 zł, a to już całkowity bezcen.

Trailer gry wygląda interesująco i zapowiada specyficzny klimat tego rolpleja.

Jeśli mowa o klimacie to najlepsza część tego tytułu i jednocześnie największa jego zaleta. Przy uruchomieniu gry ukazuje nam się Menu w postaci wielkiego, opasłego tomiszcza o tytule „The Bard’s Tale”. Wybranie konkretnej opcji skutkuje przerzucaniem starych, pożółkłych stron. W tle towarzyszy nam spokojna muzyka prosto ze średniowiecznej tawerny. Po wybraniu poziomu trudności przychodzi czas na aspekt RPG czyli rozdzielenie umiejętności oraz wybranie specjalnych zdolności. W trakcie gry będziemy mogli odblokować większość z nich i posługiwać się łukiem, tarczą czy dwoma mieczami.

409129

Historia rozpoczyna się w pewnej karczmie gdzie dostajemy zlecenie zabicia grasującego w piwnicach wielkiego szczura. To swoisty samouczek gdzie poznajemy zasady walki oraz wyjątkową cechę barda czyli granie magicznych melodii. W całej grze jest ich kilka i zazwyczaj przywołują one konkretnych pomocników towarzyszących nam w walce. Wraz z postępami dostaniemy lepszą lutnię, na której aktywujemy kilka melodii jednocześnie i następnie walczymy wspólnie z drużyną fantastycznych postaci.

nexusae0_bard2

Interfejs został wykonany bardzo starannie i przejrzyście. W plecaku możemy trzymać wiele przedmiotów, które później sprzedamy oraz uzbrojenie, które dowolnie zakładamy w określonych konfiguracjach. Walcząc mieczem jednoręcznym nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć jeszcze tarczę albo sztylet do drugiej ręki. Rodzajów broni i pancerzy nie jest dużo, ale w niczym to nie przeszkadza.

bard12

Przejdźmy teraz do postaci głównego bohatera. Bard to człowiek chciwy, tchórzliwy i podatny na wdzięki kobiet.

Jako zupełne przeciwieństwo tradycyjnego, szlachetnego wojownika, jest bardzo interesującą i charyzmatyczną postacią. Nigdy wcześnie nie było mi dane kierować tak niezwykłym w swoich działaniach bohaterem. Sama specyfika gry również zasługuje na uwagę. Książka w Menu Głównym nie znalazła się przypadkowo, bo to właśnie w niej została zapisana cała opowieść. W tle cały czas towarzyszy nam narrator, który spokojnym głosem opowiada co się wydarzyło. Jednocześnie nie darzy on Barda zbytnią sympatią, cały czas mu docinając. Sam bohater wie o tym i rozmawia z narratorem wiedząc, że znajdują się w książce. Efekt jest bardzo komiczny i dodaje wiele uroku tej produkcji.

original-3f0b8e0a1a

Fabuła, która zaskakuje dopiero na końcu, to historia uwięzionej przez złego czarodzieja księżniczki, a my zachęceni wielkim bogactwem (małżeństwem już nie tak bardzo), staramy się ją uwolnić. Przyjdzie nam odwiedzić miasta, starożytną świątynie i kilka innych uroczych lokacji. Będziemy świadkami wielu niezwykłych pomniejszych wątków jak np. atak wikingów czy poszukiwania starożytnych reliktów. Gra co rusz zaskakuje swoim beztroskim podejściem do konwencji np. piosenką o piwie w karczmie, czy ironicznymi dialogami. Najdziwniejszym fragmentem, którego do dziś nie mogę zrozumieć jest taniec żywych trupów pojawiających się w najmniej spodziewanym momencie. Świat gry wygląda na żywcem wyjęty z powieści fantasy, a postacie śpiewają pieśni o czynach dokonanych przez nas nieco wcześniej. Pozwala to rzeczywiście poczuć się jak część tamtejszej społeczności.

91xK8IiW4jL-1024x576

Nie sposób wymienić wszystkich zalet oraz interesujących momentów w grze, bo jest ich niezwykle dużo. Śmiać będziemy się tutaj długo i często obserwując poczynania Barda. Tytuł otrzymał polski dubbing, który został wykonany znakomicie. Grając w obydwie wersje stwierdzam, że nasza zachowuje klimat oryginalnej w stu procentach. Humor, dialogi, ścieżka dźwiękowa i klimat powodują, że to moja ulubiona gra RPG na Androida. No i jeszcze to zaskakujące zakończenie, które musicie zobaczyć sami. Tytuł doskonały pod każdym względem, gorąco polecam.

 

Pobierz The Bard’s Tale ze Sklepu Play!

review3


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x