Składany iPhone to nie jest nowy temat. Nie spodziewajmy się jednak, że takie urządzenie zobaczymy w tym roku. Prawdopodobnie będzie ono jedną z wersji iPhone’a 13 lub 14. Jednak do tej pory nie wiedzieliśmy zbyt dużo na temat nowej formy smartfona z Cupertino. Po wątpliwym sukcesie Samsunga Galaxy Fold żadna firma nie jest specjalnie zdeterminowana, żeby zawojować rynek składanymi konstrukcjami. To dopiero początek drogi w poszukiwaniu odpowiedniej formy dla takiego sprzętu.

Zobacz także: iMac wreszcie doczeka się rewolucji, zaraz po tym Apple odświeży iPady

Składany iPhone, czy może iPad?

Czy będzie to telefon, czy może tablet składający się do mniejszych wymiarów? Znając podejście firmy Tima Cooka do designu nie jest możliwe zastosowanie wyświetlacza, z tak widocznym miejscem zgięcia, jak w koreańskim produkcie. Samsung był pierwszy, ale jak na nową technologię jego produkt nie prezentuje się imponująco, szczególnie ramki, folia na nierównym ekranie i mały wyświetlacz po złożeniu urządzenia. Wygląd i konstrukcja Folda rozczarowują, a przecież taki Galaxy S20 Ultra prezentuje się po prostu kapitalnie. Zdecydowanie bardziej interesujący jest pomysł Huawei albo Microsoftu. Tym drugim torem podobno pójdzie Apple. Składany prototyp iPhone’a rzekomo zawiera oddzielne panele wyświetlacza połączone zawiasem.

Składany iPhone jak Surface Duo

Apple pracuje nad składanym prototypem iPhone’a, który ma dwa oddzielne panele wyświetlacza połączone zawiasem. Nie jest to jeden ekran, tak jak w Samsungu Galaxy Fold. Informacje te podaje Jon Prosser, który znany jest z wiarygodnych informacji na temat przyszłych produktów spółki z nadgryzionym jabłkiem. 

Składany iPhone

Prosser mówi, że składany iPhone ma zaokrąglone krawędzie ze stali nierdzewnej, takie jak obecny model 11, ale nie ma notcha. Wyposażony jest za to w górną belkę niewielkich rozmiarów dla umiejscowienia kamery TrueDepth, która odpowiedzialna jest za Face ID. Chociaż smartfon ma dwa osobne wyświetlacze połączone zawiasem Prosser twierdzi, że całość wygląda spójnie i jednolicie. 

Samsung Galaxy Fold to nie jest wzór dla składanego iPhone

Składany smartfon Samsunga, czyli Galaxy Fold, został zaprojektowany jako urządzenie z pojedynczym wyświetlaczem z zagięciem na środku, który można otwierać i zamykać. Prosser uważa, że urządzenie nad którym Apple pracuje, wygląda podobnie do Surface Neo i Surface Duo Microsoftu. Oba są składane i wyposażone w dwa wyświetlacze połączone zawiasem.

Składany iPhone

Nie wiadomo, kiedy Apple może wydać na rynek swój projekt. Plotki o pracach nad takim urządzeniem pojawiły się w 2016 roku, ale wiadomo także o wielu patentach. Ten z marca 2020 roku opisuje urządzenie, które zawierało dwa oddzielne ekrany, które można połączyć, aby stworzyć jedno.

Składany iPhone – kiedy zadebiutuje na rynku?

Nie wiadomo, czy składany iPhone kiedykolwiek wyjdzie z etapu prototypowania i nie wygląda na to, że w najbliższej przyszłości pojawi się takie urządzenie. Fakt, że firma z Cupertino pracuje na taką wersją, również nie jest szczególnie zaskakujący. Już wcześniej istniały wskazówki na ten temat. Mimo wszystko raczej jest to kwestia tego „kiedy” on się pojawi, a nie „czy w ogóle”.

Składany iPhone

Większość wcześniejszych wskazówek na temat smartfona przybrała formę patentów, co tak naprawdę oznacza, że Apple rozważa ten pomysł – a nie tworzy go, jak sugeruje Prosser. Jeśli składany iPhone naprawdę jest w toku, możliwe, że może minąć trochę czasu – może to  być jedna z wersji iPhone’a 13 lub 14, chociaż na razie to tylko spekulacje. Apple zwykle nie stosuje technologii, dopóki nie zostanie ona dopracowana, więc oczekiwanie może jeszcze potrwać. Tak czy inaczej, mam nadzieję, że wkrótce usłyszymy więcej o tym składanym urządzeniu.

źródło: MacRumors, Techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)