Już w poniedziałek zaczyna się WWDC 2020, czyli coroczna wydarzenie dla deweloperów organizowane przez Apple. Całość otworzy konferencja, podczas której Tim Cook i jego koledzy pokażą nam, czego możemy spodziewać się po kolejnych wersjach iOS, iPadOS, macOS, watchOS czy tvOS. To jednak prawdopodobnie nie koniec. Już nie raz firma prezentowała w czerwcu także nowe urządzenia. Mamy zobaczyć cały wysyp ekscytujących produktów. WWDC 2020 odbędzie się online, a nowa forma jest odpowiedzią na pandemię COVID-19. Apple jako jedna z nielicznych firm nie zrezygnowało z ważnego wydarzenia, tylko postanowiło je pokazać w inny sposób.

Zobacz także: Apple aktualizuje macOS Catalina i dba o baterie w MacBookach

Coroczna konferencja to zawsze wielka sprawa. To pierwsze spojrzenie na nowe systemy operacyjne, które zostaną udostępnione publicznie jesienią. Często jest to miejsce, w którym Apple prezentuje nowy sprzęt. W ostatnich latach Apple Music, HomePod, iMac Pro i Mac Pro zostały ogłoszone na WWDC oprócz nowych systemów operacyjnych i aktualizacji obecnych komputerów. Ten rok jest trochę inny. COVID-19 spowodował, że Apple zmieniło WWDC w wydarzenie tylko online. Mimo to tygodniowa konferencja programistów zostanie poprzedzona transmisją wideo keynote, na którym pokazane zostanie wiele nowości. Oto lista wszystkich rzeczy, które możemy zobaczyć WWDC 2020.

WWDC 2020, czyli przede wszystkim iOS 14

Producent iPhone’ów ogłosi nowe systemy operacyjne i poinformuje programistów, jak tworzyć aplikacje wykorzystujące ich nowe funkcje. Na szczycie listy znajdują się iOS 14 i iPadOS 14. Słyszeliśmy już wiele plotek na temat oprogramowania dla iPhone’ów. Najbardziej interesujący jest potencjał znaczących zmian na ekranie głównym, w tym widżetów. Pojawiają się też informacje na temat zmian domyślnych aplikacji. 

Nazwa macOS 10.16 to niespodzianka

Nie znamy jeszcze nazwy macOS 10.16, następcy Cataliny. W tym roku słyszeliśmy mniej plotek o tym, czego można oczekiwać od oprogramowania dla komputerów. Wydaje się prawdopodobne, że nastąpi znaczna poprawa w przenoszeniu programów z iOS na macOS, a niektóre takie jak Zdrowie czy Aktywność mogą trafić na komputery. Wiadomości i Muzyka, mogą stać się aplikacjami Catalyst, uzyskując parytet funkcji w stosunku do swoich mobilnych odpowiedników i być może otrzymają znaczne zmiany interfejsu.

Apple WWDC 2020

watchOS 7, tvOS 14 i reszta

Podczas gdy iOS/iPadOS i macOS są największymi systemami operacyjnymi Apple, firma zawsze przygotowuje kilka nowości dla właścicieli Apple TV i Apple Watch. Przystawka do telewizora właśnie dostała spore zmiany, takie jak obsługa kont wielu użytkowników. W tym roku spodziewamy się kolejnych usprawnień interfejsu – zwłaszcza w miarę wzrostu zawartości serwisu Apple TV +.

Nowe funkcje watchOS są często powiązane z nowymi zegarkami, ale zmiany w interfejsie i kolejne funkcje zdrowotne nie byłyby zaskoczeniem. Firma z Cupertino dąży do uczynienia ze smartwatcha niezależnego urządzenia, z własnym App Store.

Nowe usługi na WWDC 2020, lub cały pakiet

Firma znacznie zwiększyła swoją ofertę usług w ciągu ostatnich kilku lat, dodając Apple News +, Apple TV + i Apple Arcade jako uzupełnienie planów Apple Music i iCloud. Być może Apple ogłosi kolejny serwis? Nie słyszeliśmy żadnych plotek na ten temat, ale oferta usług innych niż sprzętowe może być łatwiejsza do ukrycia niż aktualizacja nowego urządzenia lub systemu operacyjnego. Pojawiają się plotki o pakiecie usług. WWDC może być dobrym czasem, aby to ogłosić i to byłby to świetny pomysł.

Przejście Apple na procesory ARM dla komputerów

Jedną z najważniejszych informacji może być zamiar przejścia komputerów Mac z procesorów Intel x86 na chipy własnego projektu. Apple zrobiło podobną rzecz na WWDC w 2005 roku, ogłaszając zmianę z PowerPC na Intel. Nie powinniśmy jednak oczekiwać MacBooków z nowymi układami do przyszłego roku. Zamiast tego spółka z Cupertino prawdopodobnie pokaże specjalną platformę zarejestrowanym programistom, tak jak miało to miejsce w 2005 roku.

Kultowy iMac w nowej wersji na WWDC 2020

Ostatnie pogłoski sugerują, że Apple ma zamiar ujawnić całkowicie przeprojektowanego, nowego iMaca. Nowy komputer ma zyskać design, jak Pro Display XDR lub iPad Pro, z cienkimi ramkami i kwadratowymi płaskimi krawędziami. Obecny projekt iMaca jest świetny, ale nie nadążą za trendami. Plotki mówią, że kolejna generacja zostanie wydana w tym roku z procesorem Intela i kartą graficzną AMD. To jeszcze nie czas na układy ARM dla tak mocnego urządzenia.

Apple iMac

AirPods Studio to odpowiedź na słuchawki Bose i Sony

Spółka z nadgryzionym jabłkiem w logo pracuje nad parą wysokiej klasy słuchawek nausznych. Mogą nosić nazwę AirPods Studio. Czego oczekujemy od konkurenta Bose Noise Cancelling Headphones 700? Magnetycznej konstrukcji, systemu ANC oraz oczywiście rewelacyjnego dźwięku.

Apple TV w kolejnej wersji

To będzie aktualizacja obecnej wersji. Najwyraźniej urządzenie napędzane będzie układem A12X lub A12Z i otrzyma dwa razy więcej pamięci wbudowanej. Wygląd zostanie bez zmian. Brak informacji na temat tego, czy dostaniemy innego pilota, ale obecny jest mało funkcjonalny i musi zniknąć. 

Odmieniony HomePod na WWDC 2020

HomePod ma kilka lat i chociaż jego oprogramowanie stało się lepsze, wciąż pozostaje w tyle za konkurentami. Apple potrzebuje lepszego oprogramowania i znacznie tańszej oferty sprzętowej. Plotka głosi, że coś jest w drodze, choć nie wiemy, czy będzie się nazywać HomePod mini, HomePod 2, czy zupełnie inaczej.

Źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple.