Każda wersja systemu Windows 10 dodaje nowe funkcje i możliwości. Od czasu do czasu Microsoft jednak usuwa również niektóre opcje z uwagi na to, że zostały dodane na przykład lepsze. Już kilka aktualizacji temu, gigant postanowił nie rozwijać wielu opcji. W tym wpisie dowiecie się, o które funkcje chodzi.

Te funkcje nie będą rozwijane w Windows 10

Windows 10 S

Funkcje opisane poniżej nie są już aktywnie rozwijane i mogą zostać usunięte w przyszłej aktualizacji. Niektóre zostały zastąpione innymi, a część jest teraz dostępnych z innych źródeł:

 • Companion Device Framework – Companion Device Framework nie jest już aktywnie rozwijany.
 • Microsoft Edge – Starsza wersja Microsoft Edge nie jest już rozwijana.
 • Dynamic Disks – Funkcja dysków dynamicznych nie jest już rozwijana. Ta opcja zostanie w pełni zastąpiona przez Storage Spaces w przyszłej wersji.
 • Language Community tab w Feedback Hub – Karta Społeczność językowa zostanie usunięta z Centrum opinii. Standardowy proces przesyłania opinii: Centrum opinii – Informacja zwrotna to zalecany sposób przekazywania opinii.
 • My People / People in the Shell – My People nie jest już rozwijane. Może zostać usunięte w przyszłej aktualizacji.
 • Package State Roaming (PSR) – PSR zostanie usunięty w przyszłej aktualizacji. PSR umożliwia programistom innym niż Microsoft dostęp do danych mobilnych na urządzeniach, umożliwiając deweloperom aplikacji UWP zapisywanie danych w systemie Windows i synchronizowanie ich z innymi instancjami systemu Windows dla tego użytkownika. Zalecanym zamiennikiem PSR jest usługa Azure App Service. Usługa ta jest szeroko obsługiwana, dobrze udokumentowana, niezawodna i obsługuje scenariusze między platformami / między ekosystemami, takie jak iOS, Android i Internet.
 • XDDM-based remote display driver – Począwszy od tej wersji usługi pulpitu zdalnego używają modelu pośredniego sterownika ekranu (IDD) opartego na systemie Windows Display Driver Model (IDD).
 • Taskbar settings roaming – Roaming ustawień paska zadań nie jest już rozwijany i zostanie usunięty w przyszłej wersji.
 • Wi-Fi WEP i TKIP – Od wydania 1903 pojawił się komunikat ostrzegawczy podczas łączenia się z sieciami Wi-Fi zabezpieczonymi za pomocą WEP lub TKIP (które nie są tak bezpieczne, jak te z WPA2 lub WPA3). Od przyszłych wersji jakiekolwiek połączenie z siecią Wi-Fi przy użyciu tych starych szyfrów zostanie zabronione. Routery Wi-Fi powinny zostać zaktualizowane, aby korzystać z szyfrów AES, dostępnych z WPA2 lub WPA3.
 • Windows To Go – Ta funkcja nie obsługuje aktualizacji. Wymaga również określonego typu USB, który nie jest już obsługiwany przez wielu producentów.
 • Print 3D – 3D Builder jest zalecaną aplikacją do drukowania 3D. Aby drukować obiekty 3D na nowych urządzeniach z systemem Windows, klienci muszą najpierw zainstalować 3D Builder ze Sklepu.
 • OneSync service – Usługa OneSync synchronizuje dane dla aplikacji Poczta, Kalendarz i Ludzie. Do aplikacji Outlook został dodany silnik synchronizacji, który zapewnia tę samą synchronizację.
 • Snipping Tool – Narzędzie wycinania to aplikacja zawarta w systemie Windows 10, która służy do przechwytywania zrzutów ekranu, zarówno na pełnym ekranie, jak i na mniejszym, niestandardowym. W wersji 1809 został wprowadzony program „Wycinek i szkic”, który zapewnia te same możliwości wycinania ekranu, a także dodatkowe funkcje. Microsoft nie rozwija już narzędzia Wycinania jako osobnej aplikacji, ale konsoliduje jego funkcjonalność w Snip & Sketch.
 • Windows Help Viewer (WinHlp32.exe) – Wszystkie informacje pomocy systemu Windows są dostępne online. Przeglądarka pomocy systemu Windows nie jest już obsługiwana w systemie Windows 10.
 • Phone Companion – Od wersji 1709 Microsoft wprowadził aplikację Twój telefon.

Zobacz także: Windows 10 21H1 – co powinieneś wiedzieć?

Warto również zauważyć, że Microsoft uczynił aplikacje WordPad, Notatnik i Paint opcjonalnymi w Windows 10 wersji 2004. Można je usunąć na stronie „Funkcje opcjonalne” w aplikacji Ustawienia.

Źródło: Microsoft, windowslatest

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.